[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Boala oto , ce e de facut ?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pe un pestisor oto a aparut o boala as zice , ma poate ajuta cineva ? Despre ce este vorba? Se poate face ceva ?

image
image
image
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Salutare. Te rog ofera si cateva detalii legate de acvariul tau (mancare, filtrare, schimburi de apa etc.)

Din cate imi dau seama din poze, pare a fi saprolegniaza(mucegaiul pestilor), care ii afecteaza mucoasa pielii, dar poate afecta si organele/inotatoarele pestelui in stagii mai avansate. Poti incerca sa identifici singur boala: https://www.jbl.de/en/online-hospital
Daca pestele e intr-un bazin comunitar, indicat ar fi sa aplici un tratament in tot acvariul. Uite aici: http://www.animale.ro/articole/saprolegniaza-la-pestii-de-acvariu

Boala este tratabila. Pestele tau nefiind inca foarte afectat, are sanse de vindecare.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2017 15:56:48


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pushkatu wrote:Salutare. Te rog ofera si cateva detalii legate de acvariul tau (mancare, filtrare, schimburi de apa etc.)

Din cate imi dau seama din poze, pare a fi saprolegniaza(mucegaiul pestilor), care ii afecteaza mucoasa pielii, dar poate afecta si organele/inotatoarele pestelui in stagii mai avansate. Poti incerca sa identifici singur boala: https://www.jbl.de/en/online-hospital
Daca pestele e intr-un bazin comunitar, indicat ar fi sa aplici un tratament in tot acvariul. Uite aici: http://www.animale.ro/articole/saprolegniaza-la-pestii-de-acvariu

Boala este tratabila. Pestele tau nefiind inca foarte afectat, are sanse de vindecare.


180 l brut cred ca vreo 140 l net
filtru Eheim 2273 prof 4 , mancare dau maxim o data pe zi de regula jbl granule sau fulgi
Schimburi apa 40-50 l o data pe saptamana
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

O sa se ia si pe ceilalti pesti ? Sau e suficient sa il izolez si tratez pe acesta singur ?
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

E posibil, daca sunt afectati de aceleasi conditii(poate cu probleme) si ceilalti pesti. Poate sa fie doar acest peste slabit, din cauza stresului, sau din "n" motive. Daca nu observi nimic suspect la ceilalti pesti, poti sa incerci o carantina doar pt. el, dar tine cont ca deja e bolnav, schimbul de mediu, impreuna cu mutatul isi pot pune amprenta negativ asupra lui, chiar fatal. Eu am 9 otocinclus si o duc bine mersi. Am trecut si eu cu acvariul lor printr-un "gris", dar s-a rezolvat intre timp. E o specie de pespe care prefera compania celor din specia lui, deci se recomanda sa ai mai multi.

Uite cam in ce nr. traiesc ei in mediul lor:


Iti recomand sa faci si ceva teste, sa vezi ce parametri are apa de la tine din acvariu, daca nu ai asa ceva, insista pe schimburile de apa.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am 3 oto in acvariu

Ieri am facut teste si aveam

Ph 7
NO3 10 mg/l
NH4 0
NO2 0,05 mg/l

Temperatura apa 26-27 grade
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Ai inceput tratamentul? Cum o duce pestele? A evoluat boala?

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pushkatu wrote:Ai inceput tratamentul? Cum o duce pestele? A evoluat boala?


Boala nu a evoluat de ieri pana azi. Pestele a fost bagat intr-un bazin mic pentru doua ore , unde a facut baita cu un tratament de la Sera. Din pacate am uitat numele produsului. Apoi s-a intors in bazinul mare. Azi urmeaza aceasi schema si tot asa. In bazinul mic . Pun zilnic inainte sa bag pestele apa "proaspata" din bazinul lui de provenienta astfel incat pestele sa nu fie afectat de schimbari de chimie. Restul pestilor nu au nimic . Pestele afectat este activ si duce munca dr curatenie ca si inainte de boala. Nu am observat nimic ciudat la el inafara de aparitia petei. Va tin la curent.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mort
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

R.I.P.
Boala nu a evoluat de ieri pana azi.

Uite ca da. Poate si de la stres...

Sunt destul de sensibili. Eu am pierdut unul la aclimatizare. Luasem 2 si urma sa ii aclimatizez, dar mi-a venit neinspirata idee sa tin punga deasupra acvariului ca sa nu fac picuri de apa peste tot. Intr-un moment de neatentie i-am scapat pe amandoi in acvariu. Unul a trecut de soc, celalalt a murit in 15-20 de minute. Ghinionul lui a fost ca l-am adus acasa intr-o zi ploioasa si diferenta de temp si-a spus cuvantul. C'est la vie.

This message was edited 2 times. Last update was at 11/06/2017 17:01:57


Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com