[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pico reef 10 litri  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

deschid acest topic cu speranta ca poate va inspira pe cineva si isi va indrepta atentia spre acest hobby al acvariilor marine.. care nu e complicat deloc, mai ales daca nu ai pretentia unui "acvariu de revista". In opinia mea, pt inceput, un pico reef poate fi o varianta pentru cine vrea sa-si incerce norocul cu "saramurile".

Deci:
- acvariu Dennerle nano 10l
- lampa Eheim powerled second hand https://www.eheim.com/en_GB/products/aquariums/lighting , caruia i-am gasit pe ebay 2 led-uri: unul actinic si unul daylight & actinic. Am vazut intr-o prezentare eheim cum au pus 2 led-uri pe aceeasi lampa http://aquanerd.com/2011/09/eheim-shows-of-aquastyle-cubes-and-new-blue-powerled.html
- filtru intern DIY prin adaugarea unui despartitor de sticla. Initial filtrul a avut capac, dar l-am lasat deschis pt ca am pus niste chaeto, sa fie un mini refugiu.
- pompa 90-200l http://www.fish-street.com/aquarium_a100_dc24v_mini_pump - pentru ca e o chinezarie mai am una de rezerva: Tunze mini
- siporax
- carbon si antiphos aquamedic, puse intr-un recipient Kinder surprise ...deocamdata
- substrat: 1 kg de miracle mud..si atat

DE MENTIONAT: acest acvariu are si va avea doar corali, in special softies, pt ca datorita dimensiunilor, dupa pararea mea nu incape nici macar un singur peste. Oricum destinatia lui va fi doar "gradina de corali" si very-very low maintenance. In final cred ca va ajunge pe un birou la job....si o sa aiba un suport pt acvariu care sa acopere nitel si din lumina, pt a nu deranja vizual....George stiiie

Mentenanta: cam 1-2 ori pe saptamana mancare pt corali NLS nutri-cell. La inceput faceam schimb de apa saptamanal (sare Red Sea coral pro), dupa, la 2 saptamani, iar luna asta pt ca am fost in concediu, am ramas fara sare etc, etc..inca nu am facut schimbul de apa . Pe viitor cred ca voi merge doar cu schimb lunar si corali nepretentiosi. S-ar putea sa fie nevoie si de niste aditii, dar inca nu am facut vreun test si nici nu planuiesc...mai mult de lene , pt ca acest acvariu e la etaj iar testerele sunt la parter

De mentionat din nou: probleme cu algele doar in primele saptamani am avut, dar nu ceva de speriat...doar pe geam. In plus, acest acvariu e pozitionat cam langa o fereastra orientata aproximativ spre Nord, dar tot primeste 2 ore pe zi o raza de lumina clara si directa . Piatra a stat vreo 7 luni intr-un sump in celalalt acvariu marin; si e plina de copepozi, melci minusculi albi si altele...
Atentie: pt ca miracle mud e fff fin si se pare ca are si ceva particule de fier care adera la magnetii de curatare a gemurilor, a nu se folosi magnet standard!!! eu m-am orientat spre Tunze pico care magnet, dupa ce am tras vreo 2 dungi pe geamul din fata...desi imi luasem un magnet special pt nano-uri: two little fishies nanomag. Si daca tot am mentionat ca miracle mud e fff fin, daca as fi pus vreun peste/crevete care sa-l agite, mai puneam peste m.m. si un strat de vreo 2-3 cm de nisip mai grosier. Altfel, daca nu e agitat, ramane pe fundul acvariului, chiar si cu pompa de apa data la maxim.

Istoric:
acvariul a fost dat la apa pe la inceputul lunii Mai. Lumina era cea standard daylight.
image


la inceputul lunii Iunie au fost plantati primii corali. lampa eheim avea 2 leduri: daylight si actinic
image


La mijlocul lunii Iulie am adaugat chaeto si lampa avea leduri: actinic si daylighnt&actinic. Lumina pt refugiu e data de ledul daylight&actinic care e pozitionat cam deasupra filtrului. Deocamdata ramane asa, pana voi adauga o lumina doar pt refugiu care va functiona invers programului de iluminare din display.
image image


Filtrul & refugiul:
image image image

Doar iluminat actinic. Imi cer scuze pt calitatea pozelor, telefonul face parte dintr-o generatie antica
image image image


Success tuturor si happy reefing!


This message was edited 2 times. Last update was at 31/07/2017 10:03:51

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Faina treaba si probabil multi avem in perspectiva un " mini reef " pentru birou.
Distribuitorul de aer este pe post de "pompa de valuri " ? Banuiesc ca e cuplat la retur ...
Miracle Mud este eficient si fara sa filtreze apa ? Ma refer la faptul ca uzual este folosit in refugiu cu un debit mare de apa care-l traverseaza. Oricum, pare ca functioneaza la tine si poate sa fie o solutie de lunga durata.

<<< Citat : DE MENTIONAT: acest acvariu are si va avea doar corali, in special softies, pt ca datorita dimensiunilor, dupa pararea mea nu incape nici macar un singur peste >>>. Totusi, piatra este plina de copepode + Cheato ... oare n-ar fi suficient pentru un dragon mic ?


adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu as chinui nici un peste in 10 litri de apa.

Da, distribuitorul acela e de la ceva filtre vechi si e cuplat la pompa de retur care si valureste apa. E de ajuns..o alta pompa in plus ar matura totul in cale

Miracle mud, nu filtreaza apa..e pe post de substrat unde se formeaza bacterii..cica ar ajunge si la o denitrificare, etc, etc. tot acvariul e de fapt un refugiu
Si elibereaza in apa timp de 1-1,5 ani o gramada de minerale si trace elements...o sa-l schimb total peste vreo 1an jumate. vezi site-ul producatorului.

desi am facut o mica greseala de proiectare..adica acel gratar ( aquamedic round grate) e sub nivelul apei...nu am pelicula de biofilm la suprafata apei. aveam la inceput cand acvariul nu prea era ciclat, dar acum nu se mai formeaza desi pun mai multa mancare pt corali, care e de fapt un praf.... si pe asta imi e lene sa-l amestec cu apa si sa-l dozez genul "target feeding". Pur si simplu il arunc deasupra apei si gata .

This message was edited 1 time. Last update was at 31/07/2017 11:38:19

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

M-am exprimat eu gresit: miracle mud nu filtreaza apa, este pentru remineralizare. Intrebarea era despre eficienta stratului de MM in varianta traversata de apa ( impropriu spus filtreaza) si in varianta daca este si pozitionat ca substrat. Probabil ca la un volum mic de apa este suficient chiar benefic sa nu elibereze mult deodata ... Nu am folosit MM, am avut in plan ; doar eram curios de eficienta lui
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In ambele variante elibereaza doar cat "e programat"
cat despre eficienta parerile sunt impartite, o fi bine/o fi rau, nu stiu...nu am avut acvariu fara, pana acum sunt multumit de tot ce a facut sau nu... ... asa ca voi continua in a-l folosi.
Oricum, 1 kg este mult peste cat ar trebui la dimensiunea acvariului, de aceea il voi lasa 1,5 ani sau poate chiar mai mult.

Ce e important la acest acvariu: incarcatura biologica e foarte mica. Daca as avea si macar un peste/crevete, datele problemei s-ar schimba radical...dar si bataile de cap. Asa, imi permite schimburile de apa mai rare, skimmerless...etc
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Interesant proiectul.
Ai putea probabil sa bagi vreo 2 melci de talie mica si un crevete in caz ca se vor forma alge. Sau pur si simplu sa misune ceva pe acolo.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

de melci deocamdata nu duc lipsa..sunt zeci din cei mici albi , au venit odata cu piatra. De alge nu am frica , ...da am pregatiti cativa melci astrea prin celalalt acvariu.

un crevete nu exclud in viitorul indepartat, dar mai intai vreau sa vad cum se prezinta acvariul peste vreun an.
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

O sa fie de efect.
Bafta si asteptam evolutia....
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

tuturor
Finalul, finalului va fi cand gsp-ul va inghiti totul ....dar mi-a placut acea pata de verde. Sper sa-l mentin stabil si sa ne "obisnuim", eu cu el si el cu mine ...si sa-l duc la birou unde sa nu-mi dea prea multe batai de cap.

Mai urmeaza niste zoasi si ciuperci, numai sa-mi fac timp de fraguit.

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aici, nimic nou sub soare. Este singurul acvariu din casa, care nici nu stiu ca exista.
O data pe saptamana arunc mancare pt corali, poate ar trebui mai des....apa am cam uitat sa o schimb de vreo luna jumate, in schimb am avut prima mini-recolta de chaeto. Am pus si doi melci care ma ajuta sa nu mai curat sticla acvariului; am mai plantat cate o ciuperca prin crevase, ceva muguri de zoasi, alte ciuperci plus puii de ricordeea i-am "exportat", pt ca mi-a fost lene sa bag mana in celalalt acvariu, aici fiind mai usor de "capturat".
Inca nu sunt pregatit sa pun alte vietuitoare, pt ca pur si simplu nu am timp/chef de crescut frecventa lucrarilor de mentanenta .

Overall, e cel mai simplu de intretinut acvariu de cand ma stiu. Un fel de gradina cu plante .

Din nou, poza cu acelasi telefon "performant" ....

image

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2017 09:19:35

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am mai plantat un candy cane si euphyllia . Stie cineva daca euphyllia e in stare sa limiteze cresterea gsp-ului? pe Goagle vad ca parerile sunt impartite...sau ce coral il poate tine in loc, avand in vedere ca gsp-ul e acopera incet si sigur cam tot ce intalneste in cale. Multzam anticipat....


image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

In sfarsit, ai reusit sa faci o poza mai de Doamne ajuta, pana acum ai macelarit bijuteria aia de nano cu pozele facute cu bricheta.. Idem si pentru minunatia de acvariu mare, ai reusit sa faci juvaerul ala sa arate mediocru in poze. Palma asta e menita sa te trimita pe ebay dupa un aparat foto decent.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

da....stiu, din pacate nu am in casa un aparat foto klumea. tot cu telefoanele din dotare fac poze. da, las ca vii tu din vacantza de ski si facem sedinta foto cu vreo rasnita de-a ta....sigur ai tu ceva mai bun decat telefoanele mele.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ma, inchizitorule. Eu am reputatia ca fac cele mai de kkt poze, te rog sa nu te bagi peste mine si sa-mi iei si bucuria asta
Ia-ti un aparat foto si omoara-l pana-ti iese.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pfff...eu ma gandesc cum sa pun bani deoparte sa cumpar piatra tonga branch, pompe etc si tu ma bagi la alte cheltuieli. Adu tu ce masinarie ai si las ca poate reusesc eu sa fac poze macar la acelasi nivel cu tine

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2017 17:39:24

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hai, da o fuga pana la mine, repede.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai ai pelin d'ala?
mah, nu ma tzine de vorba, io vreau sa aflu daca stie cineva:

Gsp vs Euphyllia = 0-1?

Gsp vs ....? = 0-1

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum ziceam, pe Goagle parerile sunt impartite. Se pare ca lobophyllia brain coral sau acan echinata ar putea face o bariera/firewall sa tina gsp-ul intr-un loc...desi cu acan nu e clar.
sefer jesirah
Junior member

Joined: 13/03/2016 07:28:24
Messages: 79
Location: Mogosoaia
IP:
Offline

Are dreptate unchiu' Pave, mai ales ca am avut ocazia sa-l vad live!
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Fiind un fan acvariilor nano, imi place ce ai facut.
Dar imi exprim si parerea mea legata de filtrare... la asa volum mic de apa era ,suficienta doar o pompa de valuri si un HOB pentru filtrare mecanica si ceva carbon.

Siporaxul nu stiu cat ajuta avand in vedere ca ai piatra suficienta iar cheato e infima ca si cantitate ca sa poata fi eficienta.

Legat de mentenanta asa e, uiti de el, mai ales ca nu ai pesti si nu hranesti excesv.

Succes !
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com