[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bacterii pentru acvariu, nitridac  XML
Forum Index » Discutii generale
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

un titlu cam neinspirat .

http://www.prodacinternational.it/en-us/batteri-gb-asia/nitridac.html

la animax am gasit nitridac la 2.50 punga. (varianta pentru 250l). e aproape de 2 ori mai ieftin decat clasicul prodibio.

pareri inainte sa arunc in acvariu ? folo0seste cineva ?

in mod curent puneam cate o fiola de prodibio la ~2 saptamani.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/09/2017 12:21:54

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Am folosit eu o buna perioada de timp. Eu trageam tot continutul intr-o seringa de 30ml si dozam zilnic pana terminam cei 25 ml, am fost multumit de efect.
[ICQ]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

multam, o sa incep sa dozez si eu.

sper sa mai aduca, ca am luat ultimele 4 pungi.
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

O sa-ti zic o chestie, pe care am citit-o mai demult si daca vrei sa o aprofundezi tu dupa, poate vii cu mai multe detalii. Bacteriile, care denitrifica se fixeaza cu hidrogen sulfurat. (mirosul ala puternic, al unui substrat ciclat este de la hidrogenul sulfurat). Asta e destul de nasol pentru vietuitoare si marea majoritate a produselor, care contin bacterii vin la pachet si cu hidrogenul sulfurat pentru fixare. Eu folosesc Seachem pentru ca ei sustin ca produsele lor nu contin astfel de elemente, dar nitridac mai mult ca sigur are. Eu am folosit mult timp, pentru ca era ieftin si animaxul e la doi pasi; nu stiu sa iti zic daca decesele din acvariu erau clar de hidrogenul sulfurat dezvoltat, dar dupa ce am citit chestiile astea am facut cateva teste, doar bazate pe miros si eu sustin ca sigur contine. Decat sa te incurci mai bine lasi ciclarea sa-si urmeze cursul, sau cumperi produse de calitate (stiu ca diferenta de pret e foarte mare, dar eu niciodata n-am avut probleme cu produsele seachem).
Spor,
Varol.
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Interesant, poate detaliezi si in ce constau testele facute de tine. Eu am folosit in bazinul cu substrat, plante si creveti, dar si in cel cu pesti, steril. La creveti, nu am observat nimic ciudat, dar acolo fiind multi, greu sa ii urmarestisa vezi daca au fost decese, mai ales din aceasta cauza. La pesti, n-am avut nici o problema, dar acolo nu am substrat. Pe punga de nitridac legat de continut, scrie doar ca sunt bacterii. Poate cineva cu mai multe cunostinte ne poate ajuta, dar imi este greu sa cred ca cei de la seachem sau alte firme ar folosi alte bacterii care fac acelasi lucru. Este doar o ipoteza, greu de demonstrat la fel ca incercarea de a face o comparatie intre materialele care le folosim pentru filtrarea biologica, gen matrix, substrat pro..etc, incercand sa aflam care este mai bun si daca se merita intradevar diferentele de pret sau totul este doar marketing.
[ICQ]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Hidrogenul sulfurat este generat si de bacterii care produc descompunerea substantei organice. De aceea exista si in intestinul gros (treimea distala) unde au loc si procese de putrefactie.
Asadar, hidrogenul sulfurat este un produs al activitatii bacteriilor, nu cred ca este un produs de fixare. Mai curind, pentru mentinerea viabilitatii bacteriilor din flacoanele in care sunt
ambalate, se introduc substante organice care tin in viata bacteriile si care, prin activitatea bacteriana, in final genereaza hidrogen sulfurat. Insa, in general, acest tip de reactii sunt de tip
mixt; este greu de spus cum supravietuiesc bacterii aerobe in acele sticlute inchise ermetic. Probabil ca dupa degradarea substratului si epuizarea oxigenului intra intr-o stare de staza.
Staza vegetativa este un fenomen foarte raspindit in zona microbiologica (virusi, bacterii, mucegaiuri).

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

varolluis wrote: \Decat sa te incurci mai bine lasi ciclarea sa-si urmeze cursul, sau cumperi produse de calitate (stiu ca diferenta de pret e foarte mare, dar eu niciodata n-am avut probleme cu produsele seachem).
Spor,
Varol.


acvariul are 1 an, nu e vorba de ciclare. pur si simplu adaugam o fiola la 2-4 saptamani de "intretinere".

o sa urmaresc.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

zamolxes wrote:
varolluis wrote: \Decat sa te incurci mai bine lasi ciclarea sa-si urmeze cursul, sau cumperi produse de calitate (stiu ca diferenta de pret e foarte mare, dar eu niciodata n-am avut probleme cu produsele seachem).
Spor,
Varol.


acvariul are 1 an, nu e vorba de ciclare. pur si simplu adaugam o fiola la 2-4 saptamani de "intretinere".

o sa urmaresc.


Cam asa procedez si eu, o data pe luna si, evident, la fiecare curatare a filtrului. Teoretic, aceasta masura de "intretinere"
este mai mult preventiva decit pentru sustinerea proceselor bio-chimice din filtru si/sau substrat pentru ca daca toate
functioneaza corect, nu exista un pericol real al deciclarii. Numai ca nici nu trebuie exgarat (eu am patit-o o data intr-un nano).

This message was edited 1 time. Last update was at 17/09/2017 13:08:06


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Discutii generale
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com