[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu plantat 260L  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare la toata lumea,
Dupa o perioada destul de indelungata de cand am inceput sa am si eu grija de un acvariu plantat de 100l, o absenta indelungata de pe forum( justificat, am vandut intre timp casa si a trebuit sa ne construim alta) am ajuns la concluzia ca ar fi cazul sa imi fac un acvariu de 130x40x55 coloana de apa va fi maxim de 50cm.
Astazi am facut lista cu dimensiunile sticlei, de 10mm,
fund 400x1300x1
lateral 400x550x2
fata 1322x550x2
fund dublu 426x1326
intaritura 1322x50x2
intaritura.298x50x2
Cu multumirile de rigoare maestrului Koala caruia ii multumesc pe aceasta cale, pentru tutorialul construirii acvariului.

Dulapul de sustinere va fi facut din pal de 18, impartit in 3, pe laterale doua usi iar pe centru doua polite, in spatele usilor vor fi niste compartimentari pentru alea alea, filtre, butelie "codoi"
La baza acvariului va avea o rama ca in tutorialul amintit iar la partea de sus,capacul... exact cum se spunea in acelasi tutorial, tot o rama.
Maine o sa ma duc sa dau comanda de sticla si sa dau la taiat si cantuit piesele dulapului.
Pana cand o sa am toate materialele, va trebui sa ma decid ce fel de substrat, plante, si decor voi opta.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2017 21:47:07

unqben
Junior member

Joined: 08/04/2016 10:40:13
Messages: 63
IP:
Offline

Super fain. Abia astept sa-l vad.
Dupa gustul meu era fain sa-l faci cu un 5-10 cm mai lat. Mergea la sticla de 10 si avea mai multa profunzime.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Salut!

Cum nu ma pricep la lipit sticla ... iti urez succes si te astept la "cotitura" cu partea artistica!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Salut!

Cum nu ma pricep la lipit sticla ... iti urez succes si te astept la "cotitura" cu partea artistica!


Ok, astept, dar pana la "cotitura"se pare ca mai e ceva cale, astazi am fost la Darel am dat cotele dulapului, pe 21 ar fi gata, maxim pe 23 e asamblat, in schimb sticla e problema, peste tot unde am sunat, anul acesta nu mai iau comenzi, se pare ca toata lumea lucreaza cu aceiasi fabrica, mi-am adus aminte ca am pe cineva acolo, dar cum il cheama nicolae, astazi nu era de gasit, ma duc maine peste el ), poate rezolvam ceva.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Mult mai simplu ...

https://www.nevertebrate.ro/acvariu-eheim-gb-123-240l-120x40x50cm-18303

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Da, chiar ca e mai simplu, am fost la firma mi-au facut calculul 1200 din geam de 10 ultraclear si securizat, zice ca e mult mai rezistent la socuri mecanice, securizatul costa putin.Tinand cont ca trebuie si lipit, clar ca ies mai bine cu unul cumparat de gata.
Acuma am dat la debitat materialul,iar daca il iau pe acela din link, o sa fie mai mare standul, astept pana dupa sarbatori, pana atunci am timp sa adun bolovani radacini,si sa ma pregatesc cu tot ce implica setarea acvariului.
Multumesc de link.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

1200 de lei ?!
Am inteles bine?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Sticla securizata e scumpa, si nu as face acvariu din asa ceva Am pus si eu intrebarea asta cand mi`am facut acvariul... sticla normala ma ajungea 600 securizata era undeva la 900 parca, sau 1100...
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Da ai inteles bine, 1200 m-am mirat si eu, ma gandeam sa sun sa intreb daca nu cumva a gresit, zicea ca ultra clear e dublu la pret, am facut lateralele si lungimile, fata spate fundurile si intariturile din float, securizarea costa maxim 150.
Am sunat si la nevertebrate, doar laanul mai fac comenzi la Eheim, anul acesta gata.Deci .....la anul, sau poate gasesc altundeva ceva.Intai sa vad dulapul acasa.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2017 17:21:12

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu zic ca mai bine astepti sau cauti altceva decit sa platesti dublu pentru acelasi lucru.
Incearca si asa, daca nu ai rabdare sa iei un Eheim :

https://www.aquadec.ro/content/calculator-acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2017 17:24:35


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu zic sa il intrebi si pe Marian (marian4232 pe forum). Mie mi-a facut acvariul (160x65x50h + bean animal) la un pret excelent, plus ca lucreaza impecabil, de nota 10.
Ramane problema transportului..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

O sa astept sa iau un Eheim, nu are rost sa-mi complic existenta, dar este posibil sa mai am o varianta ;), asta daca nu se rezolva pana primesc comenzi cei de la nevertebrate.
Oricum varianta cu cei de la Buc. este mai ieftina, multumesc de link.
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

La Hornbach , Zoomania , Animax ai fost? Au acvarii eheim , juwell etc
[Email] [Yahoo!]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

O sa iau legatura cu el, am scris simultan, nu am vazut mesajul.
Multumesc pentru info.
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Taz wrote:La Hornbach , Zoomania , Animax ai fost? Au acvarii eheim , juwell etc

Da, am fost.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

incepator wrote:
Taz wrote:La Hornbach , Zoomania , Animax ai fost? Au acvarii eheim , juwell etc

Da, am fost.


M-am gindit si eu sa-i sugerez o astfel de solutie dar acolo gasesti mai cu seama acvarii utilate, cu filtre interne,
cu lumina subdimensionata ... astfel incit platesti echipamente pe care nu le folosesti mai tirziu, din care pastrezi
cel mult termometrul si, daca ai noroc, gasesti neoane de schimb sau reflectoare care sa se potriveasca.
[Email]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Asa este, eu deja am incalzitorul de substrat, filtru extern, instalatie co2, ph controler cu sonda de sticla, un set de accesorii din acvariul original stau intr-o cutie, asa ca sa le am in situatiii de urgenta.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu ti-as sugera sa te hotarasti asupra acvariului si astfel sa cistigi timp ca sa poti modifica standul corespunzator.
Nu cred ca mesterii s-au apucat, cu multa rivna, sa-ti produca standul inca.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ce filtru extern ai?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
incepator
Member
[Avatar]

Joined: 28/02/2012 20:50:55
Messages: 146
Location: Brasov
IP:
Offline

Asa este materialul va fi debitat pe data de 20-21, o sa il asamblez personal, filtrul este unul JBL e 700 cristalprofi, dar ma gandesc sa il las pe acvariul existent si sa cumpar ceva de generatie noua si ceva mai mare, acvariul va fi oricum unul de minim120 maxim 130 si nu mai lat de 40
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com