[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator plante  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
cotro
Member

Joined: 27/12/2017 20:48:12
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, am un acvariu de 54L cu doi carasi mici si doi corydoras si ma gandesc sa bag cateva plante usor de intretinut si cu care sa nu am probleme.
Ce ar trebui sa stiu despre Anubias Barteri var. Nana si Echinodorus Bleheri ?
[Email]
Marko
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2017 01:00:26
Messages: 124
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut. Anubias nu are nevoie de multa lumina si el se ataseaza de buturugi, crengi in acvariu. Au frunzele mai tari si cred ca sunt potrivite pt carasi. De Echinodorus nu stiu ce sa zic, doar ca le trebuie un substrat gros si nu cred ca este prea potrivit pt acest acvariu, cel putin cand vor creste mari.
Litru'
Member

Joined: 06/01/2018 10:45:56
Messages: 222
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

La carasei merg plante gen anubias, microsorum, cu frunze mari si groase in general.Cele 2 plante spuse de mine se agata pe radacini, pietre, de decor la o distanta optima de substrat.

Gata oricand!
cotro
Member

Joined: 27/12/2017 20:48:12
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si cum se planteaza anubiasul? le trebuie fertilizator? co2? e greu de intretinut?
[Email]
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salut, acvariul este cam mic pt echinidorus bleheri, va creste mare, cam aceeasi problema se pune si in cazul caraseilor, n-am avut dar din ce imi amintesc erau colegi care spuneau ca au nevoie de spatiu.
Cat despre anubias, il poti prinde de pietre lemne cu guta sau elastice de numarat banii, in timp se vor atasa singure si poti indeparta elasticul.
O alta varianta mai este sa-l bagi in substrat dar doar radacinile, rizomul nu trebuie bagat, este acea parte mai tare din care cresc frunzele.
Fertilizare nu necesita neaparat dar daca va fi cazul vreodata, asta vezi dupa cum creste daca apar deficiente poti sa pui macar microelemente.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Vezi ca am avut un topic dedicat Anubias. Poate te ajuta :

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/39468.page

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

cotro wrote:si cum se planteaza anubiasul? le trebuie fertilizator? co2? e greu de intretinut?
Ti s-a spus in doua posturi ca anubias nu se planteaza ! Se prinde de pietre sau lemne (cu un fir de pescuit sau chiar super glue) CU RADACINILE (RIZOMUL) AFARA, e valabil si cu microssorum
[Email]
cotro
Member

Joined: 27/12/2017 20:48:12
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pt sfaturi!
[Email]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com