[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
apa tulbure laptoasa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
vstate
Unripe member

Joined: 17/01/2018 21:51:47
Messages: 3
IP:
Offline

salut am cumparat acum 3 zile un acvariu JUVEL DE 120 L cu totul inclus... filtru termometru etc filtrele sunt cam 6 buc. ce carbune... etc.
am bagat apa.. l-am amenajat.. am complectat cu apa si am bagat tratamentele din sfaturile a 2 acvaristi de ani de zile : la 120 L : 140 ml de AquaSafe, 40 ml CrystalWater. In prima zi era clara apa, dar acum e a3a zi si apa e tulbure alb laptoasa si nu isi revine, nu stiu ce sa fac sa o limpezesc mai repede. ajutati-ma cu un sfat va rog. subliniez ca din sfaturile ce le-am primit, am clatit tot pietrisul si am fiert absolut tot ce am bagat (plante de plastic, scoici , coral.... etc.) ca sa elimin bacteriile. mancarea ce le dau la pesti (Goldfisch si Beta)se numeste : TetraMin
BioActiv
Multumesc
[Thumb - WIN_20180117_21_18_22_Pro.jpg]

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Parca se vede în poza 2 sau 3 pesti. Nu trebuia sa bagi pestii din prima zi de viata a acvariului.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Problema este ca nu ai început deloc bine. Nu ai fost bine sfatuit de acei acvaristi. Aici pe forum ai destule informatii pe care le poti citi. Toata treaba e sa nu te grabesti. Da mai multe informatii despre ce filtru ai, temperatura, ce pesti ai (pe care nu trebuia sa îi ai inca) etc.
Constantin
Junior member

Joined: 17/04/2017 18:36:43
Messages: 16
Location: Floresti - Cluj
IP:
Offline

Se cicleaza. Fa schimb de apa 15-20% zilnic sau o data la 2zile si monitorizeaxa nivelul de nitriti si nitrati. Hraneste pestisorii putin si rar, nu iti fa griji nu mor de foame. Apa o sa fie tulbure pana cand se regleaza ciclul azotului. Cauta niste plante easy si planteaza pentru ca ajuta la ciclare.
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Daca fierbi tot, nu te ajuta. Sterilizarea nu te ajuta, in schimb niste bacterii o fac. sunt mai multe firme care au asa ceva. JBL FilterStart... Sera Filter Biostart. asa cum a spus colegul...hrana putina..schimburi de apa si rabdare.
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

uite aici un baiat care foloseste ceva produse din comert. ma refer la cele de la finalul filmuletului...JBL clynol..JBL denitrol

https://www.youtube.com/watch?v=hrKrdfCsgo0
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

renunta la scoici,corali,plastice. si da.le da mancare odata la 2 xile,inainte de schimbul de apa

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Apa alba laptoasa face parte din normalitate !
Daca mirosi apa ai sa vezi ca miroase a amoniac.
Este un semnal, ca totul functioneaza in parametri normali. In acest moment se trece de la amoniac la nitriti. Nu trebuie sa intervii cu nimic, fauna va avea de suferit, acum indiferent ce vei face nu va ajuta cu nimic, sanatatea faunei este compromisa deja. Orice interventie va prelungi ciclul azotului si stabilizarea bazinului.
Lasa-l asa , dupa cateva zile apa va fi cristal peste noapte....

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2018 20:05:47


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com