[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cumpar Berghia verrucicornis  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Asa cum scrie si in titlu cumpar Berghia verrucicornis. Cu Aiptasia X nu am reusit sa omor aiptasiile decat pe o perioada de timp limitata...
[Email]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Nici eu nu am reusit cu aitpasia x, pana nu am updatat medota de lucru.

respectiv dupa 10-15 minute de la hrana, am atasat un furtunas (din ala de la pompa de aer) la o seringa de 100ml, eu am tinut capatul furtunasului acolo unde era aiptasia si nevasta a tras rapid de seringa detasand nenorocirea de pe piatra fara resturi.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

adica dupa hranire, aiptasiile se desprind ? pare interesanta metoda...poti sa ne faci un filmulet sau sa ne detaliezi s o folosim mai multi ?

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

La mine dupa hranire nu s-au desprins. Se retrag doar si raman asa pentru o vreme dupa care se trezesc din nou. Plus ca mai apar altele mai mici ...
[Email]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

La mine dupa ce am bagat tormetosus in bazin au disparut.

Mi se pare mult mai ok un peste decati sa bagi diferite chimicale sau sa faci alte lucruri bau bau.

Ma rog lumea zice ca e un peste urat. Mie chiar imi place de el ! Mi-e asa un drag cand nu vad aipastia
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

mie mi s a intamplat intr o buna zi, efectiv sa inceapa sa isi desfaca talpa de pe pietre si sa le scot cu pipeta una cate una....inca nu am deslusit misterul.....ce le a facut sa se desprinda...

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

metoda folosita de mine , care a dat rezultate , a fost sa fierb apa de osmoza , sa o pun intr-o siringa cu ac si sa tintesc aiptasia cu ea.
Aiptasia se topeste toata si poti sa o inlaturi cu acul foarte usor sau poti sa o tragi in siringa

a functionat de fiecare data



CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu as baga si tomentosus ca imi place cum arata dar l-as baga doar daca as avea certitudinea ca mananca aiptasii. Am inteles ca si ei sunt mofturosi si conteaza cum ii nimeresti
[Email]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

bulan77 wrote:metoda folosita de mine , care a dat rezultate , a fost sa fierb apa de osmoza , sa o pun intr-o siringa cu ac si sa tintesc aiptasia cu ea.
Aiptasia se topeste toata si poti sa o inlaturi cu acul foarte usor sau poti sa o tragi in siringa

a functionat de fiecare data


O sa incerc chiar azi treaba asta. Sa vad cum e.
Ai intepat aiptasia si ai injectat-o sau doar ai dat drumul la apa fiarta in fata ei?

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2018 12:06:16

[Email]
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Va recomand tomestosum ,la mine aiptasiile au migrat in owerflow de unde le am luat ca din oala,acum nu mai am nici una .

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

elven wrote:adica dupa hranire, aiptasiile se desprind ? pare interesanta metoda...poti sa ne faci un filmulet sau sa ne detaliezi s o folosim mai multi ?


hrana intre ghilimele. adica dupa o doza de aitpasia x.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2018 13:18:35

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:
bulan77 wrote:metoda folosita de mine , care a dat rezultate , a fost sa fierb apa de osmoza , sa o pun intr-o siringa cu ac si sa tintesc aiptasia cu ea.
Aiptasia se topeste toata si poti sa o inlaturi cu acul foarte usor sau poti sa o tragi in siringa

a functionat de fiecare data


O sa incerc chiar azi treaba asta. Sa vad cum e.
Ai intepat aiptasia si ai injectat-o sau doar ai dat drumul la apa fiarta in fata ei?



personal am incercat si metoda asta, problema la mine a fost ca la aitasia-x, se dizolva capul dar ramanea restul -> probabil se rezova cu seringa si furtunas. problema 2, ce faci cand e una printre ciuperci, ma doare inima sa oparasc ciupercile.


primul pas : https://www.youtube.com/watch?v=ePokzPWzsgk

al doilea : https://www.youtube.com/watch?v=yfUDxLRn9dI


1-> hranit cu aitpasi-x
2 -> asteptat ~10 minute sa vad ca se dizolva coroana
3 -> pus furtunasul exact unde e animala
4 -> zis la nevasta sa traga tapan de piston.
5 -> aruncat nenorocirea la wc.

s-au desprins toate pana acuma. (am avut 4 in locuri diferite). am si pepermint shrimp dar nu pun gura pe ele.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2018 13:31:29

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

CatalinBarbu wrote:
bulan77 wrote:metoda folosita de mine , care a dat rezultate , a fost sa fierb apa de osmoza , sa o pun intr-o siringa cu ac si sa tintesc aiptasia cu ea.
Aiptasia se topeste toata si poti sa o inlaturi cu acul foarte usor sau poti sa o tragi in siringa

a functionat de fiecare data


O sa incerc chiar azi treaba asta. Sa vad cum e.
Ai intepat aiptasia si ai injectat-o sau doar ai dat drumul la apa fiarta in fata ei?

Nu o intepi, dar ti acul cat mai aproape de ea



ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Daca gasesti berghia, vreau si eu,.. I-mi place sa-mi rezolve altii/altele problema
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si eu am incercat sa scap de ele atat cu peperminti cat si cu tomentosus. Ambii si-au facut treaba, insa din ce-am observat fac lucrul asta doar daca sunt "proaspeti' si inca n-au pus gura pe alta mancare. Dupa ce apuca sa puna gura pe alta mancare, trec pe langa aiptasii ca rata prin apa.

Acum, de vreo luna, m-am trezit cu o "invazie" de aiptasii (nu stiu de unde naiba, ca n-am mai bagat nimic in acvariu de vreun an de zile, dar no, se intampla) si pur si simplu tomentosus-ul se plimba pe langa ele de parca n-ar exista. Poate ca daca l-as infometa putin si-ar face de lucru cu ele, dar nu-mi da mana sa las toti pestii fara mancare cateva zile doar ca sa-l prinda foamea pe bezmeticul asta.

Asa ca, in curand o sa incep sa caut niste peperminti "proaspeti", poate reusesc sa-i conving sa puna gura pe "imigrantii ilegali".
[Email] [Yahoo!]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu am avut mai multi tomentosus,toti si-au facut treaba.Nu se vede din prima,mai ales daca ai invazie,insa isi va face datoria.

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Bun...deci am incercat cu apa fiarta. Mai repede era sa ma oparesc eu decat sa omor aiptasiile. S-au strans intr-adevar dar nici urma de a se desprinde de pe piatra. Probabil am si incercat la doua mai mari. Sa vedem. Am mai dat o tura de aiptasia x pe unde am putut si pe unde am vazut.
Isi face treaba pe moment dar o sa revina ele...
O sa incerc un tomentosus cat de curand dar asta nu inseamna ca renunt la ideea berghiilor. Asa ca daca stiti pe undeva sau auziti eu vreau in continuare.
[Email]
edyr
Senior member

Joined: 23/09/2009 10:18:42
Messages: 680
Location: Iasi
IP:
Offline

Mai e o chestiune:berghiile mor dupa ce nu mai au de mancare si dupa ce termina de curatat acvariul s-au dus insa aptasiile din sump,tevi etc raman si apoi o sa reapara si in acvariu...

BKA member 551-11
Romanian Killifish Association member 004
www.audiohifi.ro
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

+1 ... exact asa se intampla!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

edyr wrote:Mai e o chestiune:berghiile mor dupa ce nu mai au de mancare si dupa ce termina de curatat acvariul s-au dus insa aptasiile din sump,tevi etc raman si apoi o sa reapara si in acvariu...


Asta daca apuca, berghiile sunt vanate si consumate de wrasse si alti ciugulitori ...

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com