[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu ciclide malawi 200/50/55 - Proiect nou  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor, dupa 3 ani in care am incerca sa capat cat mai multa experienta si sa ma documentez m-am hotarat sa incep un nou proiect curajos.

Momentan am un acvariu 120/50/65 pentru care folosesc pentru filtrare un Fluval Fx6 si inca un filtru intern.

Acvariul cel nou o sa il inlocuiasca pe cel vechi ca si pozitionare numai ca pentru noul proiect doresc sa fac standul de sustinere mai inalt astfel incat sa pot pune filtrul extern sub si nu in laterala cum era la vechiul acvariu.

Nu prea este spatiu pentru un sump extern asa ca m-am gandit sa mergm pe varianta unui sump intern care o sa fie in partea cu peretele, pe latura de 50 cm si cu o adancime de aproximativ 15 cm.

Am ales sticla de 10mm pentru noul proiect si intaritoare serioase.

Tot in partea cu sump-ul ma gandeam sa fac doua gauri in sticla astfel incat sa pot face schimbul de apa automat, nu cred ca este loc pentru un proiect cu schimbul apei la picatura partea aceea venind aproape lipita de perete la o distanta de aproximativ 8-12 CM. Doresc sa ascund absolut toate tevaraiele si furtunele sub pal, tot proiectul venind ca un bar care desparte practic doua camere.

Sandul o sa fie unul metalic.

Intrebari :

Mai are cineva un acvariu cu sump intern? Cum ar trebui compartimentat si pe unde ar trebuie sa intre apa si pe unde sa iasa.
Pentru cei doi robineti ma gandeam sa ma leg cu tzeava ppr la robinetul din bucatarie, credeti ca o sa functioneze instalatia asta sau mai bine sa o las balta ?

Tot acvariul o sa vina incastrat in pal. Deasupra acvariului o sa pun capac din sticla iar peste capac undeva la 10-12 CM o sa pun un capac din pal. Intrebarea este: cum pot sa fac acel capac astfel incat sa am acces usor un orice coltisor al acvariului fara sa trebuiasca sa ma tarai pe sub el ?

Rog colegii mai experimentati sa imi mai dea cateva sfaturi in cazul in care nu am luat toate posibilitatile in calcul, 3 ani de zile nu este o perioada suficienta incat sa fiu profesionist in acest hobby si tot timpul acumulez informatii.


Atasez cateva poze cu acvariul pe care il detin momentan, proiectul o sa fie asemanator doar ca o sa difere dimensiunile, pozele sunt doar pentru a va face o idee cam cum mi-as dori sa arate si pozitionarea acestuia.

Orice informatie este buna, orice critica este buna. Astept cu drag orice opinie
[Thumb - 27848962_1719186088148725_327515177_n.jpg]

[Thumb - 27934777_1719186031482064_742597356_n.jpg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si o poza mai veche dar unghiul este mai bun
[Thumb - 12575751_1015779798489361_1056630451_n.jpg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

intrebarea 2 : ce fel de robineti pot sa montez direct pe sticla ?

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Capacul: Fa-l sa-l poti lua jos cu totul. Ii faci fixare pe picioarele de sustinere doar.
Schimbul la picatura: Nu vad de ce sa nu-l poti face, pur si simplu dai o gaura in zona de sump prin care sa scoti apa. 10-12cm e suficient.
Sumpul: Ai nevoie de un gratar in partea de sus si o pompa pe capatul celalalt. In functie de spatiu disponibil ar fi bine sa ai cel putin 2 camere.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru inceput am hotarat sa merg pe acvariu 2000 x 500 x 600 , sticla de 12 mm (recomandata pentru gabaritul dar mai ales pentru coloana de 60 cm a acvariului) , sticla cantuita la masina speciala de cantuit, silicon profesional Dow Corning negru sau transparent, fund dublu (recomandat in orice context al amenajarii acvariului) , ranforsari longitudinale 2000 mm x 50 mm si 1-3 transversale, pe un stand metalic sudat in argon + vopsire electrostatica,Standul este proiectat a sustine o greutate de 5-6 ori mai mare decat greutatea totala a acvariului amenajat, deci siguranta are intaietate. Va avea picioare reglabile metalice (8-10 picioare), feronerie de calitate, amortizoare usi, manere profil de aluminiu, iluminat interior pentru a dispune de lumina pentru mentenanta. Tot ansamblul vine imbracat in pal sub forma unei "insulite" care o sa desparta doua camere. Iluminarea o sa se fie cateva benzi led care o sa vina lipite direct pe blatul de sus al acvariului. . Filtrarea o sa se realizeze prin intermediul unei pompe externe Fluval Fx6 si un "sump" intern care o sa aiba dimensiunile de 15/50/60 si o sa fie probabil umplut cu bureti + material filtrant caruia o sa ii punem o pompa de 1500l/h + ;

O sa revin cu detalii in momentul in care demaram procesul

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In mare asa ma gandit eu sumpul, primele doua sertare umplute cu burete, urmatoarele 3 cu material filtrant(nu sunt sigur ce si cum inca).
Dimensiunile sunt 50/15/60, nu sunt cel mai tehnic om din lume, scuzati calitatea desenului


Puteti sa imi recomandati o pompa care sa faca fata cu briou acestui proiect ?
[Thumb - 27935702_1722240741176593_2046371871_n.jpg]


#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Io zic ca-s prea multe camere si cam inguste.
O pompa buna ar fi Eheim Compact 3000+ care are si debit reglabit.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare lukitza, sunt la nivel de proiect si orice idee este buna. Spune-mi te rog de ce crezi ca o sa fie prea inguste camerele si cum crezi ca ar fi mai bine, am observat ca si tu ai avut un proiect aproximativ asemanator

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si eu am 2 camere de 10cm si nu e tocmai ok, e greu de umblat in ele.
Dar la mine trebuia sa iasa numarul par de compartimente asa ca era 4 sau 2.
2 nu era ok asa ca am mers pe varianta asta.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Teoretic pot sa il impart oricum, volumul este 50L/15l/60h. M-am gandit la 5 compartimente egale, pot sa fac si 4 si 3 dar nu sunt inca hotarat ce si cum este mai bine si nici nu prea am gasit foarte multe informatii despre sumpuri in interiorul acvariului, majoritatea au facut sumpuri separate dar eu nu prea am loc de asa ceva

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu l-as imparti in 3.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukitza wrote:Eu l-as imparti in 3.



O sa ma gandesc la asta, ideea e ca nu stiu cum exact sa fac circuitul apei. Ma gandesc sa mearga din stanga spre dreapta sau am posibilitatea sa pun pompa in mijloc si in stanga is in dreapta materiale filtrante, nu sunt sigur inca ..

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Intrarea pe un capat, pompa pe celalalt.
Asa esti sigur ca apa e plimbata prin tot sumpul.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor, proiectul incepe sa capete forma, am comandat sticla, am comandat standul, urmeaza proiectul pentru sump si pompa.

Pompa este cea mai amre problema in momentul de fata intrucat nu am nici cea mai mica idee ce s-ar potrivi acolo, m-am uitat la mai multe modele dar unele nu sunt pe stoc iar altele sunt prea mari.

Este cineva care m-ar putea ajuta cu un sfat, un link, o recomandare pentru o poma de 2000-3000 litrii / ora care sa fie si accesibila ca si pret dar si de calitate

#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ti-am recomandat una mai sus.
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe aia am si ramas, am comandat-o de la nevertebrate, 320 ron(pretul este bun)

#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update : Dupa saptamani de citit si informat si schimbat pareri cu diferiti colegi(carora le si multumesc pe aceasta cale) am reusit sa imi fac o idee despre cum ar trebui sa fie sump-ul intern.
O sa folosesc o pompa EHEEHEIM compact 3000+(pe care am si achizitionat-o). apa o sa intre in sump prin partea dreapta, o sa fie "prefiltrata" de un pieptan confectionat din plastic cu distanta intre dinti de 5mm. In prima camera ma gandeam sa folosesc burete pentru filtrare mecanica, in camerele 2 si 3 o sa folosesc materiale filtrante(6 litrii matrix, 3 litri piatra ponce, 10 litrii lava vulcanica, 2-3 litrii inele sticla sinterizata si 3 litri zeolit) iar in camera 4 o sa fie inca 2-3 bureti si pompa.

Credeti ca o sa fie eficient sump-ul desenat de mine, in ce ordine sa pun materialele filtrante enumerate mai sus ?

Credeti ca zeolit-ul isi face treaba, am cumparat de la Hornbach 3 litrii pentru ca mi-a recomandat doamna de acolo, spunea ca este foarte bun pentru retinerea metalelor grele.

Atasez si o poza, scuzati calitatea dar este facuta in graba la lucru(singurul loc unde mai am timp de ceva)
[Thumb - 28313923_1730731976994136_1202688239_n.jpg]


#Colectiv
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca toata treaba functioneaza pe principiul vaselor comunicante atunci nivelul apei in sump va mai jos decat in bazin.
In cazul asta as pune pompa undeva mai jos.
Nu prea vad rostul buretilor in ultima camera, cand o sa vrei sa-i cureti va trebui sa scoti pompa.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

scurt:..aceeasi problema ca si la marine. Poate ramane pompa "pe uscat" pt ca nivelul de apa in camera pompei va scadea primul.
Peretii despartitori care vin de jos in sus, fa-i mai scurti, pt a mai putea adauga chiar si cativa litrii pe care sa-i traga pompa , daca vei avea evaporare mai mare....mai ales vara.

Si pentru ca nu esti asa de stresat de biofilm ca si la marine, pe langa acel gratar (pieptene) pe unde intra apa, eu as mai face sub el o gaura cu dimensiunea cam de 5cm unde as acoperi cu ceva de genul: Aqua Medic round grate. De ce? pt ca astfel vei vedea cand va scadea apa din sump, pt ca va scadea si din acvariu vizibil...si nu risti sa ramana pompa "pe uscat". Doar cu acel pieptene te vei trezi poate prea tarziu. Dar asta functioneaza doar daca faci si peretii aia despartitori mai scurti, altfel nu va scadea nimic si din acvariu ci doar din sump.

Succes!

LE: toate astea presupunand ca desenul reprezinta sumpul in pozitie verticala si pompa e pozitionata in ultima camera in partea de jos.

LE2: si daca "sumpul" e de doar 15cm adancime, eu nu prea as pune prea multe materiale gen filtrare mecanica densa care se pot colmata usor...pt ca s-ar putea sa blocheze flow-ul de apa si sa nu ajunga cat trebuie pt pompa...si iar ramane pe uscat .

This message was edited 3 times. Last update was at 20/02/2018 16:26:09

Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukitza wrote:Daca toata treaba functioneaza pe principiul vaselor comunicante atunci nivelul apei in sump va mai jos decat in bazin.
In cazul asta as pune pompa undeva mai jos.
Nu prea vad rostul buretilor in ultima camera, cand o sa vrei sa-i cureti va trebui sa scoti pompa.



Incerc sa imi imaginez de ce ar veni nivelul apei din sump mai jos(este adevarat ca o sa functioneze pe principiul vaselor comunicante). Ma gandeam ca acel pieptene sa imi dea nivelul de apa din bazin. Este posibil ca pompa sa scoata mai multa apa decat intra prin acel pieptan ?

Pompa pot sa o pun chiar si pe fundul acvariului si sa scot doar out-ul acolo sus, sa o pun mai jos, nush inca.

Buretele ala nici eu nu stiu de ce este pus acolo(ca sa fiu sincer cu tine^^ )dar ma gandesc cumva sa ma folosesc de tot spatiul de acolo pentru ca niciodata nu este prea mult material filtrant si mi se pare mult sa folosesc un compartiment doar pentru pompa

#Colectiv
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com