[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ajutor ich  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
razvan249
Junior member

Joined: 30/10/2017 08:13:32
Messages: 23
IP:
Offline

salut

din pacate mi-a aparut ich-ul in acavriu pe hepatus si mai mult pe un acanthurus. am comandat herbtana de la peti care o sa ajunga maine si incep tratamentul cu el. mai e ceva de facut sau de stiut pentru a putea scapa de ich? orice idee sau ajutor e binevenit.

Multumesc
xxx
Junior member

Joined: 16/04/2015 14:57:04
Messages: 24
IP:
Offline

medic de la polyp lab e top ... gasesti la echipamente acvarii
Mytro93
Junior member

Joined: 26/10/2017 14:32:33
Messages: 72
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut , tocmai ce am scapat si eu de ich din acvariu .

Am tratat cu polyp lab medic prima data si nu am avut aproape niciun rezultat .
Apoi am luat herbtana , la fel niciun rezultat .
Apoi ultima varianta am folosit esha oodinex , cumparat de la tropheus care a dat rezultate si in 4 5 zile au disparut toate punctele albe de pe pesti . Si nu am avut niciun efect negativ la corali
razvan249
Junior member

Joined: 30/10/2017 08:13:32
Messages: 23
IP:
Offline

salut
dupa tratament 6 zile cu herbtana nu am vazut nici o imbunatatire asa ca am trecut la polyplab medic. dupa 4 zile situatia nu numaai ca nu s-a imbunatatit ci chiar s-a agavat. acanturusul e plin de puncte albe, un lineatus a murit iar hepatusus se "freaca" de orice. mai am un dotyback la fel de plin de puncte albe iar un zebrasoma flavecens e cu o inotatoare zdrentuita rau. eu nu mai stiu ce sa fac. mai ramane sa incerc cu oodinex dupa ce termin cu medic-ul daca o sa mai am ce sa tratez.

Daca ma mai poate ajuta cineva cu ceva sfaturi multumesc anticipat.
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Hiposalinitate.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
razvan249
Junior member

Joined: 30/10/2017 08:13:32
Messages: 23
IP:
Offline

hiposalinitatea nu afecteaza coralii si nevertebratele?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Tratamentele dau roade daca incepi de la primele semne, nu cand pestele e plin de puncte.
Herbtana previne, e un soi de calmant/relaxant si il folosesti in anumite conditii (pestii sunt agitati, ai introdus pesti noi, etc)

Tratamente eficace:

- polyplab medic
- esha oodinex
- protomarin coral

Dar in stadiul asta.. eu am pierdut o generatie intreaga si stiu cum e momentul. Foarte naspa.

Uite aici, sa ai la indemana cand nici o alta solutie nu a functionat:

https://www.thespruce.com/give-fish-a-freshwater-bath-2924972

Daca iti scapa pestii cu bine, ia in calcul urmatorul lucru: vei avea ich in bazin pana la desfiintarea lui, nu mai scapi de el.
Poti sa lasi bazinul 90 de zile fara vietuitoare, poti sa apelezi la hiposalinitate, poti sa torni chimicale cu toptanul, ich va ramane acolo.

Trebuie sa ai grija de pesti, sa le intaresti sistemul imunitar. Da-le o data pe zi, impreuna cu masa, ulei de usturoi (eu folosesc de la Aquaforest). O data cu usturoiul le dau si vitaminte, FishV tot de la Aquaforest. O data pe saptamana le pun si o lingurita de ghimbir praf (de la alimentara). Hepatusul face ich din doua in doua saptamani, dar i se rupe (idem si mie).
Un sistem imunitar bun e cheia


Succes cu pejtii, sper sa se faca bine.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Votez cum zice mai marele Liliac...

Ca si fapt divers as adauga o poveste in favoarea sau defavoarea herbtanei, depinde cum o privesti. De fapt rezultatele unui dezastru la mine in acvariu cauzat de hertbana, din greseala mea stupida...au transformat pejtii mei in super imuni la ich...si asta de vreo 2 luni jumate, inclusiv hepatus a devenit cel mai curat peste, in conditiile in care la 2 sapt facea cateva puncte de ich.
Dar toata aceasta "imunizare", cu niste costuri.
De sarbatori am plecat vreo 10 zile de acasa. Pt ca ai naibii pejti presimteau plecarea mea, s-au umplut de ich. Asta dupa luni bune de acalmie. Zic eu, scot skimmer din priza ca doar si asa vor primi de mancare doar odata in cele 10 zile si torn herbtana. Zis si facut.
Cand ma intorc din vacanta gasesc un perete de alge pe toata sticla de nu vedeam nimic in acvariu, toti sps-ii (milka, birdnest, monti digitata, plate), echinophyllia etc. praf si pulbere. In urmatoarele sapt i-am pierdut pe toti. Am facut eu ceva schimburi de apa dar se pare insuficiente.
In schimb am capatat niste pejti curati ca lacrima.
Desi se zice ca herbtana e numai din plante...a reusit sa-mi curete pejtii de ich si sa faca praf coralii. In continuare acvariul pare afectat, dar incet incet isi revine.

Concluzie: in viata mea nu mai bag nimic in acvariu impotriva ich, exceptie usturoi, vitamine si ghimbir. Incerc sa nu am pesti stresati, sa le cresc imunitatea si care rezista, va trai pana la adanci batranete.
razvan249
Junior member

Joined: 30/10/2017 08:13:32
Messages: 23
IP:
Offline

salut simultumesc de sfaturi.
o data pe zi le dau si eu usturoi pisat in care tin cuburile de mancare cam 1/2 h. si vitamine de la jbl atvitol. ghimbirul se pune direct in apa sau cum se administreaza? am mai auzit de ghimbir dar nu stiu cum se procedeaza.
Multumesc.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ma gandesc ca uleiul de usturoi e mai bine absorbit in hrana decat usturoiul pisat.
Eu pun hrana la decongelat intr-un flacon cu un strop de apa din bazin si tot acolo picur uleiul de usturoi si vitaminele.
Ghimbirul il pun pur si simplu in apa. Culmea, pestii se reped si il mananca, nu par deranjati de nimic.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

zicea Pety de la Baia Mare de un medicament nou pt ich dar am uitat cum se numeste....

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai cred ca de polyplab medic zicea, nu?

Desi le zice reef safe, nimeni nu iti poate garanta asta. Din punctul meu de vedere, mai bine crapa pestii decat coralii . Asta daca nu cumva te inhami la bazine carantina si tot alaiul...daca stai bine cu timpul si rabdarea. Iar dupa, tre sa casti bine ochii sa nu ajunga o picatura de apa dintr-un bazin in altul...ca o iei de la inceput .
razvan249
Junior member

Joined: 30/10/2017 08:13:32
Messages: 23
IP:
Offline

salut
pety e cel cu aqua life?
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

razvan249 wrote:salut
pety e cel cu aqua life?


razvan249
Junior member

Joined: 30/10/2017 08:13:32
Messages: 23
IP:
Offline

merci
de la el am luat polyplab-ul
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

? func?ionat cu pilula,ai reusit sa scapi de ochi?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2018 10:56:50


Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Scuze,am scris de pe telefon si se pare ca am torturat limba romana,este ok polylab?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2018 18:21:52


Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com