[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va rog ajutati- ma.  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
alexio240
Junior member

Joined: 22/03/2018 15:49:36
Messages: 18
Location: Brasov
IP:
Offline

Am observat la unii pesti excremente de diferite culori...La un peste erau fecalele transparente asa...gelatinoase, la un altul albicioase iar la unul erau parca granule asejate intr un saculet alb. Mentionez ca acum doua zile am.introdus în acvariu cateva roci pe care le am fiert inainte si le am facut testul cu otet, am introdus si 8 pesti noi si am.cumparat si i am hranit cu inima de vita. Dati mi ca rog un sfat...trebuie sa i tratez, ce sa fac?
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Nu baga chimicale si leacuri auzite scrise pe net sau facebook / net / google ca iti faci mai mult rau decat bine, pune te rog poze cu pestii, de cand ii ai?, si ce specii sunt?

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
alexio240
Junior member

Joined: 22/03/2018 15:49:36
Messages: 18
Location: Brasov
IP:
Offline

Poze o sa postez maine, acum sunt la munca.Am 3 carasi aurii, 6 tetra tiger,2 xifo, 2 bala shark,2rainbow shark, 2 ancitrus.Pestii se comporta normal, mananca sunt vioi doar ca excrementele si au schimbat culoarea.O parte din pesti ii am de vreo doi ani dar s a ingrijit tata de ei, de vreo luna mi a trimis acvariul in tara.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/04/2018 15:05:44

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

introdus si 8 pesti noi

Ai pesti noi sau nu ca asta nu inteleg, am o banuiala ca e de la inima de vita pe care le-ai dat-o, e delicatesa cu care nu sunt invata-ti, dale mancare pe care le-o dadeai si pana acum si in 2-3 zile si vezi ca o sa intre in normal, in cel mai rau caz au paraziti intestinali, dar pesti nu mor dintr-odata se intampla progresiv cand ti-e lumea mai draga si te scarpini in cap ca nu stii ce si cum s-a intamplat - experienta proprie -, uni pesti sunt mai rezistenti ca alti in functie de specie si daca au fost selectiona-ti dupa anumita culoare, sensibilitatea e mai intalnita la vivipari.

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
alexio240
Junior member

Joined: 22/03/2018 15:49:36
Messages: 18
Location: Brasov
IP:
Offline

Da...majoritatea sunt cumparati de o luna încoace.ce sa fac sa cumpar metronidazol sau sa mai astept poate si revin...dac? au paraziti intestinali?
alexio240
Junior member

Joined: 22/03/2018 15:49:36
Messages: 18
Location: Brasov
IP:
Offline

Cum adica daca au fost selectionati dupa anumita culoare?
alexio240
Junior member

Joined: 22/03/2018 15:49:36
Messages: 18
Location: Brasov
IP:
Offline

8 pesti noi am introdus acum doua zile la fel si pietrele si cu inima de vita tot acum doua zile i am hranit.
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Cum adica daca au fost selectionati dupa anumita culoare?


Iti dau exemplu la xiphoni ca ai si tu in acvariu tau,
-xiphoni asemanatori cu varianta salbateca https://goo.gl/images/EFRvU1 - rezistenti doar le dai de mancare si nu ai treaba
-xiphoni rosii simpli https://goo.gl/images/hTAvPm - la fel ca cei de sus
-xiphoni albino red https://goo.gl/images/MDVVuv - sunt sensibili sau nu depinde
-xiphoni albino red longfin https://goo.gl/images/YBdhi4 - adultii cum saream o zi peste schimbul de apa faceau o ciuperca alba pe corp (remediu schimb de apa mai des) si uneori finroot (schimb de apa si medicamente) pui sunt mai rezistenti ca se adapteaza la apa pe care o ai

Cand cumperi conteaza sa vezi in ce conditii tin pestii si apoi conteaza de unde sunt adusi (aici e ca o loterie)
exemplu la mine eu detin cateva perechi de xiphoni koi albino redhttps://goo.gl/images/Bv1SQD pestisori nu prea ii gasesti de cumparat decat online si daca ii gasesti uneori te sperii de pret, am luat 3 perechi de la un magazin de renume in Bucuresti nu dau nume sa nu fac reclama, apreciat si de colegi de pe forum in 2 saptamani de stat in carantina au murit unu cate unu, am luat din piata obor de la taraba cand au avut acu 4 luni si 6 luni au trecut de carantina (fac carantina la pesti 2 luni) sunt sanatosi si zburda prin bazine au facut si pui sensibili nu sunt, o placere sa ii ingrijesti .

Scuze daca am mers prea departe cu explicatiile dar sunt foarte pasionat de vivipari

Da...majoritatea sunt cumparati de o luna încoace.ce sa fac sa cumpar metronidazol sau sa mai astept poate si revin...dac? au paraziti intestinali?


Sfatul meu sa tii in carantina pesti care ii cumperi de acum inainte intr-un acavariu de 20litri sau recipient de platic se casesc prin magazine cu un fitru burete si o pompa de aer.

Daca in 2-3 zile nu vezi schimbari fa tratamentu cu metronidazol la to acvariu de 3 ori cu pauza de 10 zile intre tratamente.

Pietrele si inima de vita nu au nici o treaba cu parazitii intestinali.

Multumesc!

This message was edited 3 times. Last update was at 13/04/2018 12:56:46


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
alexio240
Junior member

Joined: 22/03/2018 15:49:36
Messages: 18
Location: Brasov
IP:
Offline

Multumesc mult pentru sfaturi.Am observat ca au inceput sa si revina excrementele la culoare desi inca sunt ciudate...inca filamentoase ,mai astept vreo doua zile daca nu incep tratamentul cu metronidazol.Xifo am doar o pereche, masculul e
xifo salbatic iar femela e xifo comun.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com