[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incercare aquascaping - jurnal acvariu stefanp 2012-2013  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
alex08
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/01/2013 10:36:14
Messages: 832
Location: Craiova,Dolj
IP:
Offline

Stefan a iesit super, sa ai spor in continuare.

P.S. : Cioatele sunt faine rau.

Facebook : Tranquility Aquarium
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multzam' Alex


In alta ordine de idei, am vazut niste reduceri pe emag si simt o usoara furnicatura in partea dorsala

http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-benq-gh650-16mp-black-9h-a2m01-8ae/pd/EB37NBBBM

http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-nikon-coolpix-l310-14-1mp-black-vna170e1/pd/EZ44TBBBM

http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-fujifilm-finepix-14mp-black-s4200/pd/E7THTBBBM

Nu sunt hotarat...dar nu face rau sa va intreb. Care ar fi mai ok?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa nu ai mari asteptari de la aceste aparate... in multe cazuri "solnitele" cu limitarile lor impuse de senzor fac poze mai bune decat cele din clasa de mijloc/jos... (un sensor mic si diafragma mare=inchisa face ca zona de claritate sa fie f. mare si asta "acopera" greselile)
Benq nu stiu niciun aparat foto.
Fuji si Nikon le stiu. Pacatul acestor aparate este ca sunt zgomotoase la cresterea sensibilitatii la peste 200. Din acest punct de vedere, in gama bridge, sta mai bine Panasonic (vezi la F64 daca nu il are emag-ul). Pentru caractersitici si review-uri uita-te pe www.dpreview.com care este cel mai tare site de fotoreview din lume.

Eu as strange cureaua sa imi iau un corp de DSLR ieftin (eventual un SH) si un obiectiv mai bun pe motivul ca obiectivele au rezistat tehnologic zeci de ani pe cand aparatele foto se schimba tot timpul... Dar asta necesita totusi un buget mai mare.

Poti sa mergi la F64 si sa faci poze de test cu diverse aparate si sa ceri sa-ti salvezi pozele pe un suport mobil si sa te uiti la ele acasa. Incearca sa faci poze in mai multe conditii diferite dar incearca sa pastrezi aceleasi setari la aparatele pe care vrei sa le compari. Pentru a nu te incurca incearca sa faci poze la acelasi obiect din showroom cu aceleasi setari pentru fiecare aparat, pentru alta gama de setari alegi alt obiect, samd. In felul asta acasa vei putea sa compari usor rezultatele fara sa te mai uiti la valorile din exif. Incearca si setari manual si mai ales cum poti face focalizarea manual (daca se poate), cum functioneaza macro-ul... Daca mai ai intrebari despre acest domeniu apeleaza cu incredere


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Lucian wrote:Sa nu ai mari asteptari de la aceste aparate... in multe cazuri "solnitele" cu limitarile lor impuse de senzor fac poze mai bune decat cele din clasa de mijloc/jos... (un sensor mic si diafragma mare=inchisa face ca zona de claritate sa fie f. mare si asta "acopera" greselile)
Benq nu stiu niciun aparat foto.
Fuji si Nikon le stiu. Pacatul acestor aparate este ca sunt zgomotoase la cresterea sensibilitatii la peste 200. Din acest punct de vedere, in gama bridge, sta mai bine Panasonic (vezi la F64 daca nu il are emag-ul). Pentru caractersitici si review-uri uita-te pe www.dpreview.com care este cel mai tare site de fotoreview din lume.


Sa inteleg ca nu recomanzi niciunul din cele 3 postate de mine mai sus ?
M-a trasnit ideea pentru ca am primit un mail de la emag, prin sistemul de abonare. Iar un 600 de lei as gasi sa cumpar un aparat...Mai mult insa e cam dureros in momentul actual.

Lucian wrote:
Eu as strange cureaua sa imi iau un corp de DSLR ieftin (eventual un SH) si un obiectiv mai bun pe motivul ca obiectivele au rezistat tehnologic zeci de ani pe cand aparatele foto se schimba tot timpul... Dar asta necesita totusi un buget mai mare.


Cel mai ieftin DSLR ce l-am vazut la emag e 1000 RON ... nu stiu cat mai costa si un obiectiv, dar oricum nu imi permit acum sa investesc atat de mult pe partea asta...

Lucian wrote:
Poti sa mergi la F64 si sa faci poze de test cu diverse aparate si sa ceri sa-ti salvezi pozele pe un suport mobil si sa te uiti la ele acasa. Incearca sa faci poze in mai multe conditii diferite dar incearca sa pastrezi aceleasi setari la aparatele pe care vrei sa le compari. Pentru a nu te incurca incearca sa faci poze la acelasi obiect din showroom cu aceleasi setari pentru fiecare aparat, pentru alta gama de setari alegi alt obiect, samd. In felul asta acasa vei putea sa compari usor rezultatele fara sa te mai uiti la valorile din exif. Incearca si setari manual si mai ales cum poti face focalizarea manual (daca se poate), cum functioneaza macro-ul... Daca mai ai intrebari despre acest domeniu apeleaza cu incredere


F64 din cate am vazut e un magazin in Bucuresti, iar eu sunt in Iasi.
As putea merge la emag sa fac diverse poze, da' problema e ca nu ma pricep sa setez aparatele. Adica as tranti niste poze din care habar n-as avea ce sa aleg ...

Am postat link-urile caci aparatele, mai jos pe pagina, sub textul ala de "barbologie" au niste caracteristici trecute. Ma gandeam ca voi care stiti cu ce se "mananca" treaba asta, va puteti da seama daca e ceva de capul lor sau nu.
Eu unul ma uit ca curca-n lemne (sa mi se scuze cacofonia) si nu inteleg nimic


P.S.: Noul aranjament cum ti se pare?


P.S.2: Am mai gasit:

http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-fujifilm-finepix-14mp-black-s4000/pd/ECQS7BBBM/?ref=list_p2_l5

http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-samsung-wb100-16-2mp-black-ec-wb100zbabe3/pd/E5VXKBBBM/?ref=list_p3_l1

This message was edited 1 time. Last update was at 04/04/2013 22:03:24


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am stat mai mult de o jumate de ora pe site-uri de afara sa gasesc cate ceva sa te pot ajuta in a lua decizia cu aparatele foto. Ma declar batut pentru ca tot ce am gasit se contrazice cu ce caut eu la un aparat foto In gama asta de pret nu stiu ce sa-ti recomand... Cu aparatele foto Smena sau altele din gama aia de acum 'jde ani puteai face fotografii... Pe la 1-1.5klei mai erau optiuni cu care sa faci fotografii cu moduri manual si focale mici... Nu stiu sigur, nu ma bag

Trebuie sa incepi sa iti cunosti plantele si ritmul lor de crestere in acvariul tau. In functie de asta, le tai diferentiat (cu sau fara replantare) astfel incat la un moment dat sa arate de "coperta". Dupa acest moment, al fotografiilor, care dureaza cat bei cupa de sampanie si-ti stergi fruntea o iei de la capat Din aceasta cauza eu ma uit mai mult la:
1. aranjamentul general si compozitie (fara amanunte care azi sunt valabile iar maine nu) - este pur subiectiv. Spre exemplu mie din punctul de vedere al aranjamentului general imi plac acvariile mai ravasite/salbatice cu plante grupate dar care se si intrepatrund, fara linii geometrice vizibile... Din punctual meu de vedere acvariul tau imi place dar... este prea ordonat Revin, toate astea sunt subiective si tin de gustul fiecaruia (atat timp cat nu este un concurs care se "jurizeaza" dupa alte reguli).
2. sanatatea si aspectul plantelor - subiectivism mic. Plantele arata ok. Mai este de lucrat la unele din ele si trebuie sa gasesti metoda de fertilizare care sa asigure un echilibru pentru setul de plante de la tine din acvariu, cu un plus de atentie pe plantele vedeta. Ai observant si singur ca aici mai ai de lucru.
3. cat de ingrijit este acvariul (curatenie si bibileala continua) - subiectivism minim. Este


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

In sfarsit ajungem si unde trebuie la CAMERA.

Boon. Nu m-am uitat sa compar modelele puse (Benq, Fuji, etc ...) ci doar am vazut pretul lor ca sa-mi fac idee de buget. Asa ca in acest buget eu as recomanda:

499 RON -> http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-canon-powershot-sx150is-14-1mp-black-cansx150isbk/pd/EVNNTBBBM/

699 RON -> http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-canon-powershot-sx160-is-16mp-black-aj6354b002aa/pd/ETHNKBBBM/

Chiar daca pe viitor o sa-ti iei probabil un DSLR , camera o sa ramana o excelenta camera de vacanta compacta si iti da si zoom-ul necesar ... Folosesc o camera veche de la canon (SX20IS) pentru vacante, e ieftina, poze ok, zoom mare sa te apropii de detalii, usoara, rapida, are si macro mode care ma ajuta cateodata.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Lucian wrote:Am stat mai mult de o jumate de ora pe site-uri de afara sa gasesc cate ceva sa te pot ajuta in a lua decizia cu aparatele foto. Ma declar batut pentru ca tot ce am gasit se contrazice cu ce caut eu la un aparat foto In gama asta de pret nu stiu ce sa-ti recomand... Cu aparatele foto Smena sau altele din gama aia de acum 'jde ani puteai face fotografii... Pe la 1-1.5klei mai erau optiuni cu care sa faci fotografii cu moduri manual si focale mici... Nu stiu sigur, nu ma bag


Multumesc Lucian, nu era intentia sa te pun la treburi pe site-uri straineze
Eu in lipsa totala de cunostinte in domeniu ma uitam sa aiba zoom-ul cat mai mare, rezolutia cat mai mare si distanta de focalizare cat mai mica (astea avand 1 cm sau 2 cm)...in rest, habar n-am.

Lucian wrote:
Trebuie sa incepi sa iti cunosti plantele si ritmul lor de crestere in acvariul tau. In functie de asta, le tai diferentiat (cu sau fara replantare) astfel incat la un moment dat sa arate de "coperta". Dupa acest moment, al fotografiilor, care dureaza cat bei cupa de sampanie si-ti stergi fruntea o iei de la capat


Asa este. M-am incurcat putin cu cioatele astea. Era bine daca le aveam inmuiate cu cateva zile mai devreme.
Dar dupa tunsoarea asta, mai vine o tura de pozat, dupa ce cresc plantele.

Lucian wrote:
1. aranjamentul general si compozitie (fara amanunte care azi sunt valabile iar maine nu) - este pur subiectiv. Spre exemplu mie din punctul de vedere al aranjamentului general imi plac acvariile mai ravasite/salbatice cu plante grupate dar care se si intrepatrund, fara linii geometrice vizibile... Din punctual meu de vedere acvariul tau imi place dar... este prea ordonat Revin, toate astea sunt subiective si tin de gustul fiecaruia (atat timp cat nu este un concurs care se "jurizeaza" dupa alte reguli).


Asa cu gusturile Fiecare inclina spre ceva anume. Sa inteleg ca esti mai mult pe partea "nature"

Lucian wrote:
2. sanatatea si aspectul plantelor - subiectivism mic. Plantele arata ok. Mai este de lucrat la unele din ele si trebuie sa gasesti metoda de fertilizare care sa asigure un echilibru pentru setul de plante de la tine din acvariu, cu un plus de atentie pe plantele vedeta. Ai observant si singur ca aici mai ai de lucru.


Din nou ai dreptate. E putin frustrant ca vreo 2 specii s-au poticnit fix cand ma orientam spre un aranjament final Au fost oarece evenimente care n-au depins de mine in acvariu si au fost si oarece evenimente care au depins de mine
Dar cum ziceam, mai este o sansa
Referitor la fertilizanti, urmatorul setup va fi doar cu fertilizanti "da firma", gata cu DYI-ul. Nu de alta, dar sunt mai dificil de manevrat si nu stii niciodata exact ce si cum bagi in apa.


viulian wrote:
In sfarsit ajungem si unde trebuie la CAMERA.


Stiu ca inca de anul trecut m-ai impins spre o camera foto...poate poate ii vine timpul

viulian wrote:
Boon. Nu m-am uitat sa compar modelele puse (Benq, Fuji, etc ...) ci doar am vazut pretul lor ca sa-mi fac idee de buget. Asa ca in acest buget eu as recomanda:


Daca ai timp, poate arunci un ochi si pe cele de sus
La cele pe care le-am postat, am vazut ca au zoom-ul (atat optic cat si digital) mai mare. Acum nu stiu cat de mult conteaza
Dar ti-am lasat si un pm cu treaba asta, mai vorbim acolo.

viulian wrote:
Chiar daca pe viitor o sa-ti iei probabil un DSLR , camera o sa ramana o excelenta camera de vacanta compacta si iti da si zoom-ul necesar ... Folosesc o camera veche de la canon (SX20IS) pentru vacante, e ieftina, poze ok, zoom mare sa te apropii de detalii, usoara, rapida, are si macro mode care ma ajuta cateodata.


Acum mai e si ideea inoculata de Lucian Daca m-as gandi la un DSLR, parca n-ar avea rost sa mai dau banii acum...Daca insa merg pe ideea asta, abia pe la vara/toamna as putea cumpara si as folosi-o incepand cu urmatorul setup.

Decizii, decizii ...

Apropos, la camerele astea nu pot fi atasate si alte obiective?


Si tot spuneam mai devreme ca voi pune niste poze de la inceputuri

Asa a fost primul setup:

Noiembrie 2011
image

Prin iarna respectiva (cred ca prin februarie 2012) l-am reorganizat putin:

image

A mai crescut:
image

Si ultima forma:
image

Dupa care toamna trecuta am inceput cu acvariul actual (mai mare decat precedentul)

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

N-as spune ca acvariile din tineretea ta sint odioase, majoritatea incepe mult mai naspa decit tine. Inclusiv eu .

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Nici eu nu cred ca-s chiar jalnice (adica jalnic, ca e un singur acvariu/setup, doar buruienile au fost mutate prin el)
Puteam sa pun corali, cochilii de melci de la mare, castele si pietris colorat

Da' de aranjament nu zici nimic? Ca asteptasi sa pun si in stanga niste cioate. Ori la cata polologhie am tot scris, te-am derutat si n-ai mai vazut pozele

LE: Ori nu-ti place si vrei sa ma menajezi Da' nu cred, ca daca e de carcoteala, stiu ca nu te feresti ( carcoteala constructiva , ca sa nu se inteleaga altceva)

This message was edited 2 times. Last update was at 05/04/2013 22:14:50


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Eram foarte pe fuga si n-am apucat sa scriu mai mult.
stefanp wrote:Ori nu-ti place si vrei sa ma menajezi

O sa te menajez cind va zbura ....... Porcu de pe forum .

Imbunatatirea mi se pare remarcabila . Parca ar mai merge o ramurica mica-mica in zona verde din stinga, din fata muschiului ....... nu ti-a ramas pe undeva un virf amarit? Asta ca sa nu scriu fara sa circotesc .

Zona covorului mi se pare in regula acum. Aici ai mai putea lucra un pic doar la reglajele fine: sa mai schimbi pozitia ramurilor pina obtii ceva cu putin mai atractiv. O idee ar fi sa orientezi ramurile astfel incit sa-l faci pe privitor sa-si indrepte privirea involuntar spre un anume punct focal ales de tine. Repet, e vorba doar de reglaje fine dar care fac diferenta la un concurs puternic.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:
O sa te menajez cind va zbura ....... Porcu de pe forum .


Asta ma bucura

Porcu wrote:
Imbunatatirea mi se pare remarcabila . Parca ar mai merge o ramurica mica-mica in zona verde din stinga, din fata muschiului ....... nu ti-a ramas pe undeva un virf amarit? Asta ca sa nu scriu fara sa circotesc .


Sa stii ca m-am gandit fix la aceeasi chestie Si asta ma bucura din nou, e o chestie daca m-a dus capu' si ochiu' la aceeasi idee la care te-a dus capu' si ochiu' tau
Trebuie sa ma uit prin balcon...poate gasesc un varf pe undeva. Daca nu, pana la urmatoarea crestere, cumpar din piata o cioata mica mica si ii tai un varf.

Porcu wrote:
Zona covorului mi se pare in regula acum. Aici ai mai putea lucra un pic doar la reglajele fine: sa mai schimbi pozitia ramurilor pina obtii ceva cu putin mai atractiv. O idee ar fi sa orientezi ramurile astfel incit sa-l faci pe privitor sa-si indrepte privirea involuntar spre un anume punct focal ales de tine. Repet, e vorba doar de reglaje fine dar care fac diferenta la un concurs puternic.


Punctul focal e zona rosie, in speta macrandra...dar care se continua cu altenanthera.
Sincer, nu-mi dau seama cum ar trebui sa "modelez" ramurile sa duca privirea inspre punctul respectiv...da' e bine ca mi-ai dat o tema de gandire

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:
Porcu wrote:
O sa te menajez cind va zbura ....... Porcu de pe forum .


Asta ma bucura

Adica vrei sa spui ca te-ai bucura sa zbor de pe forum ?

stefanp wrote:Sincer, nu-mi dau seama cum ar trebui sa "modelez" ramurile sa duca privirea inspre punctul respectiv...da' e bine ca mi-ai dat o tema de gandire

Sincer sa fiu nici eu nu cred ca am un nivel artistic suficient de dezvoltat ....... o sugestie ar fi ca virfurile ramurilor sa fie astfel orientate astfel incit prelungirile lor sa se intersecteze undeva in zona punctului focal.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Porcu wrote:[
Adica vrei sa spui ca te-ai bucura sa zbor de pe forum ?


Doamne fereste !
Ma bucura ca nu ma menajezi

Porcu wrote:
Sincer sa fiu nici eu nu cred ca am un nivel artistic suficient de dezvoltat ....... o sugestie ar fi ca virfurile ramurilor sa fie astfel orientate astfel incit prelungirile lor sa se intersecteze undeva in zona punctului focal.


In cazul asta m-ar fi ajutat daca ramurile erau mai lungi...ca sa le interesectez, ar trebui sa le mut pozitia, sa le apropii una de alta...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

stefanp wrote:In cazul asta m-ar fi ajutat daca ramurile erau mai lungi...ca sa le interesectez, ar trebui sa le mut pozitia, sa le apropii una de alta...

Nu asa, nu ramurile trebuie sa se intersecteze. E vorba de prelungirile lor imaginare , chestiile alea pe care le desenam cu linie punctata la orele de geometrie.
Virfurile ramurilor sa indice un amumit punct da' sa nu-l atinga, sa-l indice de departe.

Poze: smilie ... Poze cu plante
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Aaaa

Se pare ca nici simtul meu artistic nu e destul de dezvoltat

Ce-i drept, tu ai scris bine, "prelungirile" ... da' daca-s eu chior ce sa faci

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Din cunostintele voastre, vaste , ati citit/auzit pe undeva cum ca ferropol-ul sufera modificari daca e pus la lumina?

Am cumparat astazi niste ferropol varsat (de la dl. Ovidiu, fara numar , care mi l-a dat si fara bani pentru ca mi-am pierdut cardul ) si pana acasa am tinut sticla intr-o sacosa, da' mai deschisa asa si a mai batut soarele. Si acu' mi se pare ca nu e chiar verdele ala, ci mai mult spre maro...

Asadar, e posibil ca in juma' de ora cat am plimbat-o eu prin lumina sa pateasca vreo transformare dubioasa ceva? Sau sunt eu paranoia?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

In jumatate de ora e cam ciudat, dar : http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/2342/jbl-ferropol#faq

UV-C breaks down the chelates in the fertilisers, which prevent the precipitation of trace elements such as iron, among many others.
[....]
Vitamins and other higher grade organic compounds may likewise be broken down. Therefore, when using vitamins, it is advisable to add the fertiliser with the food twice a week.


Nu inseamna ca daca am raspuns primul, am si cunostintele cele mai vaste insa doar pentru jumtate de ora mi se pare ciudat sa-si schimbe culoarea. Poate la om in casa era alta lumina (sa zicem rece) fata de la tine (sa zicem galbena) ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E posibil sa fie alta lumina.
Si mie mi se pare ciudat in jumatate de ora, mai ales ca nu a stat tot timpul in bataia soarelui.


LE: Am facut o comparatie cu ferropolul ce mi-a ramas din ultima transa. Pare sa fie aceeasi culoare.

Cred ca m-am agitat degeaba...paranoia

This message was edited 1 time. Last update was at 10/04/2013 18:59:08


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
dberger
Member

Joined: 07/01/2012 14:42:39
Messages: 164
Location: Medias
IP:
Offline

viulian wrote:In sfarsit ajungem si unde trebuie la CAMERA.

Boon. Nu m-am uitat sa compar modelele puse (Benq, Fuji, etc ...) ci doar am vazut pretul lor ca sa-mi fac idee de buget. Asa ca in acest buget eu as recomanda:

499 RON -> http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-canon-powershot-sx150is-14-1mp-black-cansx150isbk/pd/EVNNTBBBM/

699 RON -> http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-canon-powershot-sx160-is-16mp-black-aj6354b002aa/pd/ETHNKBBBM/

Chiar daca pe viitor o sa-ti iei probabil un DSLR , camera o sa ramana o excelenta camera de vacanta compacta si iti da si zoom-ul necesar ... Folosesc o camera veche de la canon (SX20IS) pentru vacante, e ieftina, poze ok, zoom mare sa te apropii de detalii, usoara, rapida, are si macro mode care ma ajuta cateodata.


pentru cineva care vrea sa experimenteze, o camera foto canon SX160 se poate "dezlantui" la adevarata sa valoare, pana acolo incat are performante de DSLR. Modarea se face temporar, fara afectarea camerei, a garantiei, etc. Mai multe informatii se pot gasi aici. Iar pentru aplicatii si optiuni suplimentare.

Succes la experimentat.
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Multumesc.


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com