[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
echipamente amenajare sump  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Nu chiar incepator la marine, dar schimb putin setupul cu un acvariu ceva mai mare + sump (acuma am un aio, nu am avut sump vreodata)

Sumpul e cat se poate de clasic, 4 compartimente.

In dreapta o sa fie pompa -> acvariu, in stanga tevile de la acvariu -> sump.

Nu sunt sigur nici unde trebuie sa pun skimmerul.

Ce ar mai trebui sa bag in el ? am skimmer, matrix, ceva roca vulcanica si vreau sa fac rost de niste macroalge, poate are cineva in plus.

Multam.

edit, am adaugat si o poza, ignorati momentan ce e pe acolo, mixez sare
[Thumb - IMG_20180601_105131.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 01/06/2018 09:57:13

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu am optat sa pun skimmerul in compartimentul unde vin tevile din acvariu. Teoretic acolo e cea mai jegoasa apa din sump ;)
Apoi imi trece apa prin mediile de filtrare (intra de jos in sus) - siporax si spartura de coral, dupa care am refugiul cu chaeto si MM, apoi camera pompei de retur.
Alte echipamente nu servesc, doar iarna bag in sump si incalzitorul. Cand o sa am bani, voi lua si o lampa UV care o sa functioneze 2h/zi.

edit: nu stiu daca roca vulcanica e ok pentru bazinele sarate.. Adivb are mai multe detalii.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2018 10:10:42


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

La mine in momentul asta e cam asa configurat:
- camera 1 (unde coboara apa din acvariu): un ciorap in care cade apa, skimmer-ul si incalzitorul
- camera 2, in care intra apa din partea de jos: ceva piatra si doua "reactoare la picatura" cu spartura de coral conectate la o pompa de vreo 2000 l/h daca-mi aduc bine aminte
- camera 3: un reactor cu carbune si mediu antiphos, un reactor cu spartura de coral care este conectat la o pompa de vreo 2-300 litri pe ora si care intoarce apa in primul compartiment si pompa de retur

Nu uita de un compatiment (sau poate folosesti rezervor extern, nu stiu) pentru ATO. La mine asta este al 4-lea compartiment si este complet separat de sump.

M-a tentat sa-mi pun si eu ceva macroalge, dar oricum am nitrati 0 si fosfatii foarte jos, asa ca nu stiu daca se justifica in momentul asta, mai ales ca nu mai am nici spatiu. Poate in viitor, la un moment dat.
[Email] [Yahoo!]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Din partea din care intra apa poti incepe -?skimmer (aici ai si tevile de la acvariu -? material filtrant ( ce iti permiti) -? refugiu sau reactoare carbune si antiphos -? pompa retur
Daca faci refugiu sa vopsesti peretii de la el sa nu creasca alge si in alte camere iar daca vrei reactoare mai bine scoti o fasie de sticla si ramai la 3 camere spatioase



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

No, sa zic si eu... Cum ai compartimentat acum sump-ul e exact precum la primul meu acvariu. As pune asa:
- prima camera (de la stanga la dreapta) , daca vad bine se revarsa in a 2-a prin partea de sus. Acolo detritus se va aduna in principal in partea de jos si ar fi bine sa ramana acolo pt a-l putea curata mai repede. Acolo as pune un skimmer precum cel tunze 9004 care trage apa de la suprafata.
- in camera 2 as pune egg crate la vreo 5cm de fund si deasupra numai matrix/siporax Practic toata apa va trece prin aceste medii. Concluzia cu roca vulcanica e NU, doar daca stii exact compozitia si e compatibila cu anumiti corali care provin din asemenea ape, precum Hawaii. Pe acest principiu e si mud-ul Refugite de la 2 little fishies, cu ceva minerale si fier, in special pt softy. Pare ca si miracle mud are ceva fier, dupa ce s-au lipit ceva graunte de un magnet si m-au ajutat sa decorez sticla pe interior
-in camera 3 un refugiu.. Aici avem tot felul de alge, numai sa stii ce ai vrea. Daca e chaeto as face sa se invarta deci nu prea mai e loc de altceva pe acolo. Daca e caulerpa iluminare cat de multa. Eu la noul proiect am impartit refugiul in 2 parti, una cu chaeto si cealalta inca nu stiu..
- peretele dintre camera 3 si 4 l-as desfiinta sau facut mult mai putin inalt si mai la dreapta, cat sa incapa pompa de retur. Pt a preveni algele sa ajunga la pompa as pune eggcrate intre 3 si 4 cu o plasa sau burete poros. O sa umbreasca camera pompei si nu vei avea coralina pe pompa. La fel si matrix din stanga o sa umbreasca camera cu skimmer. Stai linistit ca acel burete nu se va colmata.. La mine de 1 an jumate e neclintit si curat... Au grija copepozii de asta.
Alte reactoare pe unde mai ramane loc.

This message was edited 2 times. Last update was at 01/06/2018 14:02:17

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

E cam inalt sumpul , mai ai loc pe sus sa bagi ceva?
Daca da , de ce nu ai facut despartitoarele mai inalte ?



zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Multumesc la toata lumea.

bulan, asa l-am primit, pot sa le mai inalt daca vreau, am niste profile in care bag sticla, vreau intai sa fac un test drive sa vad ca in caz de power failure o sa poata sa primeasca apa din acvariu fara sa dea pe afara.

Am si compartiment de ato, e in stanga. Standul are 3 usi, sumpul ocupa 2, ato-ul o sa fie langa, trebuie sa fac niste gauri in peretele desparitor. Tot langa o sa fie si cablaraia.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2018 17:34:18

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com