[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
un nou inceput  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

Salut forumul acvariu.ro; n-am mai scris de mult timp si am asteptat acest post de tot atat timp.Noul meu acvariu de 300 l este gata 90%, adica: e gata suportul, acvariu e lipit de vreo 5-6 luni, acum o ora am pus apa in el, arata super tare si asa gol cum e el , urmeaza sa-i fac capac sapt. asta, sa-i iau filtru si incalzitor.
Ca decor am ales metoda home-made polistiren+ciment ,si zic eu ca mi-a iesit grozav (scuzati lipsa de modestie ),exact asa cum am vrut sa iasa, o sa pun si poze in seara asta cred (sper sa reusesc de data asta sa-mi fac album, daca nu rog un moderator sa ma ajute sa-l fac).
Acvariul (130*50*50)(sticla de 10) e umplut pana la h de 45cm din cauza intaritoarelor ce a trebuit sa le pun pentru a-i crea o rezistenta crescuta.
Ptr. cei ce au decor ca al meu, vreau sa-i intreb cat timp au tinut acvariul cu apa pentru indepartarea toxicitatii cimentului. Mentionez ca perioada dintre finalizarea decorului si umplerea acvariului cu apa consta in 3 luni, ajuta asta oarecum la micsorarea timpului in care tre sa-l tin cu apa?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Acvaristu'"]Ptr. cei ce au decor ca al meu, vreau sa-i intreb cat timp au tinut acvariul cu apa pentru indepartarea toxicitatii cimentului. [/quote:3099f9182d wrote:Vreo 3 saptamini a stat decoru' unui amic in apa, perioada in care a facut schimburi de dese de apa. Nu stiu daca putea pune pestii mai repede, n-a vrut sa riste.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

cateva poze cu noul acvariul asteptandu-si locatarii
[img=http://img01.picoodle.com/img/img01/6/11/16/t_d299cc949046.jpg]
image
image
image
image
image
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Foarte frumos lucrat, poti sa imi zici si mie cat ai dat pe acvariu adica cat te-a costat acvariu in total (silicon + geamuri)?

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

sticla - 160lei parca, am luat-o prin aprilie, un tub silicon 15 lei + manopera 20 lei (ca nu l-am lipit eu) deci sunt 195 lei, numai acvariul propriu-zis.
apoi ar mai fi decorul, facut de mine, care m-a costat in jur de 30-40 lei; suportul, la construirea caruia m-a ajutat tata, in jur de 220 lei ("grinzi" 400*600mm, holsuruburi, ecusoane, coltari fier, lac cul. mahon, lac transparent, PAL in spate si deasupra, raft de sticla jos).
zilele astea am luat si incalzitor, aqua-el de 250w (40 lei); si vor mai fi cheltuieli legate de filtru, capac si instalatia electrica.
scarabeul1984
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2005 12:19:06
Messages: 255
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Mersi si sper sa te bucuri de el, sa nu iti faca probleme.

Watch where you're stepping : Thoughts are present .
[Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

frumos decorul! cand o sa pui si neoanele in el o sa arate si mai bine. banuiesc ca vrei ciclide africane in acvariu.
referitor la toxicitate eu l-am tinut intr-un butoi 2 saptamani cu schimburi zilnice de apa si nu am avut probleme.

Acvariul meu
[Yahoo!]
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

bilti wrote: banuiesc ca vrei ciclide africane in acvariu..

astronotus + citrinellum
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

o intrebare: cum alimentez un ventilator de instalatia neonului???
rog pe cei ce au vent. in capac sa ma ajute
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

[quote="Acvaristu'"]o intrebare: cum alimentez un ventilator de instalatia neonului???
rog pe cei ce au vent. in capac sa ma ajute[/quote:201e710a18"]

pentru siguranta si functionare silentioasa iti recomand sa folosesti un ventilator de calculator (merge la tensiuni mici). poti sa pui un triplu la priza programabila unde conectezi neoanele si transformatorul care alimenteaza ventilatorul.

Acvariul meu
[Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Un ventialtor de 120mm lucreaza la 12v 0.13amperi iar de 80mm fiind cel mai mic 12v 0.12amperi deci cam asa lucreaza !
Daca poti cauta un electronist sa iti faca asa ceva si te costa putin .. sau poti cumpara o sursa si sa o conectezi la ea !deoare Sursa Scoate 12V continuu si canale diferite amperajul stiu caare 2 canale cu amperaj mic si restu cu amperaj de 2 -3 amperi

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

multumesc de raspunsuri. ma apuc de treaba imediat ce termin de dat ultimul lac pe capac
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

Pot sa-ti dau informatii proaspete: am montat 2 coolere de sursa PC in capac.Amandoua baga aer inauntru , aer care iese prin doua fante situate oarecum diametral opus.Alimentarea am facut-o de la un transformator care l-am luat de la "rusi" din piata, contra fabuloasei sume de 10 Ron.Traful are putere de 1 amper, iar coolerele 2x0.17 A.Profi.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

oricum ca sa mai scapi de amperaj poti folosi in paralel un bec. Eu asa am la munca.
Luat un transformator si are amperajul prea mare pt CD player si conectat la un bec de lanterna ( mai marisor ) si merge fara problema

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

o sa bag 2 ventilatoate de 6-7, in spate, unu scoate,unu baga;ma duc azi sa-mi iau si poate gasesc si transformator.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

la marimea acvariului eu zic sa pui 2 ! si sa lasi gauri de aerisire !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
siliconu`
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/04/2002 20:58:15
Messages: 507
Location: Cluj-Napoca,Gruia
IP:
Offline

LooSeR wrote:oricum ca sa mai scapi de amperaj poti folosi in paralel un bec. Eu asa am la munca.
Luat un transformator si are amperajul prea mare pentru CD player si conectat la un bec de lanterna ( mai marisor ) si merge fara problema


Nu induce omul in eroare daca nu cunosti problema.Nu trebuie "sa scape de amperaj".Consumatorul (sau suma puterii consumate , daca sunt mai multi) NU trebuie sa depaseasca puterea in amperi a transformatorului .Daca ai consum de 0.34 A din 1 A disponibili (de exemplu)e absolut OK.

clin uatar for iu, mai uait frend!
[Yahoo!]
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

am luat asa: 2 vent. de 6cm (12V, 0.15A) si un transformator 3-12V cu 1A.
o data cu astea am gasit si socluri ptr neon (dupa care am umblat tot orasul in ultimele 2-3 zile).
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

E bine de stiut ca nu e nici o problema ! la mine a fost cand am folosit la un dispozitiv de taiat Polistiren cu nichelina si cu 1A mai mare mi-a ars toata nichelina dar nu conteaza asta !
O sa ma duc si eu maine sa caut un transformator si niste ventilatoare !
Cred ca cea mai sigura solutie de racire este de a pune un ventilator de WC care merge la 220V si gasesti diferite marimi
Eventual pus la un controler electronic cand atinge temperatura de 28grade sa inceapa sa invarte .. ( dar treb electronisti buni )

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Cateva consideratii (relative si colaterale):
Pentru un debit de aer dat, un ventilator cu pale mai mari are o turatie mai mica si deci, pentru acest debit de aer dat, un ventilator cu pale mai mari va fi mai silentios. (Adica pentru a "baga" acelasi aer un ventiltor mai mic trebuie sa se invarta mai repede).
Reciproc, pentru o tensiune data (oarecum relativa chestia dar pentru ventilatoarele brushless e oarecum corecta aproximatia), un ventilator cu pale mai mari "baga" mai mult... si deci poate fi alimentat si la o tensiune mai mica pentru a obtine acelasi debit ca un ventilator mic.
Cele de sursa PC par a fi cele mai bune (la mine functioneza unul singur de peste 2 ani far probleme, alimentat fiind de la o chinezarie reglabila in trepte care ce-i drept, se incinge in ascunzisul ei din sertar dar isi face inca datoria).
@ LooseR: Volta s-a nascut inaintea d-nului Ampere si tare ma tem ca in instalatia ta ceva nu-i chiar kosher... adica becul folosit pe post de rezistenta pentru a produce o cadere de tensiune probabil.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com