[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Donez Cichlasoma nigrofasciatum  XML
Forum Index » Donatii
Author Message
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Donez vreo 30-40 Cichlasoma nigrofasciatum la o medie de 5-6 cm. Motivul lipsa de spatiu. Sunt jucausi, recomand ptr cei cu un acvariu macar de 300 l dar ar fi preferabil mai mult de 400 l. Ii dau celor care vin sa ii ridice de la mine si dau bonus si ceva plante.
tel 0764/ 395 947

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Oare de ce nu se intampla nimic???...

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pt ca asa se inintampla...greu sa dai din pesti daca nu faci asta ca afacere...iclidele mele au depus ieri iar(avand deja 6 pui ramasi de acu 1 luna) si aseara dupa intuneric,am curatat piatra de icre la robinet....mai bine acum decat sa ii chinui eu sau altii cand mai cresc...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
cfrtriaj
Member

Joined: 21/01/2011 14:17:41
Messages: 134
Location: bucuresti.sec 4.oraselul copiilor.
IP:
Offline

paradoxx wrote:Pt ca asa se inintampla...greu sa dai din pesti daca nu faci asta ca afacere...iclidele mele au depus ieri iar(avand deja 6 pui ramasi de acu 1 luna) si aseara dupa intuneric,am curatat piatra de icre la robinet....mai bine acum decat sa ii chinui eu sau altii cand mai cresc...

Criminalule.macar faceai o crochet? cu caviar.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Loool,pai nu.mi plac nici pestele nici der8vatele din peste,si daca as fi facut spre vanzare,cu siguranta as fi stricat piata. Eu vrrau sa dau din pesti totusi ^^

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

paradoxx wrote:Pt ca asa se inintampla...greu sa dai din pesti daca nu faci asta ca afacere...iclidele mele au depus ieri iar(avand deja 6 pui ramasi de acu 1 luna) si aseara dupa intuneric,am curatat piatra de icre la robinet....mai bine acum decat sa ii chinui eu sau altii cand mai cresc...



Ma gandeam ce fain era daca stateam prin sudul Itailei ,Greciei sau Spaniei era simplu, gaseam un lac si ii lasam linistit acolo. Si dupa cativa ani, poate aveam surpriza, ca sau adaptat si urmasii lor sunt bine mersi aclimatizati.
Asa, habar n-am, ca ei tot cresc...

This message was edited 1 time. Last update was at 09/08/2018 08:22:57


[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Sa nu faci asa ceva niciodata, este cel mai rau lucru pe care il poti face pentru ecosistemul respectiv, in caz ca astia s-ar adapta.
Daca strici echilibrul local nu ajungi decat la distrugeri masive pentru fauna locala.
Sunt multe exemple in lume unde a scapat totul de sub control, vezi broasca raioasa in Australia , sarpele Boa in Florida, scorpia de mare in zona Mexic SUA, crapul chinezesc in SUA etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/08/2018 10:10:01

[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Crapul chinezesc si la noi,ultima data cand am pescuit la crap pe dunare in zona Dr tr severin-Gura vaii,am luat 4 crapi chinezesti maturi...niciunu romanesc

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Dan P wrote:Sa nu faci asa ceva niciodata, este cel mai rau lucru pe care il poti face pentru ecosistemul respectiv, in caz ca astia s-ar adapta.
Daca strici echilibrul local nu ajungi decat la distrugeri masive pentru fauna locala.
Sunt multe exemple in lume unde a scapat totul de sub control, vezi broasca raioasa in Australia , sarpele Boa in Florida, scorpia de mare in zona Mexic SUA, crapul chinezesc in SUA etc.


In cazurile pe care le-ai dat , animalele respective nu erau lasate intr-un spatiu delimitat cum ar fi o balta. Erau animale care puteau sa se reproduca si sa isi mareasca arealul de viata. Aici gandul meu era daca ii lasam intr-o balta. Nu aveau picioare ca si broasca raioasa,de ex ca sa se mute in alta balta sau rau. Sau scorpia de mare lasata intr-o mare?... In intentia mea arealul era delimitat .

Apropo nu ati primit nicicare un acavariu mai mare ,sa ii adoptati??...

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Crapul chinezesc a fost dus in Sua in niste lacuri izolate, dar inundatiile i-au scos in lume.
Scorpia de mare este nativa din zona Indo-Pacific dar acum face ravagii pe coastele Americii tocmai pentru ca unii au considerat ca e doar un peste de mare ;)

PS- trist dar adevarat, majoritatea ciclidelor americane nu isi gasesc stapani
[WWW]
 
Forum Index » Donatii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com