[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Feedback negativ Tropheus Online  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu m-am lecuit cu tropheus dupa ce mi-au vandut un mandarin cu ulceratie care a murit intr-o saptamana (am scris aici despre asta) asa ca am mai comandat inca o data de la ei, de data asta un arici tuxedo.

a venit dupa 3 saptamani, nu 2 cate scrie pe site, dar sa nu fim carcotasi;
astazi cand am primit telefon mi s-a spus ca programul e strict pana la ora 18, desi data trecuta au venit oameni si dupa 18.30, dar incepe concediul asa ca sa nu fim carcotasi, m-am invoit de la munca, ca eu termin la 6 seara, si am reusit sa ajung la la 18:03.

avand in vedere ca:
- nu am experienta cu aricii, adica nu stiu cum ar trebui sa arate unul ok vs unul not ok, mai ales dupa transport
- stiu ca aricii se misca f incet, deci e greu sa-ti dai seama in punga daca se misca sau nu, mai ales ca...
- apa din punga era un pic tulbure
- am avut deja experienta nasoala cu ei cu mandarinul

avand in vedere cele de mai sus, mi-am exprimat nelamurirea daca ariciul e viu sau nu.
avea niste portiuni de piele cu ace cazute, dar presupun ca asa ceva e normal intr-o anumita masura la transport.

asa ca domnul de la Tropheus s-a oferit sa-l puna in galeata sa ne uitam mai bine la el. Accentuez: s-a oferit, eu nu am cerut asa ceva, dar am zis ok.

in galeata ariciul parea ca misca foarte foarte incet, daca te uitai cu atentie, dar nu stiu de ce mi-a trecut prin cap ca poate doar aluneca pe fundul galetii, ca unele galeti stiti ca au fundul bombat; probabil o prostie, dar asta mi-a trecut prin cap si na.

ei, cand am comunicat asta, cerand inca niste timp sa ma mai uit, domnul de la Tropeus s-a ofensat foarte tare, a spus ca nu-l mai vinde si, spre socul meu, a luat ariciul si l-a pus direct intr-un acvariu.

repet, daca il mai lasa 5 secunde il luam, dar asa pus in acvariu fara nici o aclimatizare in nici un caz nu mai puteam sa-l iau.

bineinteles, inainte sa plec mi s-a sugerat si ca mandarinul a murit din cauza mea, dupa ce mi s-a spus ca eu l-am ales, desi atunci cand am ajuns mai era unul singur (crialex poate confirma).

Concluzii:

1. atitudine complet lipsita de profesionalism fata de client;
adica, cand ai un client caruia deja i-a murit un animal luat de la tine pentru ca era bolnav cand i l-ai vandut, cred ca poti sa ai un pic de intelegere daca e mai precaut ca altii si cred ca poti sa nu te comporti absurd gen "nu-ti mai vand" de parca ai avea 5 ani si te-ai suparat asa ca iti iei jucariile si pleci;

sau poate stie exact de ce nu a mai vrut sa-l vanda, avand in vedere ca reactia lui a fost complet disproportionata, ca pana atunci comunicasem normal, dar dupa cum am zis chiar nu am habar daca ariciul era ok sau nu, ca nu am nici un fel de experienta cu ei.

2. atitudine complet lipista de profesionalism fata de animale
este stiut ca nevertebratele marine sunt foarte sensibile la aclimatizare, deci faptul ca a pus direct aricul in acvariu practic l-a condamnat la moarte si arata ca ei nu au nici un respect pentru vietuitoare, pentru ei practic nu conteaza ce vand, trateaza animalele la fel ca pe caramizi atat timp cat iese banul

vad ca mi-au sters contul facut la ei pe site si m-au banat pe IP, da' nu-i bai, ca oricum nu mai intentionam sa cumpar vreodata de la ei, dupa cum am si spus inainte sa ies pe usa.


chestia e ca acum nu am arici si m-au napadit algele - asa-mi trebuie daca nu pot sa-mi tin gura )

This message was edited 4 times. Last update was at 14/08/2018 18:46:03




Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

Scuzati ca intervin. Radu Coman este numele meu. De obicei nu citesc ce scriu clientii mei, dar acum vreau sa-mi apar cel putin munca. Este adevarat un client mi-a semnalat discutia asta. UN CLIENT, nu prieten, nu o cunostinta. Nu vreau nimeni sa-si bata joc de mine, de munca mea, de renumele firmei sau de colegul meu. Acest domn c. Humbert este cel putin necitit, incepator si mistocar.
Cam asa stau chestiile cu oamenii care nu stiu, tipa. Domnul in cauza a fost azi la noi dupa o comanda care continea un arici si un test(ariciul trebuia achitat in avans dar nu a vrut sa vada ce scrie pe site). S-a uitat in punga la arici si i-a fost frica sa nu fie mort. De inteles reactia.
Colegul meu a pus ariciul intr-o galeata si bineinteles ariciul a inceput sa se deplaseze. Intrebat daca este in regula acest domn a zis ca nu.
Sunteti atenti da? " De unde stiu eu ca se misca sau nu aveti voi gresia in panta". Pai bine mai nenea Humbert inainte de mistocareala asta ati citit conditiile de comanda, conditiile de import si termeni si conditii dupa site?
Ati citit ce scrie in dreptul acestui arici? Macar atat. Faptul ca nu ati platit inainte, nu va da dreptul sa va credeti jmecheras. Asa am considerat eu ca trebuie sa fac pentru ca ati mai avut comenzi de la noi. DA trebuia platit inainte si nu raspundeam pentru arici nici daca venea mort era alegerea dumitale. Sau nu vedeti decat ce va convine? SCRIE ASA: Aceste vietati sunt foarte sensibile pentru transport. Cump?rarea lor de catre clien?i se face pe propriul risc.
Daca credeti ca ne-ati pacalit, va inselati, v-ati pacalit singur. Sa nu credeti ca doar clientii au dreptate intotdeauna. Fiecare are demnitatea lui.
Drept urmare v-a fost anulata comanda si contul sters pentru ca daca totusi ati fi citit termenii si conditiile aveam dreptul sa facem asta. NU v-am anulat comanda si sters contul pentru ca ati anulat comanda, era mai simplu sa spuneti ca nu-l luati, dar sa iei omul la misto asta deja e prea mult. O sa anunt si ceilalti distribuitori si importatori ce fel de om sunteti sa vedem cum o sa fie.
Va raman doar magazinele fizice la indemana. Sper sa va descurcati.
Si nu, ati uitat ati ales din 2 mandarini. Cel care a ramas l-am dat saptamana aceasta, luni, va pot demonstra.

Cand iei lumea la misto, este normala o astfel de reactie. Eu daca eram te dadeam afara.
Nu mai dati vina pe magazine pe una, pe alta daca nu sunteti in stare sa tineti un peste. Scuzati-ma toti ceilalti, si offtopic si la cald, daca am intervenit acum, dar asta am simtit sa fac. Mai au si clientii partea lor de vina. Iar si cand sunt cum sunt, nu stiu unde si pe cine sa arunce vina.
Indiferent ce va comenta domnul Humbert aici, nu voi mai raspunde. Cei ce ma cunosc stiu ce om sunt si ca fac acvaristica de peste 20 de ani. Asa ca domnule Humbert puneti mana si cumparati carti pe care sa le si cititi, numai cititi pe internet ca nu tot ce scrie pe internet asa e. Respect pentru toti ceilalti.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@moderatori: inchideti site-ul ca cica nu e adevarat ce se scrie pe aici. Eu o sa ma duc la biblioteca de acum incolo.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

draga domnule Schije, esti foarte nepoliticos.
si un pic agramat, dar asta nu e o problema.

o problema e faptul ca desi faci acvaristica de 20 de ani, angajatii dumitale baga nevertebrate marine direct din punga in acvariu, deci poate vrei sa-i instruiesti un pic, ca se pare ca nu au habar despre cum se aclimatizeaza animalele.

poti sa-i trimiti sa citeasca carti, dar sa stii ca eu de pe internet stiu cum se aclimatizeaza, deci as zice ca e ok si internetul.


PS eu nu am spus nimic de nici o gresie, asta e inventia colegului dumitale impulsiv si badaran;
eu am spus ca poate aluneca pentru ca galeata e bombata.
faptul ca el a luat-o ca pe un misto nu mai e problema mea, e iarasi problema dumitale ca ai angajati carora le sare tandara repede si care nu stiu sa vorbeasca cu clientii.
dar nu ma mira, pentru ca si dumneata esti la fel, deci cum e patronul asa sunt si angajatii.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/08/2018 19:28:51




Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

test

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2018 19:26:53

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

apropo, faptul ca am fost mai precaut decat sunt de obicei cand iau animale este tot din cauza domnului de la Tropheus, pentru ca mi s-a parut ca vrea sa ma abureasca, ca si data trecuta cand mi-a aratat pestele 2 secunde si doar de pe o parte in schimb mi l-a laudat 2 minute, ca e foarte rar sa primesti o femela bla bla bla.

mai precis, mi-a zis ca daca ariciul ar fi fost mort, apa din punga ar fi fost tulbure si tepii cazuti.

pai, ce sa vezi, apa din punga chiar era un pic tulbure si ariciul chiar avea niste tepi cazuti.

faptul ca nu avea toti tepii cazuti si apa nu era complet imputita se putea datora faptului ca nu trecuse mult timp de cand a murit, ca doar transportul dureaza sub 24 de ore, nu?


asa ca inainte sa va ofuscati aiurea-n tramvai ca vi se pare ca va ia cineva la misto (desi nu a fost nici o clipa cazul), poate vreti mai intai sa nu va luati clientii de prosti.
oi fi eu incepator la marine, dar fac si eu acvaristica de 10 ani si am mai vazut una alta si am mai si citit una alta (chiar daca pe internet)

This message was edited 2 times. Last update was at 14/08/2018 19:47:12




Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi se pare super tare ca te acuza pe tine ca nu ai respectat "Termenii si conditiile".


Tinere Radu Coman, tu esti cel care nu a respectat, in prima faza, termenii si conditiile "dupa" site. Adica, mai pe intelesul tau, nu ai respectat exact ceea ce tu ai scris acolo.


PS. Ma reapuc de citit cartea "Pasiunea mea-acvaristica" editia 1985. Poate aflu de ce nu mi se inmultesc cei 5 Otto
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Imi cer scuze c? ma implic in aceasta discutie , eu cumpar de la tropheus de mult timp si sincer nu am avut probleme ,Nu tin partea nim?nui dar astazi am luat de la ei o pereche de gobi sunt super ok,la ora 17 am vazut si eu ariciul tuxedo si era ok,pur si simplu este vb de sansa ,mentionez ca perechea de gobi erau in pungi sigilate si am fost sunat inainte daca ii iau sau le fac climatizare.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/08/2018 20:14:53


Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

referitor la termeni si conditii:

1. eu nu as fi avut nimic impotriva sa platesc inainte, ba chiar am fost mirat cand, la comanda, mi s-a oferit optiunea sa platesc la livrare;

deci cred ca daca accepti o comanda fara sa iei banii inainte, e de prost gust sa vii dupa aia si sa zici vai ce favoare ti-am facut, ar trebui sa taci din gura pentru ca nu ti-am luat banii inainte;

as fi preferat sa mi se ia banii inainte dar angajatul sa nu aiba un comportament absurd gen "imi iau jucariile si plec"

2. da, stiu ca riscul sa-ti vina animalul mort e la client, de aia nici nu mi-a trecut prin cap sa refuz comanda, am vrut doar sa stabilim daca ariciul e mort sau nu, ca sa nu mai avem probleme ca data trecuta, respectiv ca de ce nu am anuntat in timp util ca pestele are o problema ca sa le poata spune celor de la deJong, ca deJong au un termen scurt in care accepta reclamatii

daca il luam acasa si ziceam dupa aia ca e mort, incepeau discutii ca l-ai omorat tu, cum mi-au spus si cu mandarinul

asa ca repet, nu s-a pus problema sa refuz animalul, am vrut doar sa fim amandoi de acord ca e sau nu e mort ca sa nu mai zica nimeni ca de ce nu am spus la timp ca sunt probleme

din acest motiv nici nu am cerut sa fie pus in galeata, asta s-a oferit omul sa faca si eu am zis intai ca as prefera sa ne dam seama din punga, dar cum nu se putea, am acceptat sa-l punem in galeata

e de apreciat ca a facut asta, dar nu mai e de apreciat ce a facut dupa aia

si mai zic inca o data ca daca nu se repezea ca turbatul sa arunce ariciul in acvariu, l-as fi luat, ca eram 95% convins ca misca.

This message was edited 3 times. Last update was at 14/08/2018 20:35:05




zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Schije wrote:Aceste vietati sunt foarte sensibile pentru transport. Cump?rarea lor de catre clien?i se face pe propriul risc.


O mica clarificare, intotdeauna am crezut ca asta se refera la transportul de la magazin la client.

Vreti sa ziceti ca in caz ca ajunge mort la sediul dvs, e tot vina clientului si nu inapoiati banii ? Furnizorul nu returneaza banii la DOA ? Transportul nu e asigurat ?
Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

Humbert wrote:
mai precis, mi-a zis ca daca ariciul ar fi fost mort, apa din punga ar fi fost tulbure si tepii cazuti.

A fost cinstit, onest si sincer. In afara de asta:
Revin, citeste, SCRIE ASA: Aceste vietati sunt foarte sensibile pentru transport. Cumpararea lor de catre clienti se face pe propriul risc.
Trebuia sa-l platesti inainte.

PS eu nu am spus nimic de nici o gresie, asta e inventia colegului dumitale impulsiv si badaran;

Si cu jignirile astea ar trebuii sa incetezi, ca te vad adminii si iti mai taie contul si de aici. Pe urma ce te faci?

Ce interes avea sa zica sau nu de gresie daca nu i-ai fi zis dumneata? Ai venit direct pus pe misto pentru ca daca ma uit in topicul respectiv ai dat tot vina pe noi pentru mandarinul care l-ai ales dumneata.
apropo, faptul ca am fost mai precaut decat sunt de obicei cand iau animale este tot din cauza domnului de la Tropheus, pentru ca mi s-a parut ca vrea sa ma abureasca, ca si data trecuta cand mi-a aratat pestele 2 secunde si doar de pe o parte in schimb mi l-a laudat 2 minute, ca e foarte rar sa primesti o femela bla bla bla.

. Mandarinul dumneata l-ai ales din cei 2 veniti. Nu mai induce lumea in eroare. Nu mai scrie ce ti se pare.


e iarasi problema dumitale ca ai angajati carora le sare tandara repede si care nu stiu sa vorbeasca cu clientii.
dar nu ma mira, pentru ca si dumneata esti la fel, deci cum e patronul asa sunt si angajatii.


Mai arata-mi un client in afara de dumneata caruia i-a vorbit asa? Pe mine nu ma cunosti si nici nu-mi doresc , dar nu mai vorbi in necunostinta de cauza. Dreptul ca m-ai facut badaran si impulsiv fara sa ma cunosti imi da dreptul sa te raportez.


Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

Vreti sa ziceti ca in caz ca ajunge mort la sediul dvs, e tot vina clientului si nu inapoiati banii ? Furnizorul nu returneaza banii la DOA ? Transportul nu e asigurat ?


http://www.dejongmarinelife.nl/inverts/sea-urchins/mespilia-globulus/1
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Înc? odat? ma bag,dl Valentin este un b?iat f la locul s?u, cu toate c? l-am tot intrebat de una alta mi-a r?spuns politicos,nu contest ca dvs ati avut probleme,din experienta mea personala am cumparat de ziua sotiei un anthias si am avut pierderi de 1500 lei ,am strâns din din?i ?i am luat-o de la capat,martori sunt colegi de pe sait care ma cunosc,mentionez ca pestele nu a fost cumparat de la tropheus

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

parca ai zis ca indiferent ce mai zic eu, nu mai raspunzi.

Schije wrote:Mandarinul dumneata l-ai ales din cei 2 veniti. Nu mai induce lumea in eroare. Nu mai scrie ce ti se pare.

chestia asta e o minciuna - poftim, te fac mincinos in mod explicit.

cred ca te referi la faptul ca intr-unul din bazine mai era un mandarin.

deci, ca sa inteleaga toata lumea: din cutia de pe podea in care venise importul, omul de la Tropheus a luat o punga cu un mandarin si mi-a spus: poftim, asta e pestele tau.

nu mi s-au aratat mai multe pungi cu mandarini ca sa pot alege eu din ei, mi s-a aratat o singura punga.
nu stiu daca mai erau sau nu pungi cu mandarini in cutie, ca mie mi s-a aratat doar mandarinul "meu".
mandarinul din bazine l-am vazut in timp ce asteptam factura, nu mi s-a spus nici un moment ca pot sa-l aleg si pe ala daca vreau, deci am presupus ca nu e de vanzare.

sa "alegi" inseamna ca vanzatorul iti arata cel putin 2 exemplare si zice "ia-l pe cel care iti place".

nu a fost cazul. mi s-a aratat un singur peste in punga de la exportator si deci nu am avut nimic de ales.

bineinteles, nici nu am avut vreun motiv sa vreau sa aleg, pentru ca nu am observat ca pestele avea vreo problema, deci am zis ca e ok.
punga era pe 3 sferturi neagra, vanzatorul a intors-o cateva secunde ca sa vina pestele in partea transparenta, am vazut ca pestele misca si nu m-am gandit sa ma uit si pe partea cealalta.

daca observam ca pestele are o problema, evident ca faceam tot ce pot ca sa nu-l iau.

e absurd sa sustii ca am "ales" un peste cu problema, problema fiind o ulceratie de 3 mm.

This message was edited 3 times. Last update was at 14/08/2018 20:33:19




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

zamolxes wrote:
Schije wrote:Aceste vietati sunt foarte sensibile pentru transport. Cump?rarea lor de catre clien?i se face pe propriul risc.


O mica clarificare, intotdeauna am crezut ca asta se refera la transportul de la magazin la client.

Vreti sa ziceti ca in caz ca ajunge mort la sediul dvs, e tot vina clientului si nu inapoiati banii ? Furnizorul nu returneaza banii la DOA ? Transportul nu e asigurat ?



da, asa e, daca ajunge DOA la Tropheus e riscul tau.

eu cand zic ca Tropheus face doar curierat, nu petshop, ziceti ca sunt carcotas.




Schije
Junior member

Joined: 19/07/2018 20:54:03
Messages: 20
IP:
Offline

parca ai zis ca indiferent ce mai zic eu, nu mai raspunzi.


Pai nu pot sa tac cand vii cu inventii, jigniri si denigrari. Acum ca m-am convins cine esti din ultimul topic clar nu-ti mai raspund.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Schije wrote:
Vreti sa ziceti ca in caz ca ajunge mort la sediul dvs, e tot vina clientului si nu inapoiati banii ? Furnizorul nu returneaza banii la DOA ? Transportul nu e asigurat ?


http://www.dejongmarinelife.nl/inverts/sea-urchins/mespilia-globulus/1


Interesant, inveti ceva nou in fiecare zi. Am vrut sa aduc odata un transport mai mare de la https://www.marinelife.com si in conditiile de comanda mi-au zis ca orice doa trebuie verificat si trecut in proces verbal la curier si se returneaza banii, indiferent de vietuitoare. Au trecut vreo 2 ani, poate s-au schimbat. Desi nu mentioneaza nimic cel putin la arici. https://www.marinelife.com/en/search/?q=globulus
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Dragi acvaristi ,suntem oameni maturi,mai avem si nereu?ite in viata ,cred ca discutiile in contradictoriu nu fac nim?nui bine,fiecare din noi am avut probleme in borcanele noastre ,respect si ape limpezi

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
insoso
Member

Joined: 23/02/2015 15:27:21
Messages: 250
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu 2 intrebari pentru Domnu Radu Coman avand in vedere anii dumnealui de acvaristica: este ok sa dai un peste (marin), la cateva ore dupa ce se presupune ca l-ai aclimatizat, unui client care urmeaza si el sa-l aclimatizeze?, sau daca esti un vanzator respectabil ii spui ca nu-l poti vinde pestele acum si sa revina peste cateva zile?
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Iar ma bag,Va rog sa ma credeti am fost sunat cand a venit transportul si am fost întrebat dac? vin sa ridic pe?tii sau ii aclimatizeaza,in plus am fost aten?ionat c? doua aclimatizari nu fac bine,asta de la prima comanda

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com