[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Peste betta bolnav  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ioana08
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/11/2018 21:34:06
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara,
Am un peste betta de aproape 4 luni pe care l.am cumparat de pui si il tin singur intr.un acvariu de 20 de litri plantat, cu burete bolborositor ca filtru si incalzitor setat la 26 de grade. Apa este in parametrii. Schimburile de apa le fac saptamanal cate 30% si o data pe luna spal nisipul si sticla acvariului. Apa este de put, dar trecuta printr.o statie de dedurizare si remineralizare si apoi prin procesul de osmoza inversa.Pana acum totul a fost ok cu el, a crescut aproape dublu fata de cum era cand l-am luat,insa de vreo saptamana au inceput sa i se albeasca inotatoarele de sus..el fiind albastru..Am crescut temperatura la 27.5 grade..si nicio imbunatatire.. am adaugat si sare in apa ( o lingurita)..tot nimic. Timp de 3 zile am tratat apa cu sera mycopur si parca e chiar mai rau! Mentionez ca el e foarte activ, inoata dintr.o parte in alta.. Ce as mai putea face? Sau ce am facut gresit..si ce e recomandat sa fac pentru a.l vindeca ?
Multumesc
[Thumb - IMG_2467.JPG]

Tonisoru
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/09/2016 08:19:13
Messages: 380
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Buna,
din ce ai descris mai sus, pestisorul are conditii bune in acvariul tau; daca totusi da semne de boala, clar ceva nu ii convine. Din ce am vazut, in astfel de situatii, colegii cu experienta recomanda testarea si monitorizarea parametrilor apei. Este posibil ca, la schimburile de apa, chimia apei sa se fi modificat brusc si asta sa-l streseze/deranjeze.
Pentru identificarea afectiunii pestisorului, te poti uita pe online jbl hospital, sa vezi cu ce corespunde de acolo, pentru fiecare afectiune este indicat si un tratament adecvat.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/11/2018 14:16:37

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

dupa un tratament e bine sa pui carbune activ in filtru timp de minim 24h.La terninarea tratamentului se face un schimb masiv de apa de 50% si a doua zi inca 50% pentru a elimina resturile chimice ale tratamentului
La schimburile de apa sa ai grija sa fie apa declorinata si temperatura sa fie aproape egala cu cea din bazin..Daca pui aba rece ca la retea provoci socuri termice la pestisor si nu sunt prea bune

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Citeodata Beta isi schimba singur culorile. Ca reactie la imbunatatirea conditiilor sau o boala. E posibil sa fie finrot.

Dupa cel mult 7 zile trebuie sa elimini sarea din apa - prin schimburi de apa.

O alta posibilitate e sa il fi hranit prea mult.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Ioana08
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/11/2018 21:34:06
Messages: 5
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc mult pentru sfaturi. Ii voi schimba 30% din apa chiar azi urmand sa fac acelasi lucru si maine pentru a elimina tratamentul si sarea.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Lasa-l si 2 zile fara mincare - dupa ce elimini sarea (sarea ii afecteaza organele interne daca e tinut prea mult in ea - in locurile din care provine nu prea se gaseste sare). Dupa care da-i mazare fiarta si decorticata (putin si urmareste-l daca maninca). Daca a mincat prea mult o sa ii rezolve tranzitul intestinal. Variaza cit mai mult hrana (valabil si la noi - nu). Marea majoritate a celor care cresc 1-2 beta il supralimenteaza.

Un saculet (dintr-o perdea de exemplu) cu carbon activ agatat cumva deasupra filtrului (ca sa circule apa prin el) o sa elimine mycopur in 3-4 zile. Pastrezi saculetul si arunci continutul dupa cel mult o saptamina (nu elimina si sarea - doar schimburile de apa o scot).

Unii beta au obiceiul sa sara din apa. O plasa pe post de capac previne asta.

Daca vezi bule stabile de spuma grupate pe suprafata apei - el le face si e normal. Se pregateste de reproducere.

Plantele care le ai e posibil sa se faca cam mari. Parca vad o Bacopa in spate - las-o sa iasa din apa - o sa faca si flori. Celelalte frunze care se vad par de echinodorus - asta o sa cresca cit are loc la tine. Daca va creste prea mult mai vorbim.

Felicitari pt. alegeri. Sint putini care au ales din start ce e bun pt. beta.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com