[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
First attempt - 375L brut AIO  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Salutare,

Cand mi-am dorit pt prima data marin aveam in gand sa transform un Jebo de 90 x 50 x 50 in ceva ce ar fi putut functiona. Multumita colegilor de aici, n-am apucat sa-l umplu cu apa de osmoza si sa-l "marinez" pt ca au venit cu recomandari pertinente si argumente care m-au facut sa am iar mai multe acvarii in casa ( oameni rai si fara suflet, cum fortati voi utilizatorul sa-si faca pacate!). Acum bazinul e de apa dulce, bine-mersi, nu mai face scopul acestui jurnal.

Printr-o conjunctura favorabila am ajuns la 375L brut cu sump intern de 50L, construit decent ( e fluxul de apa ok prin el, cred ca imi va fi suficient locul si pentru o portiune cu chaeto pe care o am deja multumita colegului Stefan ( liniste22) cat si pentru skimmer(e) macar intern(e) in cazul in care ajunge la un numar prea mare de locatari. Sticla de 10, bazin lipit bine cu silicon dow corning intarituri in H, ca sa enumar cateva detalii legate de sticla.

Step 1: Adus 2 pompe de valuri acasa, un Jebao RW4 care era luat pt proiectul initial si a ajuns sa fie montat aici, pt ca nu batea suficient de tare pe toata lungimea am mai luat cu imprumut de la un prieten o pompa anonima fara controller de 2000l/h care de bine de rau rezolva problemele;
Step 2: Pe capac ( a venit cu capac care da bine, am ales sa ramana cu capac) am pus lampa care are 6 neoane de la ATI daca nu ma insel, asa am luat-o si cum neoanele nu erau foarte uzate vor mai ramane o perioada acolo. Sunt 6x T5 de 39 parca;
Step 3: Luat priza programabila, primul set de 3 prelungitoare, organizat matzaraia;
Step 4: Pus piatra vie, insuficienta dar pusa intr-o oarecare forma cat sa fie bine, lasat la ciclat asa;
Step 5: Dupa 3-4 saptamani am adaugat chaeto in sump si am primit de la colegul Stefan ( liniste22) si un Xenia mic, care intre timp s-a umflat destul de mult si probabil o duce bine.
Step 6: Am aruncat pentru a 3a oara mancare in bazin, ca sa manance si "chestiile" din el ceva, cat timp nu am vietati
Step 7: Am stabilit cu colegul MSI sa iau de la el niste melci Turbo, pe care ii veti vedea probabil in niste poze pe viitor.

Poze: Atasate sper ca se vede ceva.

Nota: pietrele au fost facute "lego" deci nu am lipit nimic asa ca mai pot schimba multe lucruri daca e ceva prost sau pur si simplu daca gresesc pozitionarea unui coral.
[Thumb - IMG-20181125-WA0008.jpg]

[Thumb - IMG-20181125-WA0014.jpg]

[Thumb - IMG-20181125-WA0013.jpg]

[Thumb - IMG-20181125-WA0010.jpg]

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mult succes cu proiectul, arata promitator


Acvariul ramane fara nisip?

MSI Reef
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Mersi.

O sa primeasca substrat , material filtrant in sump, momentan duc un razboi cu mine intre : matrix / siporax / spartura de corali , unde ultima e avantajata de pret dar nu am alte detalii despre ea, celelalte doua sunt bine cotate dpdv al bacteriilor dar portofelul striga " vine craciunul, animalule!".

Daca aveti sugestii referitoare la substrat si material filtrant, ascult. Deasemenea pompa de valuri pt a inlocui varianta de imprumut daca sunt sugestii, ascult si vad poate fur vreo idee buna.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ATI Fiji White Sand S/M (as merge pe S) - in display

In sump, eu as tine doar refugiu si skimmer, eventual niste carbon. Nu as baga materiale dedicate de genul Matrix.

Mai bine bagi piatra in display de banii aia.

MSI Reef
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

MSI wrote:ATI Fiji White Sand S/M (as merge pe S) - in display

In sump, eu as tine doar refugiu si skimmer, eventual niste carbon. Nu as baga materiale dedicate de genul Matrix.

Mai bine bagi piatra in display de banii aia.


Ok, notat cu piatra vie in display pt moment si mie imi suna mai bine asa.
Legat de substrat, am gasit ati fiji white sand la acelasi pret cu https://www.aqua-life.ro/substrat/natures-ocean-bio-activ-live-aragonite-natural-white-live-sand-9kg-nisip-viu-acariu-recif-reef-aqua-life .
Asta insa are si bacterii vii direct cica, deci ma gandesc ca m-ar ajuta putin sa ii mai dau un boost de bacterii, dat fiind pretul care e acelasi. Deasemenea, ma gandesc ca 27 kg ar trebui sa fie suficiente, "liciteaza cineva mai mult"?
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai ai deja piatra vie, ai destule bacterii de acolo.

Nisipul "live", este mult mai greu fiind umed - tine cont de asta ca nu primesti aceeasi cantitate de nisip. Live vs Dry.

Pentru display, nu mai e cazul sa dai banii pe piatra vie, completeaza cu uscata. (la fel, vie = umeda = mai grea).


Mai este un aspect, piatra vie probabil o sa o iei din alta sursa .. mai multe surse diferite, mai multe sanse de chestii nedorite aduse in bazinul tau.

Nisipul de la ATI este foarte alb, foarte estetic (aici este subiectiva opinia), beneficiul la un substrat foarte deschis este ca ajuta sa reflecte lumina.

MSI Reef
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Piatra vie o iau din aceeasi sursa ca si pe cea actuala, deci nu ar fi o problema sa mai adaug mai ales ca am lateralele goale - urmeaza poza cu tot bazinul undeva pe seara / maine. Iar ce am construit pana acum voi mai schimba imediat ce adaug inca 2-3 corali, dupa posibilitati

Am notat, ramane nisipul uscat de la ati, ai dreptate si am presupun ca se calculeaza la greutatea neta a nisipului, nu il ia cu tot si iti face o punga de 9 kg aici e vina mea ca am asteptari.

Mersi de sfaturi si pareri, mai astept.

Am uitat sa adaug in primul post ca ii multumesc colegului @adivb pentru ca de vreo 3 luni imi tot povesteste chestii de la el din bazin si m-a ajutat cu multe lucruri Rusine mie!
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

O saptamana mai tarziu:

- Skimmer intern Tunze 9004, face treaba de vis
- GSP + Gorgonie adaugate pe langa chalice,xenia si kenya tree pe care-i aveam deja
- Primul locatar: un Tomentosus care a fost botezat de comun acord Unicornu' pana la noi ordine. Imi place ciudatenia asta de peste
- A aparut alga maro pe sumpul intern si pe geamul din fata, se pare ca e prea multa lumina si lucrurile stau cam prost prin balta
- Skimmer-ul s-a umplut la jumatate dupa primele 2 zile de functionare, chaeto din sump e inca bine nu da semne ca ar fi prea multi nutrienti prin creste brusca dar nici nu moare ceea ce ma linisteste putin.
- Reactor aquamarine S , urmeaza sa cumpar antiphos pentru el si sa-l pun in functiune.

Nisip n-am apucat sa iau / pun.
Algele alea mi-au taiat putin din elan, noroc ca am un burete cu magnet de la jbl ramas de la apa dulce ( cam un dulap de chestii am ramase de la apa dulce defapt).
Inca invat. Imi place jucaria si ma ingrijoreaza mult mai tare ca pe apa dulce, unde lucrurile devenisera deja automatism, aveam solutii la majoritatea problemelor si nu mai simteam nici o provocare, deci e de bine.

Poze am in telefon momentan, o sa urc cand scap de alge totusi. Coralii o duc bine pana aici.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Me thinks not enough flow?

Piatra e ok, ar iesi o structura foarte aerisita de minimal aquascape daca ai curaj sa folosesti o bormasina, tije si ciment de aquascape.

PS:
- eu am in 90L de apa (780x300x380mm) 2x Jebao OW-10 (500-4000 lph, in else mode) + 2x Eheim StreamOn+ 4000 (max constant flow) + pompa retur Tunze Silence 1073.020 de 2400 lph (probabil 1000 - 1500 lph dupe head loss).

- in RSM130 am 2x Jebao OW-10 (500-4000 lph, in else mode) + pompa de retur 550lph (stock 2x550lph, ceea ce era prea mult pentru ce tin eu prin compartimentele de filtrare)

Acvariile de mai sus au doar corali moi, pentru alti corali as fi mers probabil pe mai mult flow.

La acvariul tau ar merge 2xRW15 sau ultima versiune, 2x Jebao OW-25.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

@UM, mersi de input, cred ca voi merge insa pe Rw4 + 2 pompe mai saracacioase de valuri care sa vanture bine pietrele. Am sa iau in considerare si variante mai puternice daca situatia financiara pe termen scurt se schimba radical cu un castig la loto.

Intre timp in balta au aparut urmatoarele modificari:
-adaugat siporax in sump, 2L+, e putin dar e un start mai ales ca era deja ciclat deci va ajuta cu prezenta in camera dinainea algelor
-adaugat 2 pietre noi, vii si pline de zoasi, gorgonie, gsp, niste montipora si niste candy cane din ce am retinut. Momentan stransi pt ca a venit piatra fara apa pe drum
-dat fiind ca Unicornu ( Tomentosus) pleaca pt ca a dat dauna in putinii corali existenti, a aparut intre timp un alt locatar: Nemo (clownfish) si un Hermit cred ca e
-de aici inainte o sa manance bani strict partea de hardware si filtrare, Nemo va ramane singur in acvariu pana la noi ordine cred.

In continuare astept pareri, hate, injuraturi, tot ce se intampla pe internet in 2018
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Update de final de an:

1. am dat Tomentosus-ul;
2. am adaugat colectiei vreo 3 tipuri de zoas + doua tipuri de paly;
3. temporar o montipora in doua nuante de verde, nu sunt sigur daca sa o pastrez inca;
4. a inceput sa se ridice GSP-ul si sa acopere spatele acvariului ceea ce este perfect;
5. coralii pe care ii aveam dinainte merg bine (da, am citit pe net ca sunt unii in stare sa omoare si kenya trees deci se pune )

Planuri:
Prima jumatate a lui 2019:
-2 pompe de valuri noi
-antiphos ( atunci se va livra daca nu s-a livrat pana azi) pe care sa-l pun in reactorul deja existent
-2 creveti diferiti din CuC
-melci turbo(scuze MSI ca n-am ajuns pana azi sa-i iau, traiasca jobul, traiasca Romania!)
-inca 1 Hermit, sper sa se inteleaga daca-s 2
-inca 1 clownfish, ca momentan Nemo(sunt inspirat si creativ, hell yeah) e singur in ~300L

Intrebari n-am momentan, dar o sa apara imediat ce schimb ceva prin acvariu.
Daca aveti voi ceva de mentionat inainte sa fac vreo prostie, bagati!

La multi ani si la multi (b)ani!
zvarr
Membru de baza

Joined: 10/08/2012 10:39:47
Messages: 347
Location: Bucuresti Berceni
IP:
Offline

Final Q1 of 2019 update, de data asta cu poze:
1. L-am luat pe Memo, un clown mai mic care s-a inteles din prima cu Nemo
2. Coralii actuali din bazin: GSP, kenya trees, pulsing xenia, sarcophyton, gorgonie, candy cane, montipora plate green , montipora plate red, tubipora musica, ciuperca rosie simpla, ciuperca rosie cu dungi albe/albastre in functie de ce toane au/lumina, ciuperca albastra cu dungi ( multumesc pentru cadou colegului Stefan!) si 4 culori diferite de zoas, 3 tipuri de palythoa.
3. Am adus toata piatra vie si am aruncat-o in balta sub format lego, momentan nimic nu e lipit dar nici nu imi darama nimeni pietrele ( thanks God, thanks Hermit "the Cretinoid" crab)
4. Am pus substrat
5. Am si 2 melci turbo de aprox 2 luni de care inca nu s-a legat hermit-ul

Probleme:
Fac alge pe display si in poze nu m-am chinuit sa le sterg prea mult, de obicei le iau cu buretele de bucatarie cand fac si schimbul de apa pana cand mi-oi cumpara un burete de la Tunze cu magnet si il las in bazin. Oricum pana la burete de la tunze am multe altele prioritizate.

Daca aveti pareri, sfaturi, comentarii, etc, astept un mesaj pe topic sau in privat daca considerati ca e mai ok asa!

Poze:
http://pasteall.org/pic/16e89d6f1efd7221eb6d058dd088e23e
http://pasteall.org/pic/60967947e856e5a49a016760119b7c87
http://pasteall.org/pic/7044d497e4fc976cdfbb3a4b83041cde

This message was edited 1 time. Last update was at 22/03/2019 12:59:18

 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com