[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Beta - inotatoare roase  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
AndraLuana_
Junior member

Joined: 14/12/2018 23:47:32
Messages: 10
Location: Cluj
IP:
Offline

Buna seara,

Am nevoie de ajutor, cred ca Betta-ul meu este bolnav. Mi se pare ca i s-au ros inotatoarelor, a aparut o ruptura si in codita (primele doua poze sunt facute dupa ce l-am achizitionat, si urmatoarele doua sunt de azi).

Ii schimb apa o data la 5 zile, cam 60-65%(apa este de la robinet, intotdeauna lasata la decantat 5 zile), il hranesc dimineata si seara cu putina mancare(ii dau 3-4 granule la o masa, sau cativa fulgi), iar in camera sunt cam 25-26 de grade.

As mai vrea sa mentionnez ca momentan e activ si mananca normal.


Am respectat tot ce au zis la magazin. Oare ce fac gresit? Cum pot sa il ajut?


Multumesc anticipat!
Andra
[Thumb - 47da1c6f-5270-4ed0-af16-4f960331b18b.jpg]

[Thumb - 3698b5e1-3ac2-42f2-8946-8bf739415e12.jpg]

[Thumb - IMG_1107_.jpg]

[Thumb - IMG_1108__.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 15/12/2018 00:44:58

Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Verifica pe https://www.jbl.de/en/online-hospital daca nu cumva se incadreaza la fin rot. Tot acolo ai si metode de tratament sau poti gasi pe forum.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca pestele este intr-adevar bolnav (mie din poza nu mi se pare asa, dar tu stii cel mai bine ca-l vezi zilnic - uita-te si pe linkul dat de colegul de mai sus) atunci cauza primara este acvariul prea mic si fara filtru, ceea ce duce la acumularea de substante nocive pt peste rezultate din propriile lui dejectii (amoniac, nitrit, nitrat)

intai, e bine sa schimbi apa, dar nu e bine sa schimbi atat de multa deodata, pentru ca poti sochezi pestele prin schimbarea brusca a parametrilor;
mai degraba decat 60% o data pe saptamana e mai bine sa schimbi 20% -30% la 3 zile, de exemplu

dar varianta ideala si sustenabila pe termen lung e sa iei un acvariu de 10 litri si un filtru si-atunci poti sa schimbi apa si 1 data la saptamana, cam 30%

apropo, apa nu e nevoie sa stea la decantat 5 zile, ca sa iasa clorul e suficienta 1 ora, dar probabil ar trebui tinuta vreo jumatate de zi ca sa fii sigura ca se egalizeaza temperatura



Manuelita
Member

Joined: 25/04/2006 13:00:59
Messages: 184
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu numai Beta va fi mai fericit in mai multa apa ci si tu. Intr-un acvariu mai mare ai sa descoperi un cu totul alt peste care inoata aproape intr-una, cerceteaza curios, se ascunde, etc. Prin prisma diferentei de comportament intre un peste de bol si unul de acvariu, iti sugerez un acvariu mult mai mare. Daca de ex ai lua un acvariu de ~50 l, ai putea pune si melci interesqnti, de ex tylomelania, sau creveti mari (de ex bamboo shrimp). Daca nu vrei/nu poti cheltui prea mult, e plin de anunturi cu acvarii de vanzare de la oameni care s-au aoucat din impuls de acvaristica si sau
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com