[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
proiectoare led  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
piratul
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2009 11:19:37
Messages: 80
Location: Jimbolia - Timis
IP:
Offline

Salut,2 antrebari:cate proiectoare ati pune voi de 10 wati,din cele 3, https://www.emag.ro/set-3-proiectoare-led-evotools-10w-6500k-a-ip65-lanterna-led-p00925/pd/DL0ZTCBBM/,antr-un acvariu de 160 litri,pentru a se vedea bine ce e in el,nici sa nu o ia razna algele,nu am pretenti la plante,am doar anubias in el si vreo 30 de neoni clasici,5 cori si un ancistrus,momentan iluminatul e asigurat de o banda de leduri rgbw,si parca e prea intuneric,tot de mine pusa,dar parca as trece la ceva mai luminos, {ori sunt eu prea batran si nu mai vad bine }.SI mai o pasarica dea mea ,cati neoni a-ti tine "maxim" daca a-ti fi in locul meu, in acelasi acvariu,100x40x40,{parca e cam pustiu in el},acvariu are filtrarea asigurata de un filtru extern tetratec 700.

TEXT CENZURAT
[Email] [Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Un proiector de 10W la 23 de lei e cel mai probabil o minciuna.
Mai ales in Ro.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2856
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu foloseam doua proiectoare de 10w la 540 de litrii, coloana de apa de 63 cm h, e drept ca nu aveam numai o tufa mare de hydrocotyle leucocephala fire-prinse snop(vre-o 30 de fire) de o buturuga mare inalta cat coloana de apa, la suprafata cateva zambile de apa si multe fire de philodendron cu radacina in apa-toate cresteau bine, proiectoarele erau ridicate la ~18-20 de cm de oglinda apei, initial erau mai jos, dar ridicate efectul de shimmering era mai fain. Proiectoarele erau de 6500 Kelvin
[Thumb - SAM_1385.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 05/02/2019 00:20:08

[Email]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Uite si mai ieftin putin. https://www.led-zone.ro/proiector-led-10w-220v-slim?gclid=Cj0KCQiAheXiBRD-ARIsAODSpWPdmpUnDukSdoj3z-HmlkulRguCfDdJRoy4D5qYoabERyjZpnp9BTMaAhYIEALw_wcB Nu stiu ce putere o avea, dar oricum lui nu-i trebuie prea multa. Numai ca mie mi se pare ca se vad cam dubioase culorile pestilor la ledurile astea.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am unul de 10w la 110 litri, tot lumina de 6500 K si mi se pare mult. am pus un filtru de culoare care mai si estompeaza din lumina.
Daca il las cum lumina lui, apar alge verzi.
Asa, sunt sub control.

Revenind la intrebarea ta, eu as pune unul singur. Daca l-ai gasi de 4000 K, cred ca ar fi si mai bine.
Referitor la numarul de pesti, tu stii cel mai bine cat de incarcat e acvariul dpdv biologic, cat de des faci schimburile de apa si cat de mari si tot asa. Eu as mai baga 10-15.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2019 12:35:52


Cryptic Cherries - West-Africa river
piratul
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/12/2009 11:19:37
Messages: 80
Location: Jimbolia - Timis
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri,dar momentan nu mai poate fi vorba de apdate la lumina din acvariu,pentru ca a cedat o lipitura si momentan nu mai folosesc acvariu,da sa dezlipit si am avut inundati in camera ,noroc ca eram acasa si am reusit sa salvez pestisori,si o cantitate mare de apa,la momentu acesta care scriu sunt super mega racit,asa ca nu o sa repar acvariu cat de curand,multumesc inca odata pentru raspusuri,am reusit sa-mi fac o idee,si o sa folosesc doar doua din proiectoare,binenteles doar cand o sa reusesc sa refac acvariu cine stie cand o fii,pentru ca timpu meu e limitat,momentan din cauza serviciului,bafta all...

TEXT CENZURAT
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com