[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce peste avem aici?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Florinho
Junior member

Joined: 08/06/2019 22:26:58
Messages: 36
IP:
Offline

Salutare,

Acum cateva zile m-am pricopsit cu un mic acvariu de 10 l, cu un pestisor grasut si o mica plantuta inauntru de la o prietena care pleaca din tara. Grasutul a mai avut cativa colegi de celula mai micuti dar ... i-a mancat! Deocamdata n-am filtru, acvariul cu siguranta e deciclat (am pus apa de la robinet - deh, ce era sa fac) si imi dau toata silinta sa iau cat mai repede un acvariu mai mare si care sa-l mut pe saracut.

Rugamintea mea sa-mi spuneti:

- ce fel de pestisor este
- de dus bine sigur nu o duce bine, dar din pozele de mai jos vedeti vreo boala aparenta sau alta problema?
- il hranesc cu shrimp pellets (o mica bobita pe zi) si alte bobite colorate mai micute (mai mari putin ca semintele de mac). Nu vine la mancare imediat - pare mai sfios. L-am vazut mai activ noaptea dupa ce sting lumina si se face liniste in camera.

Orice alte sfaturi pentru supravietuirea saracutului pe termen scurt sunt bine venite.

[Thumb - IMG_20190608_200756.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/06/2019 08:18:29

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Salutare.
Pestele este un gurami albastru. Este un peste care nu se simte bine singur in bazin . Trebuie sa ai minim 4 bucati din aceiais specie ( daca sint doar 2 se vor alerga intruna ). Este o specie pasinica si in consecinta se tine tot cu specii pasnice. Creste pina la cca 10 cm deci are nevoie de bazin de minim 80-90l. Pentru ca este singur in bazin este foarte timid.
Ai nevoie in prima faza macar de un filtru intern , nisip inert si ceva plante easy. Specia nu este pretentioasa deloc , sint suficiente schimburi saptaminale partiale de apa , o apa peste 22 grade si hranit 1-2 ori pe zi .
Florinho
Junior member

Joined: 08/06/2019 22:26:58
Messages: 36
IP:
Offline

Multumesc frumos Gabi, de mare ajutor explicatiile.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ma bucur ca iti folosesc informatiile !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com