[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Înmul?ire carasi  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
ana-maria
Junior member

Joined: 30/12/2010 23:59:56
Messages: 17
IP:
Offline

Buna tuturor,vin cu o rugaminte la colegii acestui site.Vreau sa înmultesc carasi (1femela,2 masculi-10cm fiecare)de iaz pe care ii am intr-un acvariu de 300l, dar din cate am citit trebuie stimulati prin racirea apei treptat pana la 10 grade timp de 1 luna dupa (timp in care intra ei in hibernare)care treptat ajuns iar la 22 grade.Eu i-am primit in martie dintr-un iaz iar in 3 zile mi-au depus in acvariu.As gasi undeva vreo instala?ie sau modalitate de a sc?dea temperatura apei???Multumesc.

This message was edited 4 times. Last update was at 18/08/2019 12:40:41

ana-maria
Junior member

Joined: 30/12/2010 23:59:56
Messages: 17
IP:
Offline

ana-maria wrote:Buna tuturor,vin cu o rugaminte la colegii acestui site.Vreau sa înmultesc carasi (1femela,2 masculi-10cm fiecare)de iaz pe care ii am intr-un acvariu de 300l, dar din cate am citit trebuie stimulati prin racirea apei treptat pana la 10 grade timp de 1 luna dupa (timp in care intra ei in hibernare)care treptat ajuns iar la 22 grade.Eu i-am primit in martie dintr-un iaz iar in 3 zile mi-au depus in acvariu.As gasi undeva vreo instala?ie sau modalitate de a sc?dea temperatura apei???Multumesc.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

buna
din cate stiu, exista instalatii de racire... kilfish sau ceva in genul acesta se numesc sau sa gasesti pe cineva sa iti construiasca o instalatie

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Chiller pt acvariu , dar nu cred ca renteaza ca si cost .


Un chiller DIY ar fii sa cumparati un frigider mic ( ca cele din hoteluri ) sa ii dati 2 gauri rotunde si sa bagati in el cat mai mult furtun de gradina sub forma de colac . Cu o pompa impingeti apa in acest furtun , ea trece prin acel frutun care este in frigider , si apoi iese mai rece .

Principiul de functionare , in mare , este acelasi ca si la chiller , insa cu frigiderul nu este asa estetic , insa pretul este mai mic . Un frigider din acela SH se poate gasi la 200 de lei in timp ce un chiller SH puteti gasi la 700 lei , minim .

Seara buna
tsigalko06
Unripe member

Joined: 14/08/2020 13:31:50
Messages: 1
IP:
Offline

Dar fara racirea apei, nu se pot inmulti ?

Adica inteleg ca sansele sunt mai mari cu instalatia de racire a apei, insa raman sanse de inmultire si fara ea?

Pasionat de pescuit si pesti
fanta
Member

Joined: 10/10/2007 10:31:36
Messages: 210
Location: Sos. Giurgiului Bucuresti
IP:
Offline

Separati masculi de femela, 2 saptamani, hrana buna si bogata in proteine. Apoi schimburi zilnice de apa, 20%, ca sa raciti apa, pusi impreuna in bazin cu 20-30 cm coloana de apa si un covor verde pe un capat ca sa simulati malul apei si iarba.
Si apoi mult succes
Sfatul e pe repede inainte, ca nu am timp sa detaliez.
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com