[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ne mor pe?tii  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Denisa88
Unripe member

Joined: 12/05/2019 13:28:23
Messages: 2
IP:
Offline

Help me, oameni buni!
Cred ca avem o ciuperca, o bacterie, un miscotac care ne omoara pe?tii
Am avut doua femele betta, au murit pe rand. Au început sa se decoloreze pana când ?i-au dat duhul.
Am luat apoi un singur caras auriu. Domnul e de vreo doua zile negru pe opercule.
Avem ?i doi sanitari mici ?i albi care nu au nimic. Intre timp am cump?rat un tratament pentru bacterii ?i paraziti, l-am pus în apa, nu ?i-a f?cut efectul.
Am luat testere de apa. Se pare ca avem o problema cu duritatea apei, totul e mult peste limite. Am citit ?i ca asta face ca tratamentele sa nu func?ioneze.
Am o întrebare tampa :cu ce reduc duritatea apei? Exista solu?ii speciale pentru asta? Apa de osmoza de cump?rat?
Help meeeeeee
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

daca e chiar necesar,cumpara ca material filtrant turba de pe http://aquariumprest.ro si il pui ca/pe substrat. in functie de buget,ne anunti daca vrei/poti sa iti dai restart ori doar sa ii tratezi pe respectivii. oricum ar fi,eu consider ca fierberea substratului,a filtrelor si startarea de la zero ar fi cea mai indicata. nu stiu ce testere ai,presupun ca 6in1,dar problema ta cea mai mica este duritatea apei,cea mare fiind calitatea apei,de aici si virusii.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Folosesti apa de put/fantana?
Ce duritate ai in acvariu?
Ai facut niste teste de amoniac, nitriti, nitrati? Poate ai probleme de deciclare.

[Nano cu albinute] [Old tree]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce acvariu ai? de cati litri, ce filtru ai si cu ce este umplut? de cand ai acvariu si de cand ai bagat pestii in el...?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com