[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa maro  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mfk
Unripe member

Joined: 19/08/2019 14:27:23
Messages: 1
IP:
Offline

Salut guys!

Am o problema cu acvariul si mai exact cu apa. Dupa 1 saptamana de cand am schimbat apa, curatat substrat, filtre, geamuri, etc ... apa a inceput sa fie tulbure, spre maro, si peste tot (sticla, furtune, siporax) mi se face ca o gelatina maro ... nu stiu ... ceva vascos si alunecos. Acvariul e un Boyu em-600, totul standard, doar la filtrul ontop am pus siporax + bureti. Ca si pesti am 7 tiger barbs, 5 neoni, 2 ancistri mici, 7 cory, 1 hoplo si 1 lobeo bicolor. Am pus in substrat JBL AquaBasic plus (cam 2 cm), peste cam 2-3 cm de pietris cu granulatie mica si peste cam 1-2 cm de pietris normal.

Vreo idee cum as putea scapa de problema asta si apa/acvariul sa fie mai curat? )

* Carasii i-am donat

image
image
image
image

This message was edited 1 time. Last update was at 21/08/2019 09:18:04

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Salut,

Ce se intampla la tine in acvariu e perfect normal, asta e semn ca acvariu se stabilizeza biologic, microorganisme se dezvolta fie in apa fie pe acvariu, pietre, plante, ce vezi tu gelatinos se procesul de descompunere asta pt ca tu ai acces la filtru mai usor, daca aveai alt tip de filtru nici nu vedeai chestia gelatinoasa decat cand ii faci mentenanta.

Daca tu crezi ca apa va ramane aca cea care vine de la robine, ai o conceptie gresita care cu timpul se va schimba.

Pentru mine a acvariu incepe sa se stabilizeze, eu ma ingrijorez cand dupa o perioada de 2-3 saptamani apa nu isi schimba culoarea.

Exista o metoda in aquascaping in care apa e ultra clara, banuies schimburi de apa foarte dese si ceva solutii de bagat in apa, nu stiu procedeul, pe mine ma intereseaza lapesti sa le fie bine.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai foarte multi pesti. Acvariul tau ar trebui sa suporte in conditii optime maxim neonii si ancistrusi si 2-3 cory !Ai uitat sa spui si de acei carasi sau e poza mai veche? Daca ii ai si pe aia deja e haos.Hoplo are nevoie de acvariu de 2-300 de litri minim. Lobeo va deveni foarte agresiv/teritorial si iti va innebuni toti pesti.Ai aici pe forum un capitol dedicat compatibilitatii si numarul pestilor in acvariu. Altul despre ciclare si tot asa. Fa-ti timp si citeste asa ai sa eviti multe din problemele ce apar daca faci doar pentru ca vrei sa ai un acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/08/2019 16:23:06


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com