[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Clownfish morti  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
bog234
Unripe member

Joined: 12/10/2019 19:58:21
Messages: 4
IP:
Offline

Salut,

Sunt la inceput de drum in acvaristica marina . Am un acvariu de 50 Lt cu filtru,skimmer, pompa valuri, temperatura 26 de grade constant,salinitate 1026, lumina led in capac, piatra vie 6 kg plus ceva corali.

Am cumparat 2 buc Clownfish pe care i am tinut circa 2 ore in acvariu pentru a se aclimatiza. Pe parcusul celor 2 ore le am pus apa din bazin cate putin.In bazin am un crevete care este foarte ok.

Dupa 2 ore le am dar drumul in bazin, am constat ca stateau numai la suprafata foarte putin inotau prin bazin. M am gandit ca se joaca in curenti de la pompa de valuri.

Azi dimineata i am gasit pe am 2 morti

Va rog o parere un sfat ?

Multumesc!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cel mai probabil diferenta de salinitate le-a venit de hac.

la petshop de obicei animalele sunt tinute intr-o salinitate foarte scazuta, 1020 sau chiar mai jos iar adaptarea de la salinitate mica la salinitate mare este foarte dificila pentru ele (invers nu-i problema)

apa aia pe care ai pus-o din bazin in punga se vede ca nu a fost suficienta pentru a egaliza la salinitatea

in mod normal, se zice ca salinitatea nu trebuie crescuta cu mai mult de 0.5 - 1 punct pe zi, or tu ai crescut-o cu 5-6 puncte in 2 ore

data viitoare trebuie sa verifici neaparat salinitatea apei de la petshop - eu dupa ce am facut asta si am vazut cat este de jos, am inceput sa aclimatizez animalele la picatura timp de minim 6 ore.
uneori in cazul nevertebratelor chiar si toata noaptea, pentru ca ele sunt si mai sensibile la cresterea de salinitate

This message was edited 3 times. Last update was at 21/10/2019 13:34:56




ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Si eu inclin catre catre ideea salinitatii mari.
Am patit-o chiar vara asta:
am adus 3 goby minunati, cu un model albastru pe cap, de la Marea Neagra (salinitate1.017 ~ 1.018), care erau super-bine in bidonul de transport dar, cu aclimatizarea prea scurta, in 24 de ore au murit
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Asta vara, am adus 8 rapane , care traiesc si astazi, dar le-am pus intr-un acvariu mic cu un burete bolborositor , le-am crescut treptat salinitatea in vreo 3 saptamani si ca urmare ,nu au avut probleme.
Pestii cumparati , eu ii aclimatizez in vreo ora si sincer nu am avut ceva probleme, salinitatea in acvariul de carantina este de 1022/23 si fac tratament cu cupramine, nu mai bag pesti direct in display ca sunt patit cu grisul.

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Da, cel mai bine e sa bagi animalul in carantina cu fix aceeasi salinitate si apoi lasi evaporarea sa creasca salinitatea. O sa incep sa fac si eu asa.



 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com