[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pereche de Severumi gold ??  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Panaramele din poza au varsta de un an (aproximativ) si i-am pus in acvariu de 2-3 saptamani (aproximativ).
Dupa un schimb de apa au inceput sa faca ce facea perechea mea de Red Spotted Severum la varsta lor, adica se musca de iti este mai mare dragul.
In plus, exemplarul din stanga fotografiei are marcaje mai intense pe fata (mascul?), iar exemplarul din drepta nu prea are marcaje de loc (femela?).
Dupa compaortament este clar ca nu se bat si exista un fel de ierarhie intre ei.
In plus, unul din exemplare (presupun ca femela ?) este tratata cu delicatete de cei doi masculi de Red Spotted Severum, pe cand celalalt o mai incaseaza din cand in cand (mascul ?).
1. Punand cap la cap toate aceste informatii, sa inteleg ca exista posibilitatea sa ma fi procopsit cu o pereche de Golden Severum ?
2. Din cate stiu (dar nu sunt sigur) Severumii gold (galbeni) nu sunt sterili ?
Multumesc anticipat pentru pareri autorizate

[Thumb - DSC02422 - Copy.JPG]


Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am mutat topicul aici, pentru ca rubrica Cichlidae este mult mai potrivita...

- DA, daca zici ca ceilalti 2 masculi o "protejeaza" pe femela galbena, atunci sunt mari sanse ca pestii aia doi sa stie despre ce e vorba.
- DA, severumii galbeni scot pui, fara probleme!... exista multe clipuri pe net, unde se pot vedea perechi de Golden Severum care au puii langa ele.
- Treaba se schimba atunci cand vorbim de Red Severum, pentru ca eu nu am gasit inca un filmulet in care sa pot vedea o pereche de severumi rosii care isi ingrijesc puii.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:- DA, daca zici ca ceilalti 2 masculi o "protejeaza" pe femela galbena, atunci sunt mari sanse ca pestii aia doi sa stie despre ce e vorba.
Absolut. E mare diferenta de comportament. Grasu' are grije de asta mica galbena cum avea de Cleo, iar pe celalalt il mai cafteste. Nu rau, dar asa ... de control.

koala wrote:- Treaba se schimba atunci cand vorbim de Red Severum, pentru ca eu nu am gasit inca un filmulet in care sa pot vedea o pereche de severumi rosii care isi ingrijesc puii.
Multa lume afirma ca severumii rosii sunt sterili. Chiar si eu cred asta, dupa ce am impartit dormitorul cu ei atatia ani.

Asteptam sa vedem ce se mai intampla si va tin la curent cu noutati.
Poate ... poate ... avem putin noroc de data asta.

Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:Asteptam sa vedem ce se mai intampla si va tin la curent cu noutati.
Poate ... poate ... avem putin noroc de data asta.

Chiar te rog sa te ocupi.
Daca scoti pui din aia galbeni, sa stii ca ma abonez si eu la cateva exemplare... n-am mai avut severumi de pe vremea lu' Ceausescu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu putin noroc scoti pui de la ei si rezolvam problema de severumi din Bucuresti

#Colectiv
[Email]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:Cu putin noroc scoti pui de la ei si rezolvam problema de severumi din Bucuresti

Sa dea Cel de Sus.
Inca nu sunt sigur de ce se va intampla, dar prea se comportau EXACT ca perechea de red spotted pe care am avut-o.
Altfel nici nu mi-ar fi atras atentia.

Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In ce priveste Severumii (galbeni) este clar ca sunt mascul si femela, DAR la Severumi este ceva mai complicat.
Nu inseamna ca daca ai un mascul si o femela in acelasi acvariu ai o pereche. Astia sunt mai mofturosi in alegerea perechii.
Pentru moment, femela de Severum galben sta tot timpul impreuna cu cei doi Severumi Red Spotted (mari si grasi) iar astia au mare grije de ea.
A ajuns sa le fure mancarea din gura si nu pateste nimic, cea ce este maaaar minune.
Celalalt exemplar este exilat in cealalta jumatate a acvariului si rareori trece de mijloc.

La Severumii mici si galbeni cred ca o sa le trebuiasca un acvariu separat daca vrem pui de la ei.
Am scris "mici" pentru ca chiar sunt mici pe langa cei doi crapceni rosii (=Red Spotted Severum), care sunt ditamai dihaniile pe langa ei.

LE Pe langa comportament si preferinte, unul are toate caractersticile de femela (aripoara dorsala mai scurta, lipsa marcajelor pe bot, culoare un pic mai deschisa etc) iar celalalt (care sta singur in jumatatea lui de acvariu) are toate caracteristicile de mascul.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2019 13:20:44


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oricum, mesajul pe care doream sa il postez nu este legat de Seveumi ci de … baboi (adica de puii de Koala).
De circa o luna, doi dintre baboi stau tot timpul impreuna, mananca impreuna, dorm impreuna, iar de circa o saptaman au inceput sa aiba un comportament … ambarasat.

Se bat cu cozile si se musca intre ei. La Severumi imi este clar ce inseamna asta, dar prapaditii astia mici au deja ganduri serioase?
Am reusit sa-i surprind in cateva poze (si imi cer scuze pentru faptul ca sunt de proasta calitate) dar pur si simplu nu imi vine sa cred.
Adica exista riscul sa ma procopsesc si cu niste pui de baboi? Si daca da, cum o sa le spun, baboiasi?


[Thumb - 1_DSC02430.JPG]

[Thumb - 2_DSC02431.JPG]


Festina lente !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ponta a fost depusa pe 23 martie, asa ca "baboii" au varsta de aproximativ 9 luni... incep sa se maturizeze sexual si DA, te poti trezi ca depun icre.
DAR, masculii sunt infertili in proportie de 99%... asa ca sansele ca din icrele alea sa iasa ceva sunt mici de tot.
Femelele sunt fertile aproape toate, dar NU se vor combina cu "severumii" tai.

Uite aici, ce spuneam mai demult (ref. hibridizarile la cichlide):
- dupa provenienta (apele de bastina), cichlidele americane se pot imparti in 2 mari categorii: SA (south american) si CA (central american),
Cichlide CA: nigrofasciatum / biocellatum / meeki / salvini / cyanoguttatum / carpintis / labiatum / citrinellum / synspilum / trimacullatum, etc.
Cichlide SA: ramirezii / scalarii / geophagusii / astronotusii / festivum / severumii / discusii / acarele.

- americanii au studiat problema hibridizarii si au descoperit cateva lucruri interesante:
1) orice CA x orice CA = hibridizari reusite!... puii sunt viabili, cu sterilitate la 99% din masculii rezultati in urma hibridizarii (99% din femele sunt fertile). Asa au fost facuti pestii papagal si flowehorn.
2) orice CA x orice SA = NU ies pui, niciodata!... singurele exceptii documentate sunt legate de combinatiile cu Cichlasoma festae (SA) care a putut scoate pui cu alte cichlide CA... dar C. festae este practic o cichlida CA care traieste in anumite zone (Ecuador) din America de Sud.
3) orice SA x orice SA = NU ies pui, niciodata!... exceptii fac hibridizarile facute in cadrul speciilor din acelasi gen. Adica, poti combina Acarele intre ele: verde & albastru (Aequidens Rivulatus x Aequidens pulcher)... sau diferitele variante de severumi. Sau discusii... deci, doar intre ei (intra-specie)!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:... incep sa se maturizeze sexual si DA, te poti trezi ca depun icre.
DAR, masculii sunt infertili in proportie de 99%... asa ca sansele ca din icrele alea sa iasa ceva sunt mici de tot.
Femelele sunt fertile aproape toate, dar NU se vor combina cu "severumii" tai.

Multumesc ca ai postat din nou explicatiile.
Indiferent daca depun si daca iese sau nu iese ceva sunt superbi si extrordinar de simpatici.
Este o placere sa-i vezi cum se joaca si cum se culca seara impreuna in cate o frunza de Echinodorus.
Parca ar fi niste copii. Nu se poate sa nu-i indragesti.
Chiar ca sunt niste pestisori speciali.

PS La mine au cca 5 cm si au virat spre portocaliu (toti 3).

Festina lente !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

oare cati au mai inmultit aceiasi pesti,incat metoda hibrizarii sa dispara in mare parte ca in cazul lui koala,in care pestii au iesit din icre fiabile? va mai amintiti cum speram noi(mai mult koala) ca scoate cine stie ce baboi extraordinari,si i.au iesit papagali? tot nu inteleg cum naibii au iesit exact papagalii hibrizi mega cunoscuti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
thunder rock
Junior member

Joined: 29/01/2013 16:26:40
Messages: 55
Location: Brasov
IP:
Offline

5 cm mi se par mititei fata de ai mei ..Eu am majoritatea exemplarelor spre 7 / 8 cm .In acvariul ciorba ,dar care are un farmec aparte si o liniste total anapoda pentru ciclide - impreuna cu 10 Frontosa Burundi si ei spre 12 cm (da stiu africani -dar faini in opinia mea).Si plantele cresc de n-ai vazut fara a avea careva treaba cu ele Poze spre exemplificare :

image

image

Poza este facuta la lumina f mare din acvariu si poate par spre galben ...dar is portocalii Cer scuze de calitatea imaginii dar nah e facuta la repezeala ,acush

This message was edited 2 times. Last update was at 21/11/2019 10:57:49

Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul tau.
Este posibil ca baboii mei sa fie mai mititei, deoarece au fost printre ultimii luati de la Koala,
si dupa cum se stie, aia care raman ultimii pe fundul butoiul sunt mai mici si mai prapaditi (in cele mai multe cazuri).
Totusi, noi ii iubim si asa, ii hranim si ii rasfatam si speram sa ajunga si ei mari, grasi si frumosi ca altii.
De fapt frumosi sunt oricum (in special pentru noi).

Stii, ca si cioara zice ca puii ei sunt cei mai frumosi si cei mai negri.

Festina lente !
thunder rock
Junior member

Joined: 29/01/2013 16:26:40
Messages: 55
Location: Brasov
IP:
Offline

Bigger Is Not Always Better ...principalul e sa fie sanatosi ca de crescut cresc ei oricum...imi parea doar cam mare diferenta ...Conteaza spatiul si hrana ,conditiile de apa ,temperatura is o gramada de factori .Multam de apreciere ...mie imi place dupa cum spuneam asa cum e acvariul meu Si dupa cum vezi nu respecta nici o regula.

Cat despre prezumtia de pereche ...mie in trecut cand au depus parotii nu s-a concretizat vreodata Insa cica ar mai fi si masculi fertili printre ei ..Din icre viabile - incrucisarea lui Koala poate, poate....Eu am 10 insa nu dau deocamdarta semne de asa ceva. daca ai sa incerci cu un mascul flowerhorn( daca este fertil de asemenea si acela) ai toate sansele sa obtii niscaiva aratari care vor fi ...cum ?cine stie , dar e posibil. Asta inseamna insa rabdare, bazin separat si ce-i mai greu un mascul fertil(care nu-i 2 lei) Asta pentru cei carora la plac hibrizii.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2019 12:41:22

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bagandu-ma si eu in ciorba asta, as zice ca cea mai usoara manevra este o femela "hibrid" + un mascul "natural".
In ideea ca 99% dintre femelele "hibrid" sunt fertile si ca 99% din masculii "hibrid" sunt sterili.

Tradus in fapte, eu cred ca o femela "papagal" poate scoate pui cu orice mascul centr-american... nu conteaza specia, decat sa fie o cichlida centr-americana.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un mascul de ciclida centra-american imi mai trebuie ca in rest am de toate in acvariul ala.
Eu va credeam prieteni, iar voi ma instigati numai la prostii. Eu nu mai stiu unde sa tin pestii si plantele pe care le am, iar voua va arde de ierbarit.
Pentru moment incerc sa mai fac rost de un acvariu de 90 litri ca sa separ perechea de Severum gold, iar acvaiul mic o sa ramana pentru puii de Ancistrus super red (cu si fara voal) pana mai cresc.
Pana la urma o sa-i scot si pe aia la donatii (ati vrea voi).
ATAT
Restul, cand ma mut la casa poporului ca aici nu mai am loc.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2019 15:19:57


Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apropos, daca are cineva nevoie de niste melci Pomacea (pui galbeni) sa-mi trimita un PM si se rezolva, indiferent de cantitate.
Chiar si aia s-au inmultit peste masura.
Tot ce am in acvariu face pui ... in afara de Severumii in care mi-am pus atatea sperante.

Festina lente !
laur.gherase@gmail.com
Member

Joined: 01/06/2018 08:05:06
Messages: 124
Location: Bucharest
IP:
Offline

Severus wrote:Apropos, daca are cineva nevoie de niste melci Pomacea (pui galbeni) sa-mi trimita un PM si se rezolva, indiferent de cantitate.
Chiar si aia s-au inmultit peste masura.


Salut, ai PM legat de melci. Ms.

Lauren?iu Gherase
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Laur
Bine'nteles ca se poate. Ti-am trimis detalii pe PM.
Cred ca ai nr meu de mobil, dar l-am mai pus o data si in mesaj pentru orice eventualitate.
Sper ca distanta sa nu te impiedice sa ajungi.
Sa ai ape limpezi si zile senine

Festina lente !
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vreau sa amenajez un acvariu de 90 litri pentru o pereche de Golden Severum, pentru reproducere (incercare de … )

In acvariu doresc sa le pun si cateva “animale de companie”:
1. cativa melci Pomacea bridgesi
2. cativa Corydoras (probabil Panda)
3. cativa Ancistrusi (2-3 juvenili) SAU 1 Gibbiceps (este un pui de Pterygoplichthys gibbiceps gold de cca 12-15 cm)

Intrebare: Exista pericolul ca vreunul din aceste “animale de companie” sa haleasca (sau macar sa incerce sa haleasca) icrele de Severum (in eventualitatea ca perechea va depune)?

Festina lente !
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com