[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou , plante bolnave ?!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Sebboy92
Junior member

Joined: 16/01/2020 18:08:35
Messages: 11
IP:
Offline

Buna seara
Am cumparat acum o saptamana acvariu , iar dupa 3 zile am plantat si niste plante , care cred ca s au imbolnavit..s au aplecat si au inceput sa iasa un fel de radacini din tulpina.. imi puteti recomanda vreo solutie ?
Am incercat sa le plantez cum era mentionat pe tabelul fiecareia plante...am un substrat de nisip si deasupra pietris .
[Thumb - 15791916959061460412706941483730.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 16/01/2020 18:22:35

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Plantele care le ai tu acolo sunt plante stem - adica daca rupi o planta in doua ai doua plante - ele pot sta in substrat sau sa pluteasca in apa, faptul ca ele au facut radacini e semn bun, ai ceva bun in apa de care au ele nevoie
Poate nu ai lumina suficienta, toate plantele au obiceiul sa se intinda spre lumina.

Spor

PS: cauta pe forum mai multe, gasesti sigur, ce ti-am zis eu de plante stem e sa iti faci o idee, sunt usor de intretinut, si maninca mai mult din apa decat din substrat, cum ti-am zis cauta mai multe pe forum

This message was edited 2 times. Last update was at 16/01/2020 21:00:01


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Sebboy92
Junior member

Joined: 16/01/2020 18:08:35
Messages: 11
IP:
Offline

Mersi frumos de raspuns , pe pliantele florilor nu erau destule informatii decat ca trebuie plantate in substrat ?? si in magazinul respectiv nu am vazut sa aive radacinile plutind...in 3 zile au ajuns sa aive radacinile iesind din toate partile ??
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com