[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Va saluta un incepator! Nu trageti in pianist!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

Vreau sa trec de la un acvariu de 20L la unul de 30L. Am pus apa in cel de 30L am plantat Anubias Bateri in 3 cupe(vedeti in foto) si se pare ca planta a avut oua de melci .Pentru asta am amanat mutatul.pestilor din acvariul mic in cel mai mare.
Am pus aseara verde de malachit(3ml) apoi am schimbat 10 L de apa. Se pare ca momentan nu mai sunt. Ce sa fac? Sa mai pun si in seara asta verde de malachit?
In prospect scrie ca verdele de malachit este toxic pt melci. Sa ii fi omorat(melci&oua)?
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Cineva mi-a spus ca solutia.este : solutie contra melcilor de acvariu ”P6 Snail Remover ” care ii extermina total !!!
[Thumb - 20200118_182337.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 18/01/2020 18:26:44

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ouale de melci comunitari (Physa sau Planorbis) rezista 2-3 luni in acvariu fara sa eclozeze. Nu am gasit vreodata ceva despre afectarea oualelor de melci de substantele malacocice (care ucid melcii).

Verdele de malachit este toxic pentru toate nevertebratele - inclusiv pt. toti crevetii.

Nu vad vreun motiv sa vrei neaparat sa scapi de toti melcii Dar daca tii neaparat poti sa repeti tratamentul peste 2 luni.

Melcii (inclusiv comunitarii) consuma mincarea ramasa de la pesti, curata geamurile mult mai bine decit poti sa o faci tu, consuma unele alge si maninca doar plantele care au inceput sa se descompuna. Adica nu vad nici un motiv sa incerci sa scapi de toti. Pot sa devina invazivi daca dai prea multa mincare - daca se inmultesc prea mult e un indiciu ca dai prea multa mincare care ramine neconsumata de anumale. Fac mai degraba treaba de sanitari mult mai bine decit marea majoritate a pestilor declarati "sanitari".

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2020 16:06:26


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

Marco73 wrote: Vreau sa trec de la un acvariu de 20L la unul de 30L. Am pus apa in cel de 30L am plantat Anubias Bateri in 3 cupe(vedeti in foto) si se pare ca planta a avut oua de melci .Pentru asta am amanat mutatul.pestilor din acvariul mic in cel mai mare.
Am pus aseara verde de malachit(3ml) apoi am schimbat 10 L de apa. Se pare ca momentan nu mai sunt. Ce sa fac? Sa mai pun si in seara asta verde de malachit?
In prospect scrie ca verdele de malachit este toxic pt melci. Sa ii fi omorat(melci&oua)?
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Cineva mi-a spus ca solutia.este : solutie contra melcilor de acvariu ”P6 Snail Remover ” care ii extermina total !!!
[Thumb - Screenshot_20200118-090324_Chrome.jpg]

Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

Liv wrote:Ouale de melci comunitari (Physa sau Planorbis) rezista 2-3 luni in acvariu fara sa eclozeze. Nu am gasit vreodata ceva despre afectarea oualelor de melci de substantele malacocice (care ucid melcii).

Verdele de malachit este toxic pentru toate nevertebratele - inclusiv pt. toti crevetii.

Nu vad vreun motiv sa vrei neaparat sa scapi de toti melcii Dar daca tii neaparat poti sa repeti tratamentul peste 2 luni.

Melcii (inclusiv comunitarii) consuma mincarea ramasa de la pesti, curata geamurile mult mai bine decit poti sa o faci tu, consuma unele alge si maninca doar plantele care au inceput sa se descompuna. Adica nu vad nici un motiv sa incerci sa scapi de toti. Pot sa devina invazivi daca dai prea multa mincare - daca se inmultesc prea mult e un indiciu ca dai prea multa mincare care ramine neconsumata de anumale. Fac mai degraba treaba de sanitari mult mai bine decit marea majoritate a pestilor declarati "sanitari".
[Thumb - Screenshot_20200118-090324_Chrome.jpg]

Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

Marco73 wrote: Vreau sa trec de la un acvariu de 20L la unul de 30L. Am pus apa in cel de 30L am plantat Anubias Bateri in 3 cupe(vedeti in foto) si se pare ca planta a avut oua de melci .Pentru asta am amanat mutatul.pestilor din acvariul mic in cel mai mare.
Am pus aseara verde de malachit(3ml) apoi am schimbat 10 L de apa. Se pare ca momentan nu mai sunt. Ce sa fac? Sa mai pun si in seara asta verde de malachit?
In prospect scrie ca verdele de malachit este toxic pt melci. Sa ii fi omorat(melci&oua)?
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Cineva mi-a spus ca solutia.este : solutie contra melcilor de acvariu ”P6 Snail Remover ” care ii extermina total ,atat melcii cat si oualele acestora!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2020 16:57:42

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Cica omoara si unii pesti:

https://www.amazon.in/Ocean-Free-Absolute-Aquarium-Conditioner/dp/B01CA9ZPKS

Alegerea iti apartine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

Liv wrote:Cica omoara si unii pesti:

https://www.amazon.in/Ocean-Free-Absolute-Aquarium-Conditioner/dp/B01CA9ZPKS

Alegerea iti apartine.


Inca nu am pesti in acvariu....
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Prefer sa iti raspund aici ca discutia sa ramina si pentru altii.
E adevarat ca sulfatul de cupru ataca marea majoritate a nevertebratelor. Totusi marea majorite nu inseamna toate. Si nu totdeauna ouale lor. Imi amintesc foarte bine timpul petrecut in urma cu bunicul meu in gradina cind stropeam via, cartofii si vinetele cu zeama bordeleza, plus sfatul lui sa spal intotdeauna strugurii culesi direct din vie indiferent de la cine. Zeama bordeleza e un amestec de sulfat de cupru cu var stins. E foarte eficienta impotriva unui anumit gandac care ataca viile (am citit asta dupa vreo 10-15 ani) inventata cu cca. 100 de ani inainte in zona orasului Bordeaux din Franta cind viile lor erau atacate de gandac. E de asemenea eficienta impotriva gandacului de Colorado (care ataca cartofii si vinetele), dar nu si impotriva oualelor lor. Oua care le culegeam manual cu tot cu frunze si erau distruse prin calcat cu piciorul.

Adica nu sint prea sigur ca sulfatul de aluminiu e eficient impotriva oualelor de melci.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

Liv wrote:Prefer sa iti raspund aici ca discutia sa ramina si pentru altii.
E adevarat ca sulfatul de cupru ataca marea majoritate a nevertebratelor. Totusi marea majorite nu inseamna toate. Si nu totdeauna ouale lor. Imi amintesc foarte bine timpul petrecut in urma cu bunicul meu in gradina cind stropeam via, cartofii si vinetele cu zeama bordeleza, plus sfatul lui sa spal intotdeauna strugurii culesi direct din vie indiferent de la cine. Zeama bordeleza e un amestec de sulfat de cupru cu var stins. E foarte eficienta impotriva unui anumit gandac care ataca viile (am citit asta dupa vreo 10-15 ani) inventata cu cca. 100 de ani inainte in zona orasului Bordeaux din Franta cind viile lor erau atacate de gandac. E de asemenea eficienta impotriva gandacului de Colorado (care ataca cartofii si vinetele), dar nu si impotriva oualelor lor. Oua care le culegeam manual cu tot cu frunze si erau distruse prin calcat cu piciorul.

Adica nu sint prea sigur ca sulfatul de aluminiu e eficient impotriva oualelor de melci.

Este vb de sulfatul de cupru(nu de aluminiu ),iar azi am cumparat solutia si am administrat-o. Dupa 24 h am sa schimb 1/3 din apa. Las acvariul la ciclat pana duminica (duminica face doua saptamani de cand am pus apa prima data apa in el)cand am sa pun pestii in el.
Doamne ajuta!

This message was edited 2 times. Last update was at 21/01/2020 17:34:33

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

De sulfat de cupru am scris si eu. Sulfatul de aluminiu e folosit la tratarea apei potabile ca adaos pentru aglomerarea particolelor (de Apanova - in Bucuresti cel putin) si provoaca blocarea branhiilor la multe animale acvatice. E o priveliste care crede-ma ca nu vrei sa o vezi vreodata - sa vezi pesti innecati (de fapt sint sufocati). Sint mai multi care au patit-o pe aici. Si nici unul din noi nu vrea sa vada asa ceva.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

In subsolul raspunsului trecut ai scris sulfat de aluminiu.

Am aplicat tratamentul.azi. Va tin la curent daca mai apar pe viitor melci in acvariu si daca solutia P6 Absolut Snail Remover este eficienta.
La.acest moment acvariul arata asa.......
Cu stima!
[Thumb - Screenshot_20200121-201438_Gallery.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2020 20:16:49

Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

Marco73 wrote:In subsolul raspunsului trecut ai scris sulfat de aluminiu.

Am aplicat tratamentul.azi. Va tin la curent daca mai apar pe viitor melci in acvariu si daca solutia P6 Absolut Snail Remover este eficienta.
La.acest moment acvariul arata asa.......
Cu stima!
[Thumb - Screenshot_20200121-202014_Gallery.jpg]

Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

Solutia contra melcilor si .a facut treaba. Pestii sunt ok.
Recomand !
[Thumb - Screenshot_20200305-080648_Gallery.jpg]

calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Subscriu la ce a scris Liv(iu), e chiar preferabil sa pastrezi melcii, daca ramane mancare de la pesti o mananca, frunzele care au inceput sa isi piarda vitalitatea de asemenea le vor consuma, de asemenea te scapa si de alge. Sunt utili ptr miniecosistem. De asemenea e preferabil sa pui ceva pietre naturale sau cioate decat cranii, casute etc . Deci dupa mine ar arata mai bine daca ai adauga o cioata cu anubias sau bucephalandra. Ar da o nota de particica din natura.
Oricum iti doresc bucurii in noua pasiune.

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

Pregatesc cioate de vita de vie pe care am sa pun Anubias. Le am la.fiert cu sare.
sefer jesirah
Junior member

Joined: 13/03/2016 07:28:24
Messages: 79
Location: Mogosoaia
IP:
Offline

Scuza-mi sinceritatea, dar arata..., cand ai luat pestii, te-ai interesat de cerintele lor, compatibilitate..? Botia mananca melci, nu mai era necesar tratamentul pe care l-ai aplicat. De curiozitate, ai idee cat ajunge botia pe care o ai (se vad 2) la maturitate si de ce spatiu are nevoie? Nu mai zic si de restul!
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

Intr.o saptamana ii trec intr.un acvariu de 80L. Deocamdata este la ciclat de 2 saptamani??

This message was edited 2 times. Last update was at 05/03/2020 15:24:52

Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

calin wrote:Subscriu la ce a scris Liv(iu), e chiar preferabil sa pastrezi melcii, daca ramane mancare de la pesti o mananca, frunzele care au inceput sa isi piarda vitalitatea de asemenea le vor consuma, de asemenea te scapa si de alge. Sunt utili ptr miniecosistem. De asemenea e preferabil sa pui ceva pietre naturale sau cioate decat cranii, casute etc . Deci dupa mine ar arata mai bine daca ai adauga o cioata cu anubias sau bucephalandra. Ar da o nota de particica din natura.
Oricum iti doresc bucurii in noua pasiune.


Multumesc!
Marco73
Junior member

Joined: 18/01/2020 17:54:16
Messages: 28
IP:
Offline

sefer jesirah wrote:Scuza-mi sinceritatea, dar arata..., cand ai luat pestii, te-ai interesat de cerintele lor, compatibilitate..? Botia mananca melci, nu mai era necesar tratamentul pe care l-ai aplicat. De curiozitate, ai idee cat ajunge botia pe care o ai (se vad 2) la maturitate si de ce spatiu are nevoie? Nu mai zic si de restul!


Tratamentul.a.fost aplicat inainte de introducerea pestilor.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

din experienta iti spun, eu nic nu vreau sa ma mai gandesc la un bazin fara melci... bazin de apa dulce... sunt super buni si sincer nu stiu la ce derranjeaza... Un bazin este o incercare de a crea un biotop si acestia fac parte din ecosistem,
Eu sunt tare incantat d ei... si cum e in natura, nimic nu devine invaziv atata timp cat exista un echilibru sau conditiile nu avantajeaza doar o anumita parte.. ca si algele... ele exista in orice bazin; doar ca nu au mediul propice sa devina invazive

anubiasul nu se planteaza in substrat, se prinde cu fir dr pescuit sau cu superglue pe pietre sau crengi

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2020 12:58:46


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com