[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru extern pe aceeasi masa cu acvariul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Adrian Tunsu
Unripe member

Joined: 27/11/2019 10:44:10
Messages: 2
Location: Suceava
IP:
Offline

Buna ziua dragi colegi acvaristi. Am si eu o intrebare (poate stupida pentru unii) . vreau sa imi achizitionez un filtru extern pentru acvariu meu de 54l, poate ceva mai supradimensionat in caz ca ma hotarasc sa trec pe viitor la un bazin mai mare. Ma gandeam la un jbl 702 sau ceva asemanator. Daca asez filtrul la acelasi nivel cu acvariul functioneaza normal? sunt cam obligat sa fac acest lucru deoarece nu am spatiu. Va multumesc!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Pai in manual zice

"If the filter is located next to the aquarium, the distance between the surface of the water and the top of the filter must be at least 20 cm"

Deci se pare ca nu.

Dar daca nu se poate sa cobori filtrul atunci ai putea ridica acvariul - nu e ideal dar asta e.

chestia insa e ca filtrul asta e prea mare pt acvariul tau si eu zic ca nu are rost sa-l iei.
inteleg ideea cu upgrade-ul posibil viitor, dar nu e necesar sa iei acum.

daca vrei totusi neaparat filtru extern la acest acvariu, atunci cauta un SUNSUN Nano HW-603B, e vreo 150 lei si e mai mic deci sigur merge pus langa acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2020 12:02:53




catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am pus jbl 701 la acelasi nivel cu acvariul de vreo 2 ani si nu am avut probleme. Nu mi-am putut da seama de diferenta fata de cum era inainte (in jur de 60 cm sub acvariu).

This message was edited 2 times. Last update was at 23/01/2020 16:56:33


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com