[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 2850 x 400 x 700 mm este posibil de realizat ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
franco_iasi
Unripe member

Joined: 04/02/2020 23:03:56
Messages: 4
IP:
Offline

Buna ziua

In goana dupa casa super amenajata , am inceput sa visez la un acvariu pe hol, cu dimensiunile:

lungime 2850 mm
inaltime 400 mm
profunzime 700 mm

As dori sa imi dati sfaturi in privinta:

grosimii sticlei (cum se poate calcula)
tratarii sticlei (in Iasi sunt cel putin 2 mini fabrici Geba si Calory)
lipirii sticlei (am vazut silicoane speciale ptr sticla)
cadrului (doresc sa il fac din cornier de aluminiu)

Tin sa mentionez ca am oaresce experienta tehnica si manualitate.

Neavand tousi experienta in acvaristica nu pot aprecia daca proiectul este fezabil sau nu ...

Astept sfaturi si sugestii.

Va multumesc anticipat.

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

e fezabil dar nu te sfatuiesc sa te arunci nici la construit asa ceva nici la intretinut asa ceva daca nu ai experienta.

cel mai bine e sa contactezi o firma de acvaristica care a mai facut proiecte mari

as face acvariul de 50 cm inaltime (sticla de 12mm) pt ca daca scazi substratul si partea de sus unde nu e apa vei ramane cu vreo 30 cm, ceea ce e putin

si trebuie sa te gandesti ce vrei sa tii in acest acvariu, pt ca e important dpdv costuri si mentenanta: de ex daca vrei plante atunci tb sa te gandesti si la lumina, eventual CO2 etc, insa daca vrei doar pesti in el atunci e mai simplu



Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Salut! Daca inca nu stii exact ce vrei sa cresti in acvariu uite cateva surse de inspiratie:

http://youtu.be/1xjV6_3Xgoc

http://showcase.aquatic-gardeners.org/ < aici la categorii ai inclusiv dimensiunile acvariilor respective.

Daca as avea suficient spatiu, cum se pare ca ai tu, mi-as face un paludariu.

Cred ca ce a spus Humbert e de foarte bun simt - sa incepi cu asa un behemot poate fi riscant. Sa ai un acvariu frumos si sanatos presupune un pic de experienta.

Dar daca esti hotarat, go for it. Asa un proiect se naste de obicei din dragoste multa si noi ne bucuram sa vedem demersuri din astea indraznete cu potential maret.

De luat in calcul dpdv. logistic:
- echipament;
- lumina respectiv costuri lunare cu electricitatea (daca vrei plante vei avea nevoie de lumina care va functiona ~ 8 ore pe zi, zilnic, indiferent de sezon);
- o conducta de apa rece, eventual una de scurgere langa locul unde va fi amplasat acvariu ca sa-ti fie mai usor cu schimburile de apa

Studiaza pe site aici proiectele mai mari daca n-ai facut-o deja, ca sa-ti faci o imagine cat mai completa.

In legatura cu grosimea sticlei: http://theaquatools.com/building-your-aquarium/ dar si aici sunt multe de spus. La un acvariu cu asa o lungime vor trebui musai intarituri longitudinale si transversale intre foile lungi. Faptul ca te-ai gandit sa-l faci mai putin inalt e un lucru bun din punctul meu de vedere, minimizeaza niste riscuri. Se pot face acvarii foarte faine cu proportiile astea (lungi si putin inalte), de exemplu:
http://youtu.be/COsbWPtDEI0
http://youtu.be/Fv3ih_zLt4Q
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Trebuie sa te gandesti , asa cum ti s-a spus, ce ai de gand sa pui in el. Daca vrei doar pesti mici gen neoni, rasbore etc. e bun dar daca iti plac cichlidele gen scalari, discusi( poate pe viitor) atunci inaltimea e foarte mica, la lungimea si latimea aceia ar trebui (si pentru buna functionare a bazinului) ca inaltimea sa fie pe aproape sau egala cu inaltimea deci un 65-70. Daca in timp au sa-ti placa pestii mari sau pisicile de apa dulce(rayde) ai sa ai unde ii pune. 40 de cm e bun pentru pesti mici doar
[Email]
franco_iasi
Unripe member

Joined: 04/02/2020 23:03:56
Messages: 4
IP:
Offline

Bun seara,

Raspunsurile dvs . ma bucura nespus.

Cateva idei.

Pestii vor fi mici si nepretentiosi, fiind incepator, dar sper ca bucuria copiilor va fi asigurata. Am gandit sa fac acvatiul mai lung decat inalt ca sa nu stresez pestisorii, dar daca au nevoie si pe inaltime mai pot sa il inalt. Ma gandesc ca din cei 400 mm cam 300 vor fi apa . O fi bine ?

Conducta de apa si evacuare am in plan este aproape de baie.

Sunt trase prin tavanul fals deja cabluri ptr energie, iluminat, filtrare, oxigenare si eventuale aplicatii TCPIP, Arduino, camera video, senzor de supraplin inundatie,, electrovane, temperatura etc ( ma ocup cu automatizari si am facut Facultatea de instalatii si constructie deci partea asta este under control, restul se invata incet incet). Prevad si o mica instalatie de ventilare dezumidificare.

Pana la instatii trebuie sa vad de structura pentru ca este ceva apa in el, grsime sticla, tip sticla, imbinari, corniere aluminiu, fixari, cote si un mic proiect 3 D.

Oare e ok sa fac doar peretii fata si unul lateral din sticla si cei din spate (lipiti de perete, si fundul din alt material ai putin pretentios dar mai sigur ? Gen inox , comacel, plexiglass gros ? la peretii spate ma gandesc la ceva decor de piatra sa aiba pestisorii unde sa se ascunda si sa fie cat mai natural, sau un fel de foto tapet.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

O sa incerc sa fiu la obiect si coerent (durere groaznica de cap cu schimbarile astea ale vremii) dar vad ca n-ai mai primit raspunsuri de cateva zile bune:

Nu-l fa cu cornier de aluminiu. N-o sa arate bine si nici rezistenta structurala n-o sa-ti dea. Ca sa arate bine acvariul trebuie sa fie cat mai simplu. In el sa se vada cat mai putin echipament sau chestii ne-naturale.

Dimensiunile se aleg de obicei in functie de lumina. Lumina o alegi in functie de ce plante o sa cresti sau n-o sa cresti deloc plante in acvariu. Cand zic ca lungimea acvariului se alege in functie de lumina ma refer la lungimea neoanelor T5. Pomenesc de aceste neone (unii ar putea spune ca e o tehnologie depasita) pentru ca vei gasi relativ tipul de lumina (grade Kelvin) de care vei avea nevoie pentru plante sanatoase. Mai este si varianta cu lumina LED dar n-am folosit si nu stiu ce variante de leduri ai acum care sa fie bune pentru un plantat. Mai sunt si lampile HQI dar asa ceva as recomanda doar daca mergi pe ideea de paludariu si pui lampa undeva sus. Un asa gen de lampa va consuma multisor curent.

Ca sa nu ne pierdem in detalii: Mergi pe un acvariu de 1.2m lungime cu 50 inaltime si 60-70cm latime si va arata bestial (pentru iluminare cu neoane T5 de 54w (1,163mm lungime) SAU cu leduri, vei putea alege
Daca-l vrei musai de 2.8 m, fa-l de 2.4 (2 x 1.2).

Fa-l tot din sticla. Siliconul pe care-l vei folosi la lipit probabil nu va fi potrivit sau la fel de eficient pentru lipituri intre materiale diferite. Sticla float, Crystal, produsa de Saint Gobin. La recomandarea celor de pe forum si eu cand am avut nevoie mi-am luat de la CristalBrad din Bucuresti dar asta doar daca vrei sa ti-l lipesti singur (nerecomandat la dimensiuni asa mari).

Studiaza proiectele mari de aici de pe forum. Multe dintre lucruri au fost deja spuse de multe ori
franco_iasi
Unripe member

Joined: 04/02/2020 23:03:56
Messages: 4
IP:
Offline

Salut

Dimensiunile asa mari sunt date pentru ca este integrat intr-un corp de sifonier, pe hol . Practic as dori sa incorporez acvariul in lungimea sifonierului. Sa il intretai.

Da, doresc plante in el.

Am sa folosesc led-uri pentru ca au consum mic, problema cu intensitatea si temperatura de culoare se rezolva.

Aluminiu posibil sa fie cornier eloxat si sudat, mai greu cu sudura in aluminiu dar mi-am intins antenele.

Treaba este prea migaloasa sa o faca un mester, trebuie sa il construiesc personal. Daca ar fi prin Iasi cineva foarte experimentat sund dispus sa achit consultanta si ajutor.


Cu stima,
Nu ma pentru ca sunt de ala cu idei cretze.
.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2020 15:58:51

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Inteleg eu bine, vrei sa tii si haine prin preajma acvariului?

Ca ai zis de sifonier.

Daca da - nu e o idee buna. In primul rand o sa ai nevoie de acces la acvariu - acces in sensul ca iti trebuie macar 1 metru liber deasupra, ca va trebui sa te bagi tu acolo cand cureti etc

In al doilea rand, va fi umiditate foarte mare, se vor evapora undeva la ordinul 10 litri zilnic si vaporii aia trebuie degajati.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2020 09:23:48




franco_iasi
Unripe member

Joined: 04/02/2020 23:03:56
Messages: 4
IP:
Offline

Salut

Dedesupt am prevazut cam 1 m pentru papuci si haine sistem modulabil, deasupra ma gandesc la un sistem de ventilare care va iesi in baie, va fi sus demontabil pentru intretinere si ceva materiale rezistente la apa, stropi, condens.

10 l cum se calculeaza ? Mi se pare cam mult.

Nu pot renunta la ideea cu sifonierul e prea unica


Franco


This message was edited 1 time. Last update was at 20/02/2020 01:04:51

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

10 litri e o aproximare a mea pe baza experientei mele cu acvariul meu de 300 de litri la care se evaporeaza cam 2-3 litri pe zi - pe astia i-am calculat masurand efectiv cat scade nivelul apei intr-o saptamana si impartind la 7.

Acuma ca n-or fi 10 ci or fi 5 nu cred ca e asa important, ideea e ca e ceva semnificativ, creste umiditatea in camera vizibil mai ales iarna cand aerisirea e mai slaba.



 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com