[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dezlipire/lipire acvariu + background  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Salutare,

Am dat mai multe search-uri pe aici si nu am gasit prea multe despre acest subiect desi parca imi amintesc de un thread de mai de demult....anyways....am nevoie de sfaturile voastre.

M-am apucat sa dezlipesc un acvariu de 2 m pentru a il muta in alt apartament pe bucati si sa il relipesc(nu eu personal), dar merge greu treaba si inca nici nu am ajuns la partea grea....sa dezlipesc si o parte din backgroundul din polistiren de la Aquadecor.

Am taiat siliconul de pe o singura laterala a acvariului si putin de la intaritoarea H. Cum sa fac sa il desfac mai usor si sa si curat siliconul ramas pe sticla dupa dezlipire? lama de ras? cutter? alte solutii?

Multam!
[Thumb - acv.jpg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acetona il mai inmoaie, da' nu il dizolva... lamele de cutter sunt ce iti trebuie tie.
Inarmeaza-te cu multa rabdare, ca nu iese din prima.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Pe vremurile astea ai tu impresia nu am timp sau rabdare? ) am nevoie doar de cunostiinte ca sa nu gresesc undeva, rabdare imi fac. Multam pentru sfaturi!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am muncit 2 zile ca sa dau jos un background din polistiren, lipit pe spatele bazinului... 2 zile!!!
Deci, ca sa desfaci bazinul in bucati si sa le cureti (pentru a fi bune de "relipit"), eu cred ca o sa ai nevoie de cel putin o saptamana.
Bafta si spor la treaba!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com