[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Feedback Blue14  XML
Forum Index » Bursa marina
Author Message
Alex Florian
Member
[Avatar]

Joined: 09/06/2013 17:50:44
Messages: 251
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!
Din pacate am un feedback negativ despre colegul Blue14.

Acum o luna de zile, atat eu cat si un prieten de al meu ne-am decis sa ne informam si sa ne facem cate un acvariu marin.
Eu un nano de 30 litri si el si-a luat un redsea130 (colegul RedHat).
L-am gasit pe tipul asta, Blue14, din Constanta, e un pusti de 18 ani, care ne-a zis ca ne ajuta el cu piatra vie, dupa care eu am mai discutat cu el, despre alte materiale, pentru mine: sare, nisip, lampa DIY, matrix si o pompa de valuri nano koralia 900.

In legatura cu pompa de valuri, el avea o pompa la fel, de vreo 4 ani de zile, in alt topic facut de el – l-am intrebat de cand are pompa, el mi-a zis “in jur de 2 ani, dar a stat pe bara, pana acum 2 luni”. Acum, doar el stie care este adevarul. In fine, am mers inainte (greseala mea).

Bun, imi cere banii pe lampa, “ca sa nu raman cu ea”. Am zis ok. Greseala mea din nou, ca nu ar fi trebuit sa platesc inainte sa vad lampa, live. Am platit lampa 300 lei, inainte sa o primesc si au trecut zilele, iar cam dupa vreo 2 saptamani, spune ca le trimite (trebuia sa astepte dupa sursa, etc). Apropo, el mi-a zis ca nu imi ia bani pe manopera, ca asta este doar costul materialelor (o sa vedeti poza cu lampa mai jos, acum puteti sa va dati cu parerea, daca lampa aia, merita 300 lei sau nu).

Trimite lampa (300 lei) si dupa imi zice sa ii pun si banii pentru celelalte produse “Lampa e platita, mai ai:
4kg piatra vie-200 lei, 24 lei 2 kg de sare, 2 litri de matrix 100 lei, pompa 60 lei nisipul si bacteriile
Trebuia sa iti trimit si un salimetru dar nu am gasit, gasesti in buc cu 30 lei, deci din 400 cat trebuia sa imi dai pe langa lampa mai trebuie sa imi dai 370”.

Platesc si banii astia si acum astept.

Primul care a primit coletul, a fost colegul meu, RedHat, care a luat de la Blue14 in jur de 10-12 kg piatra vie. Blue, i-a trimis 3 bolovani, mari, cu care nu poti face absolut niciun scape. A fost foarte dezamagit de ele, dar na. Nu mai avea ce sa faca. Nici el n-a cerut poze cu piatra, dar nici Blue nu a trimis.
Atunci, eu i-am cerut poze cu piatra vie si mi-a facut el un scape si am zis ok, si i-am multumit ca a stat sa imi faca un scape, arata bine (mi-a trimis mai multe bucatele mici, pe care le-am aranjat cum am crezut – arata bine piatra mea, daca as da timpul inapoi, as lua o singura bucata mai mare si aia ar fi).

Bun, ma suna curierul, intr-o Vineri, imi zice ca are doar o parte a coletului, ca cealalta jumatate a ramas pe nu stiu unde si am zis ca astept pana luni, ca sa ajunga ambele.
Ajunge coletul intreg, vad lampa, complet dezamagit de cum arata, komatexul era taiat stramb (ceea ce nu se vedea in pozele pe care mi le-a trimis el), arata super neprofesional si nici macar nu se potrivea pe dimensiunea acvariului meu – desi mi-a cerut si i-am dat dimensiunile acvariului. Suportul de la el era nefunctional. + un cooler/ventilator cu un ditamai acumulator de sony erricson. El zicea ca o sa imi faca un suport din fier, ca nu ii place cum a iesit komatexul. Am zis ok, dar totusi, de ce ai vinde ceva sau trimite ceva care nu iti place cum a iesit?
Observ ca pompa de valuri nu exista in colet. Il intreb pe el, el zice ca trebuia sa fie in cutie. Ii spun, Blue, nu e in cutie, a ramas la tine.
El imi zice ca o sa se uite acasa, eu zic ok, ajunge el acasa si imi zice ca da, e la el. Il intreb cum s-a intamplat asta, el zice ca s-a ametit, ca a avut multe produse de trimis si a uitat. Am zis ok, am zis sa fiu intelegator.
Apropo, colegului meu, Redhat, i-a mai trimis o bucata de piatra, bonus, care zice el ca i-ar fi pus-o intr-o cutie de pantofi si intr-un sac, cumva la colegul meu a ajuns doar in sac, facuta bucatele – pentru care a mai si platit 30-50 lei transport, pentru nici 1-2kg de piatra vie, pe care ar fi trebuit sa o plateasca Blue.
Eu ii tot zic sa nu uite sa plateasca el transportul pentru pompa de valuri si el zice, da, da.
Imi zice ca a trimis-o, pompa de valuri, ca a uitat sa imi dea awb-ul, ca l-a aruncat. Zic ok. Iar.
Trec zilele, aprope o saptamana, il intreb daca s-a intamplat ceva, el zice ca suna la ei. Suna el la ei intr-o zi, ii intreaba de coleg si el imi zice ca vezi Doamne, m-a sunat curierul, dar n-am raspuns eu si ca ii trimite curierul coletul inapoi. Eu ii zic ca nu exista asa ceva, telefonul e cu mine non stop.
Zice el, ca nu mai trimite prin fan curier, ca a avut probleme cu ei (cum si eu am avut) si zice ca imi trimite prin Nemo nu stiu ce curier. La fel, ii zic sa nu uite sa plateasca curierul si sa imi dea AWB-ul.
Si de atunci, tot astept sa imi trimita pompa, de vreo 2-3 saptamani, cu mesaje in seen si raspunsuri din partea lui din an in Paste, ca ba nu a avut timp, ba ca si-a pierdut telefonul si nu mai are contactele sau nu are bani sa imi trimita (fiindca i-am zis ca daca nu vrea sa imi mai vanda pompa, poate sa imi dea banii inapoi).
Nu stiu ce fel de om este el, eu din pacate am avut o experienta neplacuta cu tranzactia pe care am facut-o cu el, cat si colegul meu, cu piatra vie.
Poate am avut eu ghinion sau eu stiu, dar pentru lampa aia si teapa pe care mi-a dat-o cu pompa de valuri, nu voi mai face vreo tranzactie cu el.
Proiectorul ala nu arata rau, e chiar o idee destul de buna, dar suportul pentru ea, ventilatorul ala cu acumulatorul de sony erricson si faptul ca nu mai trimite pompa, pentru care eu am dat bani, e foarte aiurea si neprofesional.
Greseala a fost a mea in primul rand, fiindca am platit inainte sa vad produsele, dar na, din asta invat.
Mai jos aveti poze cu pietrele bolovan ale colegului meu si lampa DIY cu suportul taiat stramb si acumulatorul de sony erricson.
Imi pare rau ca s-a ajuns aici, chiar credeam ca poate fi omul nostrum de “legatura” sa ne mai ajute sau sa facem viitoare tranzactii pe viitor, dar nu s-a putut din cauza lipsei de profesionalism.


[Thumb - d01e5931-3ba3-41f7-b6b8-1e8ff7c8a34f.jpg]

[Thumb - 8d433d0e-1d09-4671-a729-8ee851e0425f.jpg]

[Thumb - d25dfa6b-c558-4042-baac-ee6d523b5a3b.jpg]

[Thumb - 95654796_245452629844433_3039362610928549888_n.jpg]

aim icon
skittulici
Junior member

Joined: 13/05/2016 10:41:46
Messages: 12
IP:
Offline

Nu se vede prea bine in poze da aia sigur e piatra vie?
Arata mai mult ca niste bolovani obisnuiti
Alex Florian
Member
[Avatar]

Joined: 09/06/2013 17:50:44
Messages: 251
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred, au alge coraline pe ei. Ce stiu, din ce poze mi-a trimis colegul Redhat, e ca n-au pic de porozitate, aspect pentru un scape marin. 500 lei a dat pe bolovanii aia

This message was edited 2 times. Last update was at 25/05/2020 09:50:31

aim icon
skittulici
Junior member

Joined: 13/05/2016 10:41:46
Messages: 12
IP:
Offline

Sunt calcarosi?
O piatra buna e plina de gauri si foarte poroasa. Sa aiba suprafata “desfasurata” foarte mare sa aiba unde creste bacteriile si restul de microfauna.. daca au doar suprafata exterioara la dispozitie e fix tranta..
Alex Florian
Member
[Avatar]

Joined: 09/06/2013 17:50:44
Messages: 251
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai multe poze cu piatra colegului si piatra mea (piatra mea imi place cum arata).
[Thumb - 95305671_1586607468159062_107126139448721408_n.jpg]

[Thumb - 95264094_3220803234606310_702694969323814912_n.jpg]

[Thumb - 95496276_727267271433559_5306095020879642624_n.jpg]

[Thumb - 94565839_1293187974204649_2890198740335853568_n.jpg]

[Thumb - 94440204_515863065752012_2023401557487255552_n.jpg]

aim icon
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

mai dar ce lampa e aia, cum sa dai 300 de lei pe chestia aia, e un proiector led de 70 de lei la care cine stie ce leduri a pus

cu 100 de USD iei un Mars Aqua de 165w care este standardul pentru acvaristica de recif si corali in gama de pret "chinezarii ieftine dar cu care iti faci treaba" - am 3 bucati acasa, stiu ce zic

iar piatra aia nu pare piatra poroasa pt acvariu marin
vad ca are la vanzare 300 de kile din ea si este foarte ciudat cum un tip ca el poate sa aiba 300 de kile de piatra legitima, adica a dat niste mii de euro pe piatra desi el a avut tot timpul acvarii mici?

aia cu siguranta e piatra adunata de el de pe la mare, nu zic ca nu o fi buna, dar cu siguranta nu se poate vinde cu 50 de lei kilul - gizas craist!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2020 10:10:15




skittulici
Junior member

Joined: 13/05/2016 10:41:46
Messages: 12
IP:
Offline

Pare totusi ok
Imi era teama sa nu va fi dat ceva pietrii de pe strada
Alex Florian
Member
[Avatar]

Joined: 09/06/2013 17:50:44
Messages: 251
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Humbert - simplu. naivitatea mea si a colegului meu si impulsivitatea ne-a adus aici. Blue probabil si-a dat seama ca habar n-avem cu ce se mananca acvaristica marina, ceea ce este adevarat si a profitat.
aim icon
Alex Florian
Member
[Avatar]

Joined: 09/06/2013 17:50:44
Messages: 251
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu e vorba doar de bani aici, de pierderea banilor. Na, eu am "pierdut" banii aia pe lampa si 60 lei pentru pompa de valuri pe care n-am mai primit-o si colegul meu vreo 600 lei (piatra aia si transporturile), dar este vorba si de rusine aici. Eu, sincer, nu as avea curajul/tupeul sa fac chestii de genul in viata mea.
aim icon
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Piatra aia par ca sunt bolovani de marea neagra in cel mai bun caz tinuti la butoi sa prinda ceva coralina pe ei. Daca nu sunt porosi, si nu par ca sunt, schimba-i, nu sunt ideali sa fie facuti crescatorii de bacterii pentru acvariu marin. O sa ai probleme pe termen lung de la ei. La 50 de lei pe kg aveai de ales.

Lampa standard pentru inceput la buget redus e asta :0 https://www.ebay.co.uk/itm/Mars-Aqua-165W-LED-Aquarium-Lampe-Light-Voll-Spektrum-Beleuchtung-Dimmbar-Coral/382835517310?epid=1344035316&hash=item5922c6677e:g:JBAAAOSwdBxc~tph o gasesti din cand in cand si pe la 80.

Daca ai facut transfer bancar poti sa faci chargeback daca vrei + plangere la politie pentru inselaciune, nu mai astepta dupa el. Altfel o sa fie altul la rand.

This message was edited 5 times. Last update was at 25/05/2020 10:23:32

Alex Florian
Member
[Avatar]

Joined: 09/06/2013 17:50:44
Messages: 251
Location: Bucuresti
IP:
Offline

transfer bancar am facut la ambele plati si pentru lampa si pentru celelalte materiale (pompa care nu a fost primita si celelalte). Nu cred ca o sa fac vreo plangere sau ceva. Aia e, greseala este a mea fiindca am avut incredere. Rusinea sa fie a lui. Daca el poate sa traiasca cu actiunile lui, sa fie sanatos.
aim icon
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Pai plm, de aia isi permite sa faca chestii de genul, ca nu pateste nimic.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/05/2020 10:26:53

Alex Florian
Member
[Avatar]

Joined: 09/06/2013 17:50:44
Messages: 251
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca da. Daca a facut-o cu noi, daca a avut tupeul sa faca asta, inseamna ca a mai facut-o si i-a iesit. Corect.
aim icon
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

ok, trebuie sa va cereti banii inapoi si sa ii dati marfa inapoi.
si sa anuntati administratorul forumului

din ce vad aici, mie mi se pare teapa si nu poate veni nimeni cu scuza ca "daca nu casti ochii casti punga", ca forumul de acvaristica este despre comunitate si despre a-i indruma pe cei care sunt la inceput, nu despre a profita de faptul ca incepatorii nu stiu despre ce e vorba

eu la toate vanzarile mele le-am spus oamenilor ca daca nu sunt multumiti reversam tranzactia, si am mare grija sa nu vand ceva ce eu nu as cumpara

This message was edited 4 times. Last update was at 25/05/2020 10:32:40




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Zic si io, indrazniti sa cumparati de la magazinele (in special cele online) ce s-au mai vehiculat p'acilea. Sunt baiet f de treaba si va ajuta si cu sfaturi. Preturile nu sunt de speriat.
De pe piata libera cumparati doar de la cei care au acvarii in functiune si le vedeti postate. Piatra vie nu mai exista, e o utopie. Tot ce vedeti e inviata. Faceti un scape de piatra uscata, asta fiind la pret bun la oricare dintre magazine, si e the real rock nu borduri sau piatra de balastiera. Dupa, cereti unui coleg o piatra inviata din acvariul lor si aveti rabdare cateva luni.
In legatura cu anunturile colegului, postate pe diferite grupuri..no comment.
Desi cred ca e un "veteran" al forum-ului, ii las pe cei mai batrani sa il judece.
Alex Florian
Member
[Avatar]

Joined: 09/06/2013 17:50:44
Messages: 251
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Credeti voi ca ne primim vreun ban inapoi? Eu am asteptat pana acum ca poate poate, imi trimite pompa de valuri macar si dupa sa pot sa spun astea. E un pusti de 18 ani. Nu cred ca o sa dea vreun ban inapoi.
aim icon
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Dupa cum vad avem:
- Mirciulica -la apa dulce
- Minciunica - la apa sarata

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

ccdumitrescu wrote:Dupa cum vad avem:
- Mirciulica -la apa dulce
- Minciunica - la apa sarata


...si Mirciulica are circumstante atenuante...sa imi fie cu iertare!
[Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu unul nu as fi lasat lucrurile asa, chiar daca e mai comod. Treaba este ca e vorba despre un copil, care invata acum, ca se poate si asa, ceea ce nue e bine, cine stie cand ajunge senator si ne-o trage tuturor (rima neintentionata).
Suportul lampii nu ca nu e taiat frumos, zici ca s-a chinuit sa il rupa asa.
Legat de piatra, nu stiu ce ar fi putut sa ia de prin mare, dar nu e imposibil.
Ce nu mi se pare mie ok este ca vinde Garizi, creveti de Marea Neagra, in conditiile in care astia nu se adapteaza pe termen lung la salinitate de recif. Daca le spune oamenilor inainte, e ok, ceea ce nu cred ca se intampla.
Daca nu mai raspunde la telefon, e simplu, celor de la Politie le va raspunde.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Alex Florian
Member
[Avatar]

Joined: 09/06/2013 17:50:44
Messages: 251
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum mi-a dat mesaj privat, ca nu mai are telefon si sa ii dau contul de banca, desi i l-am mai dat o data. Aiurea.

Redhat i-a cerut banii pe piatra si i-a zis ca trebuia sa ii zica atunci cand a primit-o ca nu ii place, nu dupa 2 saptamani. Ce naiba sa faci? sa bagi politia pentru chestia asta, in loc sa ai bune maniere si respect de la inceput sau macar acum, sa realizezi ca ai dat scam si sa iti repari greseala...
aim icon
 
Forum Index » Bursa marina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com