[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Betta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kozea
Junior member

Joined: 09/09/2020 12:09:42
Messages: 19
IP:
Offline

Salut, în acest acvariu de 66 de litri pot tr?i 2 betta(o femela ?i un mascul), ce ar mai trebui ad?ugat? Nu pot sa pun plante naturale, deoarece nu am timp de ele... dac? nu pot convie?ui 2 betta, ce poate sa stea cu un Betta în acest acvariu? într-o postare anterioara, mi s a spus ca poate sa stea în betta ?i 6 guppy ?i ni?te sanitari... se poate în loc de guppy sa pun 6 neoni? Mul?umesc!
[Thumb - 20201015_003625.jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Nu poti pune 2 betta in nicun acvariu (se vor bate pana unul dintre ei moare)
In loc de guppy poti sa pui vreo 8 neoni si sanitari (1 ancistrus sau 4 corydoras)
Legat de plante,iti recomand sa adaugi (oxigeneaza apa si o curata,oferind locuri de ascuns pentru pesti). Vezi ca exista plante "easy",care nu au nevoie de ingrijire speciala (eu am in acvariu Egeria si Anubias si sunt multumit)
Ai putea sa dai niste detalii despre acvariu (lumina,filtrare,etc.)?
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si nu uita de ciclare
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kozea wrote:Salut, în acest acvariu de 66 de litri ...

Salut,

- perechea de Betta poate fi tinuta impreuna doar in perioada reproducerii... altfel, masculul este agresiv si femela va avea de suferit.
- doi masculi de Betta se lupta non-stop si unul dintre ei este omorat.
- acolo poti tine un mascul de Betta + 6-8 neoni + 2 corydoras... si niste melci.
- in loc de neoni poti sa pui guppy, dar aia se impuiaza intr-o veselie si (relativ repede) o sa ai acolo o "ciurda" de pesti de care nu vei sti cum sa scapi.
- arunca pietrisul ala (are granulatia prea mare si o sa adune mizerie in el) si pune niste nisip fin... nisip normal, de constructii... spalat in cateva ape.
- arunca decorurile alea de plastic... pune o piatra mare, sau un lemn... cateva plante "easy", pe care nu trebuie sa le bibilesti si care cresc "singure".
- pune si plante de suprafata, pentru ca Betta adora sa se ascunda sub frunzele lor... alea nu necesita niciun fel de ingrijire.
- fii atent la rubrica Donatii, deoarece in mod frecvent avem colegi care doneaza plante.
- dupa ce amenajezi acvariul cu de toate, lasa-l sa mearga singur o perioada de 2-3 saptamani... abia DUPA aceea poti sa aduci pestii.
- lumina se stinge noaptea, dar filtrul trebuie sa mearga non-stop.

Daca ai ceva intrebari, pune-le fara sfiala.
NU cumpara nimic de la petshop, inainte sa intrebi aici... vanzatorii de petshop nu sunt acvaristi si au tendinta de a-ti recomanda tot felu' de cacaturi inutile.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kozea
Junior member

Joined: 09/09/2020 12:09:42
Messages: 19
IP:
Offline

Salut! Mul?umesc de r?spunsuri! Am l?sat acvariul sa mearg? o saptamana ?i am ad?ugat o solu?ie de bacterii... am luat 6 guppy, 6 xipho ?i 6 neoni... Un neon a murit azi ?i l-am g?sit chiar lâng? tubul de unde trage apa filtrul extern lipit de el... b?nuiesc ca l-a tras acolo vidul format... ce zice?i? ce se fi putut intampla?Am pus o poza(ap?sa?i pe ea sa se ad? tot)
edit:observ ca tot se duc neonii acolo ?i se lipesc de tubul de unde trage apa... help
[Thumb - 20201016_212656.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 16/10/2020 20:45:34

raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Salut. Ce filtru ai? Ma indoiesc ca problema este puterea prea mare a filtrului, daca neonii sunt trasi acolo inseamna ca au probleme mult mai grave si nu pot inota corect. Desi ai primit sfaturi de la Koala le-ai ignorat, te-ai grabit cu pestii si sansele sa supravietuiasca sunt mici. Fa schimburi dese de apa (la 2 zile 30%) cu apa lasata 24 ore intr0un recipient deschis, poate mai salvezi o parte. Acvariul nu este ciclat. Scoate plasticele de acolo.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
kozea
Junior member

Joined: 09/09/2020 12:09:42
Messages: 19
IP:
Offline

filtrul este cel de la boyu ec 600 si functioneaza pe baza de tub care trage apa ?i o duce printre 2 pasle ?i 2 saci de carbune activ... nu ?tiu ce sa ma fac....
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Filtrul acela este cam degeaba. Ar trebui sa lasi doar una dintre pasle si sa inlocuiesc carbonul activ cu material filtrant biologic (matrix, siphorax, piatra ponce etc. ) Cel mai bine la 66 litri ar fi sa faci o investitie si sa iei un filtru extern sau macar cascada (cauta pe grupuri Fb la mana a 2a). Plantele naturale de asemenea ajuta intr-o oarecare masura la consumarea substantelor nocive. Citeste pe forum despre ciclare si circuitul azotului pentru a intelege problemele care apar la un acvariu neciclat.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cumpara un saculet de minsiporax de la Animax (10 lei),si indeasa-l acolo in filtru
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

De ciclare ai auzit: cauta si citeste gasesti pe forum. Chiar daca ai bagat bacterii faptul nu reduce perioada ciclarii(popularea cu bacterii benefice) care dureaza~4 saptamani. Acuma ca sa-ti supravietuiasca pestii singura solutie e ca sa schimbi apa macar tot a doua zi aproximativ 30-40% din capacitate acvariului (la aceiasi temperatura) timp de 4 saptamani pana se incheie ciclarea. Scoate mizeriile acelea de plante artificiale exista plante naturale foarte rezistente la care nu trebuie sa le faci nimic doar sa le pui in acvariu: microssorum, anubias-vezi ca ambele nu se planteaza in nisip ci se prind pe pietre sau lemne(rizomul/radacinile trebuie sa respire) le poti lege cu fir de pescuit sau lipi cu superglue-nu afecteaza apa. Si echinodorus e destul de rezistent acuma depinde si de temperatura, lumina.., dar primele doua nu au treaba.
Lasa doar decor natural toate chestiile artificiale arata de cacao, nimic nu egaleaza niste lemne/radacini sau pietre si bineinteles plante
[Email]
kozea
Junior member

Joined: 09/09/2020 12:09:42
Messages: 19
IP:
Offline

Ok...si acum cum as putea sa fac?Pot sa pun substra tnutritiv doar pe aria unde vreau sa pun planta?Si ce plante basic sa iau de pe aquariumprest?
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Nu iti bate capul cu substrat nutritiv acum. Exista o gramada de specii de plante care cresc foarte bine doar in nisip/pietris inert cu o lumina simpla (dupa cum a spus ai sus si Ocean). Hraneste cat mai putin pestii, fa schimburile de apa. Plante easy ar fi cam ordinea asta: anubias, microsorum, valisneria, cryptocoryne, echinodorus, cabomba etc.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

kozea wrote:Ok...si acum cum as putea sa fac?Pot sa pun substra tnutritiv doar pe aria unde vreau sa pun planta?Si ce plante basic sa iau de pe aquariumprest?

Cred ca citesti pe sarite, din cele 3 doar echinodorusul se planteaza si nu are neaparat nevoie de substrat nutritiv
[Email]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si scoate plantele de plaastic si toate lucrurile artificiale din acvariu!
Inlocuieste-le cu plantele nepretentioase recomandate mai sus (eu am Egeria,Anubias si Vallisneria in acvariu,fara substrat fertilizant) si lemne pentru acvariu (mopani) sau pietre necalcaroase (le testezi cu otet)

P.S: Plante de cumparat gasesti la Hornbach sau la Coralis,iar pe forum poti gasi chiar si donatii de plante

This message was edited 2 times. Last update was at 19/10/2020 13:32:25

[WWW]
kozea
Junior member

Joined: 09/09/2020 12:09:42
Messages: 19
IP:
Offline

Multumesc!am sa iau niste plante si am sa le bag in pietris!Scot cele de plastic si iau niste cioate din acelea de lemn!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com