[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Se poarta mustati  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Subiectul se adreseaza celor care:
1. au (/avut) tetrazone,
2. au ochi mai buni decât ai mei, care am ochi foarte buni,
si suna asa:
Tetrazonele au, sau nu, mustati?
In toate descrierile de pe net scrie explicit ca tetrazona NU are mustati. Si vorbim de texte diferite, nu acelasi facut copy-paste pe toate saiturile.
In toate imaginile de pe net se vede clar ca tetrazona NU are mustati.
Totusi, in 2 poze din câteva mii, se vad mustati la tetrazona.
Eu ,,am crescut" cu tetrazone, care NU aveau mustati.
Totusi, tetrazonele pe care le am acum au mustati.
Prezenta mustatilor la pesti nu tine de o varietate sau mutatie (ca albino sau voalat), ci e o caracteristica a intregii specii.
Va sa zica, va invit sa va uitati bine la tetrazonele voastre, iar daca le zariti mustatile, sa le facem dreptate, sa le corectam descrierea, si sa le avansam in categoria serioasa a mustaciosilor.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu am vazut mustati la alea de la mine... da' sunt plecat de-acasa de 2 luni si trec in fuga pe la acvariu.
O sa studiez mai bine la vizita urmatoare.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Nu e simplu de vazut, eu am observat abia ieri. De aceea si scrie peste tot ca nu au.
Nu sunt mustati carnoase ca la corydoras, sunt doua fire subtiri si haioase, dar destul de lungi.
Mai mult ca sigur pestele le poate misca, iar daca le lipeste de corp, nu pot fi vazute. Se vad doar daca le lasa in jos, si pe un fond contrastant.
Dar când ti s-a ,,dat" ochiul si stii la ce sa te uiti, lucrurile devin indubitabile: tetrazona e un peste cu mustati.
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Posibil sa fie ceva incurcaturi. Am facut ceva documentare rapida si se pare ca din punct de vedere taxonomic ceea ce aveam noi in acvarii sunt rude, membri ai aceluiasi gen insa foarte asemantori.
In 2013 genul a fost redenumit Puntigrus si are in componenta cinci specii:
* Puntigrus anchisporus
* Puntigrus navjotsodhii
* Puntigrus partipentazona
* Puntigrus pulcher
* Puntigrus tetrazona
Astfel P. tetrazona ( inotatoarea ventrala inchisa la culoare sau neagra) nu sunt foarte raspanditi, se poate spune aproape absenti in acvaristica.
In schimb P. anchisporus (inotatoarea ventrala cu coloratie rosiatica) ar fi specia prezenta in acvaristica.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Taxonomia, apartenenta pestelui la o specie sau alta, nu ne intereseaza aici. De aceea eu nici nu am mentionat denumirea latineasca.
Ne intereseaza doar ca, ceea ce avem noi in acvarii cu numele popular de tetrazona sau sumatran, este un peste cu mustati. Si nu fara mustati, cum este prezentat in toate descrierile.
De altfel, si anchisporus este descris tot ca fara mustati.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pot sa jur ca am vazut mustati la tetrazonele din acvariul Din Constanta la intrare. Era prin 2017

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Din ce am vazut eu pentru ei se mai foloseste si denumirea " barbels tiger", deci tigru mustacios.... In descriere insa nu am gasit nicaieri sa fie mentionate mustatile.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Ba am gasit pe niste site-uri obscure:
http://tropicalfishandaquariums.com/barbs/
" Barbs are a beginners tropical fish, but they need a bit of extra attention. Barbs get their name from the small barbels around their mouth. The barbels are similar to those on a catfish, but barbs are small, fast moving swimmers."

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2021 13:12:43


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

In citatul acela se vorbeste generic despre ,,barbs", ceea ce oricum e gresit, fiindca exista multe specii in aceasta clasa care sigur nu au mustati.
Ce sa mai vorbim ca ei includ tetrazonele in fam. Poecilide, deci saracii de ei, sa-i lasam...

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2021 13:39:24

kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

ionionut wrote:Taxonomia, apartenenta pestelui la o specie sau alta, nu ne intereseaza aici.

Nu era intentia mea sa aduc informatii neconcludente. Insa atunci cand exista sansa sa fie doua specii diferite consider ca e bine de stiut caracteristicile carei specii le cautam. Aspectul general extern si denumirea vernaculara (populara) nu sunt mereu foarte concludente. De asemeni sa nu uitam ca vorbim de exemplare crescute si reproduse in mod deliberat de om, eventual hibrizi la care multe din caracteristici nu mai au nici o treaba cu "stamosii" salbatici.
In imaginea de aici se pot vedea "mustatile"
Sursa https://nas.er.usgs.gov/queries/factsheet.aspx?SpeciesID=635

[Thumb - puntigrus tetrazona.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2021 13:56:23


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
ionionut
Membru banat
[Avatar]

Joined: 08/02/2016 16:42:02
Messages: 196
Location: judetul iasului
IP:
Offline

Aceasta ar fi a III-a imagine, din câteva mii(-lioane) in care apar clar mustatile. Eu insa vorbeam de descrierile speciei, de text !
Or, toate descrierile spun fie expres ca pestele nu are mustati, fie nu spun nimic despre asta, deci nu are.
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

ionionut wrote:In citatul acela se vorbeste generic despre ,,barbs", ceea ce oricum e gresit, fiindca exista multe specii in aceasta clasa care sigur nu au mustati.
Ce sa mai vorbim ca ei includ tetrazonele in fam. Poecilide, deci saracii de ei, sa-i lasam...

Da, corect, de asta am zis in site-uri obscure

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com