[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor alge incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Sarky
Junior member

Joined: 04/01/2021 13:27:36
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!

De ceva timp voiam sa incep drumul in acvaristica, iar cu ocazia craciunului am primit un acvariu de 20 si ceva de litrii, o pompa claro 300 si un incalzitor. Initial voiam sa incep cu ceva mai mare dar daca am primit acest cadou am zis sa incerc si asa.

Acvariul l-am lasat la ciclat 2 saptamani ( am folosit easy life filter mediu si easy life easystart). Dupa ce am aranjat cu cateva plantute am pus 10 creveti si 10 neoni.

Am atasat poze cu acvariul, nu este pus la punct, dar timp pentru imbunatatiri este destul. Am observat de vreo 2 3 zile ca au aparut niste alge pe plante. Am facut cateva poze si am pus pe un grup de fb de acvaristica pentru incepatori, dar nu am primit raspunsuri detaliate, adica am primit doar unul: "Trebuie un filtru mai mare in cascada ".

Cum se cheama aceste alge? Din ce cauza au inceput sa apara si ce pot face pentru a scapa de ele ?

Temperatura setata este de 24-25 C, iar lumina este de la o lampa de birou ( Vreau sa fac iluminarea custom cu banda led si inca nu m-am decis la ce componente).

Multumesc!

image
image
image
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cati W are lampa?
Intradevar un filtru hang on (cascada) ar fi mai bun,nu ocupa spatiu in acvariu si face un curent mai slab.
Ce creveti ai?
Cred ca sunt alge BBA.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/01/2021 19:02:52

[WWW]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Salut. Algele sunt fie BBA fie staghorn, nu se vede foarte bine.
In principiu lumina prea multa si curatenia precare le favorizeaza. Daca punctele acelea rosii de pe jos sunt bucatele de mancare hranesti mult prea mult pestii, asta duce la aparitia algelor si la acumularea de substante nocive care pot ucide pestii. Niste melci te pot ajuta cu curatenia. As reduce lumina la 2 reprize de cate 3 ore, hrana mult mai putina, schimburi de apa de 20% la la 3-4 zile cu aspirare substrat. Pune apa mai multa pana la 2 cm de buza de sus a acvariului, este foarte mic si orice litru de apa conteaza pentru vietuitoare.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Sarky
Junior member

Joined: 04/01/2021 13:27:36
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si multumesc pentru raspunsuri.

Ugarit5:
1.Lampa are un bec de 70W.
2.creveti red cherry

raul.tatulescu:

Ai dreptate cu hranirea, a fost pusa prea multa mancare. Acum vin de la hornbach, am vrut sa iau un otto dar nu aveau si au zis sa sun miercuri ca au aprovizionare cu pesti. Plecasem cu gandul sa iau si un aspirator de substrat dar am gasit doar la 80 de lei si 250. O sa dau o fuga maine sa caut la animax sa iau unul la 20 de lei si o sa le fac curat.
Nu am capac la acvariu, nu o sa iasa melcii la plimbare?
Pentru iluminare ce metoda mai ieftina imi sugerati pentru moment? (pe viitor vreau sa fac o lamba cu niste benzi led rgb si 1 sau doua benzi uv dar asteptam salariul).

Seara frumasa!
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Vezi ca otto sunt pesti foarte sensibili, nu vor rezista in acel acvariu, poate peste 1-2 luni cand se echilibreaza ecosistemul. Pentru lampa de acvariu te poti descurca si cu un bec led 6500K, de putere cat mai mare(nu stiu exact ce gasesti), e mai bun decat cel incandescent (70W). De asemenea poti incerca reflector led lumina rece, gasesti si pe la 20 lei. In legatura cu iesitul din acvariu in general vietuitoarele ies doar daca e un factor puternic de stres, iar dintre melci la mine doar pomacea ieseau cand doreau sa depuna, cei de substrat sau ramshorn sigur nu ies.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Sarky
Junior member

Joined: 04/01/2021 13:27:36
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum am curatat pentru prima oara filtrul dupa 2 saptamani...
Nu am crezut ca se imbiba asa de repede asa de mult. Acum filtrul zici ca e pe modul turbo. Le dau mai putina mancare si au program cu lumina, acum cu filtru curat cred ca o sa scap de ele in cateva zile. Uitasem sa mentionez ca ma pus si niste easy life profito si dupa au aparut algele, nu o sa mai pun.

Pentru lumina cred ca o sa tin becul asta ca e led pana cumpar niste banda rgbw si o fac frumos timer cu arduino.
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

sper ca nu ai spalat filtrul la chiuveta, Buretele se curata numai in apa din acvariu altfel omori bacteriile formate in el

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Sarky
Junior member

Joined: 04/01/2021 13:27:36
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut schimbul de apa si am curatat filtrul in apa scoasa din acvariu. Parca sunt mai vioi neonii acum
Sarky
Junior member

Joined: 04/01/2021 13:27:36
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

trebuia sa il spal direct in acvariu? Inca nu am aruncat apa in care am spalat buretele
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nuuu,trebuie sa-l clatesti in apa scoasa din acvariu (gen intr-o galeata).

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2021 19:37:02

[WWW]
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Nu, m-am exprimat eu gresit. ai procedat corect

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Sarky
Junior member

Joined: 04/01/2021 13:27:36
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum as putea imbunatatii filtru asta? Ce as putea pune in locul buretelui negru?
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Eu as pune niste mini siporax si doar o fasie mica de burete in zona gratarului pe unde trage apa. Am mai vazut, dar nu am incercat varianta ca sub filtru intr-o punguta din plasa sa pui siporax poate mascat de ceva decor. Asta cu investitie minima. Filtrul este prea mic pentru incarcarea biologica de acolo.
Eu as face o investitie macar intr-un filtru cascada cat mai incaptor.
Adica asa ceva: https://iazuri-acvarii.ro/filtru-cascada-sunsun-hbl-701.html?sort=p.price&order=ASC

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Sarky
Junior member

Joined: 04/01/2021 13:27:36
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrele tip cascada nu fac zgomot mai mare decat cele interne?( e foarte aproape de pat acvariul)
Sarky
Junior member

Joined: 04/01/2021 13:27:36
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acvariul meu are inaltimea de 23 de cm. Nu e cam mare filtru sunsun?
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Sarky wrote:Filtrele tip cascada nu fac zgomot mai mare decat cele interne?( e foarte aproape de pat acvariul)

Daca e pus corect nu ar trebui sa se auda aproape nimic. Tevile de in sunt compuse din mai multe elemente ca sa poti regla pe inaltime cat vrei (nu ar trebui sa sara de 20 cm cand le pui pe cele scurte). Eventual mai tai din ele daca ti se par prea mari.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Sarky
Junior member

Joined: 04/01/2021 13:27:36
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Raul, ma uitam la un review cu filtrul sugerat de tine si cad ca este aproximativ 2/3 din marimea acvariului meu. Chiar trebuie un filtru asa de mare? Are 23x13x16 cm si avcariul meu are 35x20x23. Nu ar merge unul mai mic?
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Daca te deranjeaza vizual poti lua unul mai mic. In principiu nu exista filtrare prea multa, iar acest model imi place mie pentru ca se poate regla debitul, are spatiu mare de material filtrant si are si skimmer inclus. Iar in cazul in care treci la un acvariu putin mai mare il poti folosi fara sa cumperi altul.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Sarky
Junior member

Joined: 04/01/2021 13:27:36
Messages: 12
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am luat modelul 501 din cauza dimensiunilor pana la urma. Am scos putina apa din acvariu, am clatit filtrul in ea si l-am montat impreuna cu filtrul actual. Am procedat bine asa? trebuia scos filtrul vechi? Am cumparat si niste lava vulcanica sa pun in el dar nu mi-am dat seama cum sa o pun inca.
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Lasa filtrele sa mearga in paralel 2-3 saptamani. Nu stiu exact modelul acela, probabil are niste cartuse cu carbon activ. Le poti scoate si poti lasa doar o fasie mica de burete pe zona de iesire a apei astfel incat sa stranga impuritatile. In rest umple cu lava vulcanica.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com