[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Poze beta bolnav  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
MonicaR
Junior member

Joined: 14/01/2021 12:55:23
Messages: 16
IP:
Offline

Mi-ar putea spune cineva ce boala este si daca mai pot face ceva? Am postat anterior descrierea, insa nu gasesc postarea... daca nici eu... incerc sa atasez poze... iertare, inca nu stiu foarte bine cum functioneaza.

Multumesc tare mult
[Thumb - AAFBF90B-70EC-4BBA-8918-2118399F6E7F.jpeg]

[Thumb - E1F1E1E7-A41D-4661-A1B9-3D042A3E735A.jpeg]

MonicaR
Junior member

Joined: 14/01/2021 12:55:23
Messages: 16
IP:
Offline

Cred ca pur si simplu nu a aparut prima postare... il am de apx 6 luni, cumparat din magazin... nu stiu daca e voie sa dau nume. S-a imbolnavit. Sunt vreo 3 saptamani de cand nu mai e el... a coincis cu momentul unor lucrari la apa pe strada unde locuim. Mereu i-am pus biotopol in apa. A inceput inotand ca nebunul prin acvariu, foarte repede, apoi se oprea brusc. Duapa cateva zile asa, a devenit apatic, mereu retras. O mare prostie ce am facut a fost sa ii pun mancare de weekend. Prea multa, iar cand am revenit, apa era numai mazga. I-am schimbat-o pe toata. Prostia 2, inteleg... Am vazut niste puncte albe, ca niste cercelusi agatati spre coada, dar pe corp. i-am cumparat acvariu de 12 l (initial era cazat intr-un bol de 8 l), termostat-nu avea, apa era prea rece, i-am crescut temperatura treptat la 27-28 grade, i-am pus o planta naturala, i-am luat viermisori uscati, inainte manca fulgi. Acum sunt la al doilea tratament cu albastru de metilen, primul acum 2 zile, cu schimb de jumatate de apa in prealabil, am fiert tot ce se putea, nisip, pietre... punctele par a fi disparut, parca, insa se albeste pe partea inferioara, de la cap spre burta. Am facut prostia de a asculta de vanzator... nu are nevoie decat de fulgi, biotopol si un bol...apa de schimbat o data pe saptamana max 40%... in rest totul brici. Prostia se plateste.. ( Va rog ajutati-ma! Mai pot face ceva? Multumesc din suflet!
MonicaR
Junior member

Joined: 14/01/2021 12:55:23
Messages: 16
IP:
Offline

MonicaR wrote:Mi-ar putea spune cineva ce boala este si daca mai pot face ceva? Am postat anterior descrierea, insa nu gasesc postarea... daca nici eu... incerc sa atasez poze... iertare, inca nu stiu foarte bine cum functioneaza.

Multumesc tare mult
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Nu vad foarte clar, e cumva balonat si cu solzi zburliti? Daca este asa probabil are dropsy, o boala la care este susceptibil betta si care apare din cauza conditiilor neadecvate si hranei de calitate proasta. Sansele sa scape sunt foarte mici daca este asa. Mai este varianta in care apa de schimb a avut substante daunatoare (am patit si eu recent). Din nou odata intoxicat nu prea ai ce sa ii faci. Ca si tratament nu stiu ce sfaturi sa iti dau, las alti colegi mai experimentati care au intalnit cazuri similare.Cred ca majoritatea incepatorilor au facut aceste greseli la primul acvariu luandu-se dupa vanzatori. Nu te descuraja chiar daca il pierzi. Ambitioneaza-te sa ii oferi conditii cat mai bune urmatorului peste.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
MonicaR
Junior member

Joined: 14/01/2021 12:55:23
Messages: 16
IP:
Offline

Multumesc din suflet pt raspuns! Balonat n-as zice, poate umflat in partea dinspre cap, altfel e slab mort. Solzii nu par zburliti, dar s-a albit, mai degraba ingalbenit, spre cap, in partea inferioara. De cand ii pun albastru de metilen parca se misca mai mult, dar arata rau. Si mereu sta la suprafata, respirand aerul exterior. Ieri chiar se asezase cu burta in sus, pe planta. Mi-a stat inima in loc...
[Thumb - 2DFC563C-81DF-420A-A01E-AC8C7CB8BC42.jpeg]

[Thumb - C7A2D4DA-64B4-48F6-B0EB-51CEB1C4D651.jpeg]

raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Daca e foarte slab si abdomenul umflat probail e infectie la rinichi. Nu imi dau seama bine, dar pare ca pe fundul acvariului prin pietrisul ala rosu ( care nu e deloc bun pentru ca e colorat artificial si in timp elimina tot felul de substante) e adunata multa mizerie. Asta ridica o alta problema, crestrea cantitatii de aminiac si nitriti care otravesc si sufoca pestele. Daca e mizerie inceraca sa o aspiri cu un furtun si fa un schimb de 30% al apei cu apa lasata 24 ore la declorinat, care sa aiba aceeasi temperatura ca cea din acvariu.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
MonicaR
Junior member

Joined: 14/01/2021 12:55:23
Messages: 16
IP:
Offline

Chiar azi am schimbat jumatate din ea, si am adaugat din nou albastru de metilen. I-o schimb la doua zile. I-o pot schimba iar maine? 30%? Sa ii pun si baktopur? Mancare ii pun. Sperand sa manance. Dar nu o mananca, i-o culeg in jumatate de ora si o arunc. Ii scot si pietrisul. Pe ala il scot azi, desi nu l-as fi stresat iar... ca trebuie sa il scot din acvariu pe amarat... Ii iau orice, dar nu stiu ce... unii scriau de ampicilina
raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Tratamentele folosite fara sa cunosti exact cauza pot face mai mult rau. Mai asteapta si alte pareri, nu vreau sa te sfatuiesc gresit.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cel mai adesea pestii stau la suprafata din 2 motive: lipsa de oxigen, intoxicatie cu amoniac.
Lipsa de oxigen as crede ca nu ar fi.
Inteleg ca nu ai filtru la acvariu. Poate a crescut concentratia de amoniac din apa. N-ar strica sa testezi apa pentru amoniac.
Uita-te la branhiile lui daca par inrosite sau daca are pete rosii pe corp.
Poate este mancare cazuta prin pietris care genereaza amoniac.
N-ar strica sa-i pui un filtru cascada sau unul intern la acvariul ala.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2021 16:52:35


[Nano cu albinute] [Old tree]
MonicaR
Junior member

Joined: 14/01/2021 12:55:23
Messages: 16
IP:
Offline

Pete rosii pe corp nu vad. Nu ma avantajeaza insa nici culoarea lui albastra, si nici faptul ca e albastra apa, nu pot vedea bine. Bulbuceste intr-una. Sta la suprafata si face bulbuci. Daca i-am schimbat azi apa, il pot muta tot azi pe pestisor, ca sa-i scot pietrisul?
MonicaR
Junior member

Joined: 14/01/2021 12:55:23
Messages: 16
IP:
Offline

MonicaR wrote:Pete rosii pe corp nu vad. Nu ma avantajeaza insa nici culoarea lui albastra, si nici faptul ca e albastra apa, nu pot vedea bine. Bulbuceste intr-una. Sta la suprafata si face bulbuci. Daca i-am schimbat azi apa, il pot muta tot azi pe pestisor, ca sa-i scot pietrisul?
 Filename trim.8FBFAF20-3989-4230-AF9C-C23FAC6C7F44.MOV [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 1708 Kbytes
 Downloaded:  242 time(s)

MonicaR
Junior member

Joined: 14/01/2021 12:55:23
Messages: 16
IP:
Offline

I-am scos pietrisul. Sunt in apa niste... firicele ca o mazga gelatinoasa, subtire. Poate de la planta? Cu apa schimbata jumate la 2 zile, nu ar trebui.... arata..... groaznic, saracul
[Thumb - E2A01EE2-4057-4F76-900B-8257131870C2.jpeg]

raul.tatulescu
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/04/2017 09:53:50
Messages: 420
Location: Bucuresti, Laminorului
IP:
Offline

Mazga aceea se formeaza cand acvariul nu este ciclat suficient. Sunt bacterii care descompun mancarea alterata. Clateste putin planta de mazga respectiva si lasa-l asa doar cu apa si planta. Daca supravietuieste pana maine ar fi bine sa ii cumperi un filtru mic cascada. Daca nu supravietuieste inainte sa iei alt peste cumpara obligatoriu un filtru cascada si lasa acvariul la ciclat.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/47332.page
MonicaR
Junior member

Joined: 14/01/2021 12:55:23
Messages: 16
IP:
Offline

Multumesc mult pt raspuns. E ciudat ca s-a format foarte repede... am scos tot, mai putin planta. Dar... sa ii schimb apa cu totul?? Inteleg ca nu e indicat. Albastru de metilen sa i pun in continuare?
Ce e clar e ca nu se mai poate scufunfda. Nici daca merg cu degetul deasupra lui, nu se scufunda. Nu il bag in apa. Inainte insa se scufunda, inota...
Cineva scria la un momentdat sa fie lasat sa se zbata putin pe uscat. Si asa scoate gazul acumulat. Nu am facut asta, mi s-a parut ciudat... periculos...
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nitri?i.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com