[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alegere stand  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
zirvudakis
Junior member

Joined: 28/11/2013 18:27:25
Messages: 22
Location: Bucuresti , Militari
IP:
Offline

Salutare, va cer si eu sfatul intr-o chestiune mai degraba de ordin general ptr ca nu stiu ce decizie sa iau. Urmeaza sa-mi upgradez un nano sarat la un nano mai mare , respectiv un Innovative Marin 40G (brut vreo 140 l) . Acvariul il am, dar fara stand. Am deja la activ 3 standuri diy si mi s-a cam luat, as lua ceva gata facut. Am 2 variante pe care le-am gasit la Hornbach.
Prima este un stand pt Eheim Vivaline led150, https://www.hornbach.ro/shop/Dulap-de-baza-pentru-acvariu-EHEIM-Vivaline-Led-150-61x51x71-cm-antracit/6411395/produs.html, are exact dimensiunile acvariului Innovative, dar are o constructie ciudata, cu o placa frontala care blocheaza practic accesul la 1/3 din stand. Asta ptr ca exista si un perete vertical intermediar, deci ca rezistenta nu imi fac probleme, doar ca spatiul din stand nu e niciodata suficient.
A doua varianta catre care inclin mai mult este un Juwel SBX Lido 200, https://www.hornbach.ro/shop/Dulap-de-baza-pentru-acvariu-Juwel-SBX-Lido-200-71x51x80-cm-maro-inchis/6037450/produs.html , care este cu 10 cm mai lung si care teoretic duce o incarcatura mai mare, iar spatiul este mut mai generos. Intrebarea mea este cat de important este ca lateralele acvariului sa fie in prelungirea peretilor din pal, si nu in interiorul perimetrului unde in capul meu ar putea exista o flexare a placii pe care sta acvariul? Daca as adauga pe mijloc inca un perete vertical as dormi mai linistit ? Sau sa dublez eventual peretii laterali?
Astept pareri, multumesc !

This message was edited 1 time. Last update was at 09/02/2021 19:07:09

Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare,

Pentru standul "nr 2" cel mai usor ar fi sa dublezi blatul, sau sa pui unul gros (3cm) direct pe stand, adica sa scapi de blatul standului.
N-ar trebui sa mai ai vreo problema cu el.
Pal-ul simplu se poate indoi destul de usor. Desi pal-ul folosit la standurile profi este unul de o calitate net superioara, tot l-as dubla sau schimba cu unul gros.

Ape limpezi !
[Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Mie al doilea imi lasa impresia ca o sa faca burta, mai ales ca marginile acvariului nu vor cadea exact pe peretii verticali.

Cryptic Cherries - West-Africa river
zirvudakis
Junior member

Joined: 28/11/2013 18:27:25
Messages: 22
Location: Bucuresti , Militari
IP:
Offline

Da, exact asta este si impresia mea , ca o sa faca burta. De asta ma gandeam la adaugarea unui perete suplimentar pe mijloc ptr rigidizare. La acvariul dulce de 80x40x40 din paranoia am facut standul cu pereti dubli si unul pe mijloc, so...daca siguranta este mai mare la modelul de la Eheim voi merge pe acela in detrimentul spatiului disponibil.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

nu cred ca are cum sa faca burta cu 5 cm spatiu liber in fiecare parte, dar ceva stres mai mare pe imbinarile dintre placa orizontala si verticale probabil ca va exista - problema e ca nu ai cum sa evaluezi daca e ok sau nu
solutii ar fi placa orizontala suplimentara sau placa verticala suplimentara (dar nu o sa ai aceeasi problema cu spatiul ca la eheim?) sau un stalp interior in loc de placa sau coltari metalici pusi la imbinarea dintre orizontala si verticale (pe dedesubt)

This message was edited 3 times. Last update was at 10/02/2021 09:56:52




zirvudakis
Junior member

Joined: 28/11/2013 18:27:25
Messages: 22
Location: Bucuresti , Militari
IP:
Offline

Buna idee cu coltarele ,multumesc. Oricum as adauga si placa verticala la mijloc , chiar daca impart spatiul in doua. O parte ar fi ocupata de rezervorul de apa osmoza, cealalta de acareturi, prize, controlere, dozaj, etc. La Eheim dupa cum spuneam 1/3 din spatiul din stand este inaccesibil dintr-o proiectare f ciudata, am studiat pdf-ul de asamblare si am gasit si un video pe YT unde arata clar acest lucru.
Sebax
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2017 21:16:06
Messages: 50
Location: Ludus
IP:
Offline

Salut, si eu am un acvariu eheim vivaline 126, are acelasi tip de stand, e foarte solid.
Placa aceea decorativa se poate scoate foarte usor, daca vrei sa introduci lucruri mai voluminoase in stand.
Spor!
[Email]
zirvudakis
Junior member

Joined: 28/11/2013 18:27:25
Messages: 22
Location: Bucuresti , Militari
IP:
Offline

Se poate indeparta, e adevarat, dar ramane o usita de doar 6 cm latime care nu acopera deschizatura. https://www.youtube.com/watch?v=tj356ihcAbg&t=764s
Se vede pe youtube la minutul 11:40
zirvudakis
Junior member

Joined: 28/11/2013 18:27:25
Messages: 22
Location: Bucuresti , Militari
IP:
Offline

Am ales pana la urma standul mai mare de la Juwel, care a si ajuns Voi adauga pentru siguranta un perete vertical pe mijloc. Multumesc tuturor ptr sfaturi si poate reusesc sa si tin un jurnal pe masura ce lucrurile evolueaza.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com