[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum obtin un "gazonul" frumos? Dennerle Eleocharis pusilla?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dies27
Unripe member

Joined: 18/03/2021 19:24:46
Messages: 3
IP:
Offline

Echipament:
Acvariu - 80x35x40 110l
Filtru - jbl e 902
Lumina - hygger 40w LED Light, Full Spectrum

Vietuitoare:
10 neoni
1 bigiceps
Anubias si moos lipit pe piatra vulcanica si mopan cred
Sunt începator si nu caut solutia ideala care cost foarte mult,
vreau sa experimentez dar fara sa pierd foarte multi bani.
Vreau sa pot obtine un gazon decent!

M-am gândit asa:
"împart în dou?" acvariu . Partea din stânga sa r?mân? asa cum este acum (lemn +anubias +moss) si în dreapta vreau sa plantez "gazon",mai exact Dennerle Eleocharis pusilla In-Vitro (partea din poza desenata cu verde).
Am acest acvariu de 3 saptamâni si l-am ciclat 2 saptamâni. In momentul de fata am un pietri? foarteee mare(las pastra pentru partea din stânga).
Ce substrat sa folosesc? Si cum pot înalta mai mult nivelul solului? As vrea sa aibe cam 15 cm.
Vreau sa ?in lampa(care a fost pentru acvariu cel mic) doar pe partea cu gazon.

Il omor de tot daca scot toata apa si apoi pun un substrat fertil? (nu prea as vrea sa fac asa).
As putea sa nu opresc filtru si sa plantez asa cu ceva apa în el?
Ce echipament ar mai fi necesar pentru un gazon frumos? (?tiu ca cel mai important e co2, poate mai încolo) exista alternative?


[Thumb - inbound194687818988208126.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/03/2021 21:48:12

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

niemals . Nu o sa mearga eleocharis pusila la levelu incepator. E o planta care are nevoie de CO2 , substrat fertil , fertilizare in masa apei , echipa de curatenie bine echilibrata si cel mai important : mult , mult skil . Ca incepator , nu ai sa poti si GATA. Si mai are si un mic secret intunecat , cred ca este BBA receptiva.
Eu am incercat in acelasi bazin , cu aceasi lumina , acelasi substrat fertil , aceea?i linie de fertilizare , aceeasi echipa de curatenie , 3 plante de gazon : HC , MC si eleocaris pusila. Ia ghici , la ultima mai mereu dadeam spre BBA. Motiv pentru care am renuntat sa mai cresc. Nu te sfatuiesc sa incerci , chiar de loc. Dupa ce pui CO2 si mai acumulezi ceva experienta poate , dar repet , trebuie mult skil.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

MihaiF wrote:niemals . Nu o sa mearga eleocharis pusila la levelu incepator. E o planta care are nevoie de CO2 , substrat fertil , fertilizare in masa apei , echipa de curatenie bine echilibrata si cel mai important : mult , mult skil . Ca incepator , nu ai sa poti si GATA. Si mai are si un mic secret intunecat , cred ca este BBA receptiva.
Eu am incercat in acelasi bazin , cu aceasi lumina , acelasi substrat fertil , aceea?i linie de fertilizare , aceeasi echipa de curatenie , 3 plante de gazon : HC , MC si eleocaris pusila. Ia ghici , la ultima mai mereu dadeam spre BBA. Motiv pentru care am renuntat sa mai cresc. Nu te sfatuiesc sa incerci , chiar de loc. Dupa ce pui CO2 si mai acumulezi ceva experienta poate , dar repet , trebuie mult skil.




Aceasi parere si din partea mea
[Email]
Dies27
Unripe member

Joined: 18/03/2021 19:24:46
Messages: 3
IP:
Offline

MihaiF wrote:niemals . Nu o sa mearga eleocharis pusila la levelu incepator. E o planta care are nevoie de CO2 , substrat fertil , fertilizare in masa apei , echipa de curatenie bine echilibrata si cel mai important : mult , mult skil . Ca incepator , nu ai sa poti si GATA. Si mai are si un mic secret intunecat , cred ca este BBA receptiva.
Eu am incercat in acelasi bazin , cu aceasi lumina , acelasi substrat fertil , aceea?i linie de fertilizare , aceeasi echipa de curatenie , 3 plante de gazon : HC , MC si eleocaris pusila. Ia ghici , la ultima mai mereu dadeam spre BBA. Motiv pentru care am renuntat sa mai cresc. Nu te sfatuiesc sa incerci , chiar de loc. Dupa ce pui CO2 si mai acumulezi ceva experienta poate , dar repet , trebuie mult skil.




Da, dupa mai mult informare am ajuns la aceeasi concluzie!
multumesc de raspuns
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com