[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
melci in acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
manuelab
Unripe member

Joined: 25/02/2021 21:13:15
Messages: 3
IP:
Offline

Buna seara! Evident, sunt noua in acvaristica, experienta, 3 luni. Am un acvariu de 85 l, populat cu plante naturale si evident pesti ;)Intotdeauna am fost "baftoasa" la pui din diverse specii( dar nu vorbim de asta acum) si la melci, din diverse specii( de gradina, pana acum). Cred ca la achizitia plantelor( hornbach+olx) am dobandit niste melci mici maronii. De aproape 2 luni incerc sa-i elimin din acvariu.La inceput am fost " gentila", i-am cules in fiecare dimineata de pe peretii acvariului. Am facut asta cum faceam ochi, chiar si inainte de cafea . Nu a mers, aveam melci in filtre( am doua), pe plante, pe sticla, peste tot..Am recurs, cu greu, la chimicale- Snail remover. Este eficace 1 saptamana, dupa care reapar. Am facut tratamentul de 4 ori pana acum.Nu stiu ce solutie sa mai adopt. Ce ma sfatuiti? Multumesc!
asdade
Unripe member

Joined: 25/03/2021 18:57:54
Messages: 2
IP:
Offline

Am inteles ca exista un melc asasin care ar putea sa rezolve invazia asta. Si eu am multi dar ma ajuta la curatarea invaziei de verdeata si ii tolerez momnetan.
CatalinCD
Junior member

Joined: 25/10/2020 06:25:40
Messages: 9
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Anentome Helena-melcul asasin sau capcana.
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru volumul tau sunt suficienti 3-4 melci asasini care dupa ce vor termina de mancat comunitarii, in lipsa de alta, vor muri rand pe rand.
Mai sunt optiuni, Botia spre exemplu, dar e un peste care creste mare.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2021 06:55:21

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Nu mor melcii asasini dupa ce termina melcii comunitari din bazin. (atata timp cat mai gasesc ceva hrana de la pesti)
La mine, au terminat de ~2luni melcii din bazinul de 60L si acum am pui de asasini.
In alt bazin de 160L, cu 8-10 asasini nu scap de melcii comunitari de cateva luni.
Astept sa mai cresca puiutii de asasin si bag mai multi. (oricum ar trebui sa dureze mult pana la un rezultat favorabil dar am rabdare)
La alt bazin cu sump, am melci in sump dar nu si in display. (aici ii papa carasii)
In alt bazin de 160L, am Synodontis Multipunctatus care au papat melcii mici si ouale acestora. (melcii mari, curatati la mana si asa am scapat)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am avut ocazia. Am avut 6, 3 luni dupa aveam 0. Aparent nu supraalimentam pestii.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ia niste melci asasini,hraneste mai putin si ai scapat de problema
[WWW]
manuelab
Unripe member

Joined: 25/02/2021 21:13:15
Messages: 3
IP:
Offline

Multumesc tare mult pentru sfaturi! Chiar daca nu mi-am dorit melci in acvariu, se pare ca oricum ii am, si varianta cu melcii asasini pare cea mai buna.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Melcii sunt buni pt sifonarea substratului(cei de substrat) iar cei comunitari pt resturile de hrana in urma suprahranirii si implicit buni indicatori ai acesteia. Singurul dezvanataj este cel vizual atunci cand sunt extrem de multi,dar devin invazivi doar cand proprietarul acvariului nu are grija de bazin corespunzator.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Exact. papa resturile de hrana. (de la ancistrusi in cazul meu, sper ca mai consuma si alte produse nedorite)
Avand "catfish mici" este super simplu sa ii mut in bazinul cu exces de melci pentru a elimina, nedoritii. (intr-o luna, cred)
Curiozitatea este: cati melci asasini la suta de comunitari este eficienta......

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2021 20:18:19


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Eu am 3 asasini si imi tin sub control populatia de melci,dar probabil si pt ca eu am inceput sa hranesc din an in paste,pt ca nu mai am timp de schimburile de apa ca odinioara. Dar tot cred ca 3 sunt destui pt a face fata,ei se hranesc aproape incontinuu cu ceilalti melci,plus ca trebuie sa iti mai lase si tie comunitari

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
manuelab
Unripe member

Joined: 25/02/2021 21:13:15
Messages: 3
IP:
Offline

Recunosc, sunt cateva comentarii pe care nu le inteleg, iar unul este" devin invazivi doar cand proprietarul acvariului nu are grija de bazin corespunzator" Ce fac gresit? Dau prea multa hrana pestilor?Acum ii hranesc de 2 ori pe zi. Dimineata de la JBL-granocolor mini, iar seara fulgi de alge+ceva purici uscati de balta.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

manuelab wrote:" devin invazivi doar cand proprietarul acvariului nu are grija de bazin corespunzator"


Hranesti mult si pestii nu mananca, sau nu aspiri cum trebuie substratul. Tu sti exact ce anume faci sau nu faci

Mama prostilor e mereu gravida!
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Mancarea data in exces la pesti, este un factor subiectiv in principiu si foarte clar ca si perceptie subiectiva. (antagonism)

Cat si cum este necesar?

TOP 10 considerente:

1. le ajunge.
2: nu crapa de foame.
3: bagamaish, la ora asta?
4: ai' de plm.
5: Iar?
6: bagati ma!
7: unde mm este pipeta?
8: de cand am oprit filtrul/aerarea?
9: maine ori Joi trebuie schimbul de apa?
10: Da iubito, termin acum.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

HAHHAHAHa tare asta,as mai adauga cateva dar subiectul este deja acoperit de tine Ideea este ca pe scurt DA, pestii nu trebuie sa manance de 2 ori pe zi,faptul ca le dam noi 1 data de 2 sau de 3 ori este un subiect destul de complicat,dar in acelasi timp simplu: Au stomacul mic,ei sunt halapi,ar manca incontinuu ,hranindu-i prea des nu le faci rau doar prin faptul ca in acvariu nu au unde sa isi consume grasimile adunate de la mancarea extrem de bogata in nutrienti si devin "obezi",ulterior facand blocaj intestinal sau alte de-astea, dar mai strici si apa prin resturile de hrana neconsumate,ce raman blocate prin substrat,dupa decor,prin locuri inaccesibile pestilor iar ulterior putrezeste,stricandu-ti apa si sanatatea pestilor (din nou ).

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com