[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carbon lichid  XML
Forum Index » Alge
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu prea stiu daca am deschis topicul unde trebuie, dar in fine.

In ultima vreme aud tot felul de pareri despre dozarea carbo (nu conteaza producatorul sau numele produsului).
Ca sa fiu scurt, principalele pareri:

- se adauga zilnic, ca supliment pentru aditia de co2 (metoda preferata de mine)
- se adauga zilnic, doar daca nu ai aditie de co2
- se adauga doar la nevoie, daca apar algele
- e bun doar pentru tratarea (in afara acvariului) a plantelor afectate de alge
- nu bag asa ceva, e pisat de pisica

As dori mai multe pareri, eventual cu argumente.
Argumentul meu e ca asa m-a invatat un nene acum multi ani.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1 si 2 - parera mea


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lucian wrote:1 si 2 - parera mea


Irelevant, asta stiam (cine sa fie nenea ala care m-a invatat acum multi ani?)
Sunt tare curios sa aflu si alte opinii.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Eu as vota ultima varianta, cu specificatia ca daca tot il ai, il folosesti supradozat in cazul algelor. Ultima oara am luat de la master, 1 litru. Folosit la 3 bazine, s-a dus imediat fara nici un efect vizibil. La 2 faceam adi?ie de co2, la unul nu. Restul de aditii, daca nu le fac, se cunosc imediat, indiferent ca este co2, micro sau macro.
[ICQ]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Imi pare asa de bine ca discutiile de pe forum au ramas la fel de vii si complexe ca pe vremuri, abia fac fata la a citi si intelege mesajele. Toata lumea stie tot, nimeni nu mai are curiozitati si nelamuriri, ceea ce ma bucura nespus - am evoluat
Noroc cu mica publicitate, ca mai misca ceva pe aici, ca in rest, maxim 10 persoane mai sunt interesate si de altceva.

Sper macar sa reusesc sa va supar cu acest mesaj, muile si ironiile sunt binevenite si de asteptat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
krohini
Junior member

Joined: 05/08/2019 16:02:48
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am incercat varianta 4, nu am clatit la timp platele si m-am ales cu frunzele topite. Am tratat algele cu tot cu plante.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Eu am folosit varianta 3 ,ma scapat de problema cu alge in bazinul mare (pe care o sti si carbo am luat la sfatul tau)
Voi ramane la varianta 3 atat timp cat isi face treaba ,dupa acea le inchid in dulap pana apar alte age
Acum incep tratament in bazinul mic am niste staghorn.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/04/2021 21:11:14

[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu am observat ca functioneaza ca algicid, la un bazin la care fac schimb de apa lunar, in doza de 1ml / 20 litri.

La creveti nu bag deloc, iar la bazinul de 110 litri bag saptamanal, tot la schimb, 1ml / 30 litri. Nu am neam de alga. Nici cine stie ce crestere a plantelor, dar na... nici nu ma astept.

Cand dozam zilnic, am observat crestere.

Mentionez ca toate observatile sunt fara CO2 presurizat.

Cryptic Cherries - West-Africa river
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In spiritul discutiilor vii si complexe ma bag si eu.
Eu folosesc varianta 5, "nu bag asa ceva, e pisat de pisica". Consider ca ciclidele africane nu au nevoie de asa ceva.
Daca cineva doreste sa ma contrazica n-are decat sa o faca
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukitza wrote:In spiritul discutiilor vii si complexe ma bag si eu.
Eu folosesc varianta 5, "nu bag asa ceva, e pisat de pisica". Consider ca ciclidele africane nu au nevoie de asa ceva.
Daca cineva doreste sa ma contrazica n-are decat sa o faca

Ai dreptate, „plantelor” din familia „ciclidelor”, indiferent de zona, nu suporta asa ceva


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca tot ai dat drumul la muiala ma bag si eu
Am folosit cca 2 litri de carbo in 100 litri timp de cca 1,5 ani- am bagat doar pt ca ma disperase filamentoasa, BBA si VGA din nu stiu ce pusca mea de cauza! Folosesc CO2 permanent. Cand am inceput sa bag carbo am intrebat nitel si am aflat , ca cica, ajuta la asimilarea mai rapida si propice a nutrientilor ceea ce face plata mai "performanta" in lupta cu algele.
Nu stiu daca asta a facut sa nu mai am filamentoasa, in special, pt ca in paralel am inceput si o igiena la fund , la maxim 7 zile aspiram bini di tat'.
In alte doua acvarii, de 25 si de 40 l, nu am bagat niciodata nimic. In ala de 25 am doar anubias acum + creveti si un albino- fac curat in el cand imi aduc aminte dar nu mai devreme de 2-3 luni , are un filtru cascada si nu am pic de alga...bine am smocuri de filamenoasa daia mica pe ciaota pe care insa o adora crevetii. In ala de 40 l, care e mai nou asa, am anubias si moss care ba se umple de filamentoasa ba e superb. Filtru cascada + unul mic intern.
Concluzia e una singura; ma bucur ca ne mai starnesti la discutii din cand in cand.

L.E. acum nu mai folosesc carbo- de cca 3 luni- totul e bine ))

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2021 13:34:29


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am tras si eu o concluzie, am aflat ce ma interesa cu adevarat - nu poci a spune ce. Dar mi s-a luat o piatra de pe inima mea mica si neagra.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

mintea imi spune sa nu bag asa ceva, e pisat de pisica

dar eu totusi am probleme cu algele si poate ma ajuta sa le rezolv, am sa iau o sticluta minune sa vad ce face

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline



dar eu totusi am probleme cu algele si poate ma ajuta sa le rezolv, am sa iau o sticluta minune sa vad ce face

Efectul, daca este, clar nu il vezi decat dupa minim 2-3-4 saptamani.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Maab wrote:

dar eu totusi am probleme cu algele si poate ma ajuta sa le rezolv, am sa iau o sticluta minune sa vad ce face

Efectul, daca este, clar nu il vezi decat dupa minim 2-3-4 saptamani.



Probabil depinde de tehnica si alge .
Eu am reusit sa scap în 2 saptamani de alge in bazinul mare. Acum de 3 zile fac si în cel mic un tratament ca am staghorn.
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu bag carbon pana se termina sticla, daca tot am dat banii pe ea. Dupa care mai vad.
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

narcis wrote:Eu as vota ultima varianta, cu specificatia ca daca tot il ai, il folosesti supradozat in cazul algelor. Ultima oara am luat de la master, 1 litru. Folosit la 3 bazine, s-a dus imediat fara nici un efect vizibil.


Master este ca ultima varianta a lui Dan
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A folosit cineva carbon lichid in acvariu cu Vallisneria? E adevarat ca poate a topeasca planta?
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:A folosit cineva carbon lichid in acvariu cu Vallisneria? E adevarat ca poate a topeasca planta?

Eu ,mie nu mia topit nimic.
Dar eu am facut un tratament sa scap de alge o saptamana puneam cu siringa direct pe Vallisneria
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mersi Samy. Citeam pe site-ul de mai jos, ca eram curios ce e de fapt carbonul lichid (care de fapt nu prea e carbon) si la final scrie ca topeste Vallisneria. Si tocmai ce luasem niste iarba din asta de la Hornbach.

https://www.aquariumcoop.com/blogs/aquarium/liquid-co2

Oricum, daca nu ai alge in bazin nu vad de ce ai baga "carbon lichid", m-a convins articolul asta. Doar asa preventiv sa bagi niste chimicale... cah!
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com