[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator Ciclide Africane  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
IulianApo
Junior member

Joined: 13/06/2021 20:11:29
Messages: 22
IP:
Offline

Buna ziua,
Sunt Iulian din Buftea. Dupa mai bine de 18 ani de pauza in ceea ce priveste hobby-ul meu (acvaristica), am reusit datorita mutarii intro casa mult mai mare sa fac loc si pentru un acvariu de 240l.

Asadar am cumparat un acvariu de 240 l pe care l-am utilat cu un filtru extern HYDOR PROFESIONAL 450, un filtru intern EHEIM, incalzitor, termometru si o pompa de aer EHEIM 400 cu 2 bureti.
Tin sa mentionez ca acvariu a fost achizitionat de la cineva care a tinut in el pana la momentul achizitiei 3 ciclide oscar tiger, deci ciclarea la noua locatia a durat mult mai putin deoarece avea toate mediile in filtru si substrat.
Fac schimb de apa de 20-40% saptamanal, iar parametri apei pana in prezent par a fi ok

la 10 zile dupa punerea in functiune am primit de la un preten 15 hemicgromis lifalili (3 perechi, restul inca nu i-am identificat ca sex – 5-7cm).

la o saptama dupa am cumparat de la "CORALIS" urmatorii pesti:
2 cobalt blue zebra (4 cm),
3 pseudotropheus demasoni (4-5cm),
3 labidochromis caeruleus (1 femela si 2 masculi intre 7 si 10 cm),
1 saulosi (6 cm),
2 melanchromis auratus (pereche -5-6 cm).

Totul a fost ok pana cand am mai cumparat de la un crescator de ciclide din rahova, la insistenta fetitei mele urmatorii pesti:
2 pundamilia (pereche – 6-8cm),
2 zimbawe rock (pereche – 6-7cm),
3 labidochromis caeruleus ( femela intre 6 si 7 cm).

La 3 zile dupa aceasta noua achizitie, am observat ca o femela de labidochromis caeruleus din cele 3 care inoata pe diagonala (capul in sus si coada in jos) si avea si inotatoarele putin putrezite.
Am facut urgent un schim de apa (40%) si am pus si un tratament de BAKTOPUR de la SERA, crezand ca este vorba de boala "gris".
Urmatoarea zi am gasit-o morta cand m-am intors de la birou si mai erau doua femele tot de labidochromis caeruleus din cele 3 cumparate ultima data in aceeasi situatie, si totodata si masculul de la pundamilia era afectat dar doar la inotatoare, in rest acesta inoata in continuare ok.

Am continuat tratamentul si sper sa reusesc sa ii aduc la o stare normala.

Avand in vedere cele relatate pana acum, am o mare rugaminte la cei care se pricep si au mai multa experienta pe ciclide, sa ma ajute cu un raspuns la urmatoarele intrebari:

1. ce boala credeti ca mi-a intrat in acvariu si care ar fi cauzele?
2. considerati ca am suprapopulat acvariu?
3. speciile enumerate sunt compatibile? Eu am incercat sa caut referinte, si am gasit ca ar fi destul de pasnice, exceptie facand auratus, si totodata cei doi vanzatori mi-au spus ca sunt ok si sunt compatibili cu pesti pe care ii aveam la momentul achizitiei.
4. Orice alte recomandari sunt bine venite.

Va multumesc nticipat pentru tot sprijinul acordat.

PS: daca considerati ca mai e nevoie si de alte informatii, va stau la dispozitie.
[Thumb - Acvariu Ciclide 29.06.2021 2.jpeg]

[Thumb - Acvariu Ciclide 29.06.2021 1.jpeg]

[Thumb - Acvariu Ciclide 29.06.2021.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2021 14:16:33

IulianApo
Junior member

Joined: 13/06/2021 20:11:29
Messages: 22
IP:
Offline

@malawi_ceys si @vereb ma puteti ajuta?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2021 19:37:41

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

salut,nu pot saspun de unde ai microbul,de obicei din petshop se aduc totfelul de microbi.nefiind african-lover,pot doar sa imi dau cu presupusul si sa iti spun sa continui cu baktopur deocamdata, desi poate fi si o alta problema dat fiind ca au fost tinuti alti pesti in acvariu intr.un trecut relativ scurt inainte de a il popula tu. Acei lifailili si demasoni stiu ca sunt extrem de agresivi in perioada de inmultire,dar presupun ca asa sunt toate ciclidele,doar caeruleus de obicei sunt mai blanzi. ca sa iti oferim recomandari,ar trebui sa stim si tipul de filtru eheim,adica model pt a sti capacitatea de filtrare si mediile filtrante,schimburile de apa si temperatura. te rog da.ne detalii si o sa te ajutam.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
IulianApo
Junior member

Joined: 13/06/2021 20:11:29
Messages: 22
IP:
Offline

Salutare Paradoxx ?i mul?umesc pt r?spuns.
Filtrul EHEIM este un Aquaball 130 cu o capacitate de filtrare de pana la 550 l ?i este dat la mazim.
In ceea ce prive?te mediile de filtrare pt spune ca am luat din maxipet un kit de la JBL pt startare.
Temperatura p ?ineam pana sa între boala pe la 27 grade, iar acum de câteva zile am urcat la 30 grade.
Schimbul de apa îl fac s?pt?mânal 20-30%, dar înainte de tratament am schimbat aproape 50% ?i apoi odat? la 2 zile cam 30%.

A?tept cu interes recomand?ri.
Mul?umesc!
IulianApo
Junior member

Joined: 13/06/2021 20:11:29
Messages: 22
IP:
Offline

IulianApo wrote:Salutare Paradoxx si multumesc pt raspuns.
Filtrul EHEIM este un Aquaball 130 cu o capacitate de filtrare de pana la 550 l si este dat la mazim.
In ceea ce priveste mediile de filtrare pt spune ca am luat din maxipet un kit de la JBL pt startare.
Temperatura o tineam pana sa între boala pe la 27 grade, iar acum de cateva zile am urcat la 30 grade.
Schimbul de apa îl fac saptamanal 20-30%, dar înainte de tratament am schimbat aproape 50% si apoi odata la 2 zile cam 30%.

Astept cu interes recomandari.
Multumesc!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ah,asa...deci: acel filtru intern este unul bun,dar nu suficient; recomand strangerea de fonduri pt achizitionarea unui filtru extern cu surplus dematerial filtrant(adica pe langa cele cu care vine filtrul), deoarece ai ciclide africane si ai multa materie de descompus/eliminat,(ciclidele americane necesita si ele filtrare puternic),chestie ce poate fi facuta in primul rand cu schimburi de apa,iar in al doilea rand cu material filtrant de calitate(de multe ori,un material filtrant de calitate da skip la schimburile de apa chiar si zeci de zile,dar asta tine si de stocul pestilor,filtrare,volum apa,etc). Bacteriile "bune" cum le numim noi aicipe forum, se colonizeaza pe toate suprafetele,in special pe cele ce ofera spatiu de depozitare: roca vulcanica,siporax,Matrix.
Niciodata sanu schimbi toata apa,deoarrce acele bacterii nu colonizeaza in masa apei,ci cum spuneam doar pe suprafetele bine aderente(tip smirghel). schimbul de apa e sfant pt ca elimina materia daunatoare,insa filtrarea BIOLOGICA face totul sa fie posibil.
exista trei tipuri de filtrare,daca esti interesat sa afli despre ele gasesti si aici pe forum,in toate topicurile pt ca doar eu am scris de cateva sute de ori:
-Mecanica; - Biologica; Chimica.
Ridicareaa temperaturii se face de obicei in cazul bolii Gris(ich),la tine nu cred ca este necesara,chiar daca o temperatura mai ridicata accelereaza metabolismul pestilor si ii ajute sa elimine bacteriile/parazitii

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
IulianApo
Junior member

Joined: 13/06/2021 20:11:29
Messages: 22
IP:
Offline

Buna seara, Paradoxx, î?i mul?umesc înc? odat? pt sfaturi!
Te rog, ca in limita timpului ?i bazându-se pe experien?a ta, sa imi spui p?rere ?i la punctele 2 ?i 3.
Seara frumoasa!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

punctul 2: -Din punct de vedere al acvariului,nu este prea aglomerat,dat fiind faptul ca sunt africani si lor le place mai inghesuit sa zic asa.
-Din punct de vedere al filtrarii,depinde ce material filtrant ai in filtrul Hydor.
Punctul 3:- Nu sunt cu africanii,nu am destula experienta pt a iti spune care sunt compatibile,dar sper ca atunci cand zici de auratus,nu e vba de carassus

This message was edited 1 time. Last update was at 02/07/2021 07:46:02


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Din punctul meu de vedere, in 240 de litri nu-s multi africani. DAR, ca exista si un DAAAAAR) tu ai o ciorba de africani: lifalili sunt pesti de rau (apa moale, super agresivi cu absolut toti locatarii unui acvariu cand depun, bonus, ai 3 perechi formate), africani din marile lacuri (apa dura, agresivitate fata de aceeasi specie, motiv pentru care e mai bine sa supra-aglomerezi acvariul).
Asa ca fie renunti la lifalili si te bucuri de paleta de culori si alergaturile specifice africanilor mari, fie pastrezi ciclidele pitice si te bucuri de linistea acvariului, niste plante specifice raurilor nigeriene....

Mama prostilor e mereu gravida!
IulianApo
Junior member

Joined: 13/06/2021 20:11:29
Messages: 22
IP:
Offline

Multumesc înca odata!
Paradoxx, Auratus sunt ciclide.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/07/2021 17:54:14

IulianApo
Junior member

Joined: 13/06/2021 20:11:29
Messages: 22
IP:
Offline

Opincarul, mul?umesc pt sfaturi.
In ceea ce ii prive?te pe lifalili, ace?tia, cu toate ca sunt ci mai mult ca ?i nr. dintre speciile pe care le am, sunt foarte lini?titi. Cei drept înc? nu au depus ci doar se curteaz?.
Singura familie care ma îngrijoreaz? este cea a pundamilia, par destul de agresivi cu ceilal?i, motiv pt care ma gândesc fie sa ii vând fie sa ii donez.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com