[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mucegai in furtun alimentare si evacuare!  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
kreeves
Junior member

Joined: 05/10/2021 08:56:29
Messages: 6
IP:
Offline

Buna!

Am nevoie de ajutor. De un an am 2 testoase pe care le-am tinut intr-un acvariu de aprox 60l. Pentru ca au crescut de la o moneda de 50 de bani la 10 si respectiv 12 cm, am facut de curand upgrade la unacvariu de 200 l si filtrul extern. Dezastru! Apa a fost ok exact o zi si apoi acceptabila alte 2. Am pus 2 capsule de bacterii cu intentia de a limpezi apa, dar fara rezultat. Mai mult, aseara am constatat ca ambele furtunuri sunt pline de mucegai. Astazi planuiesc o curatare a intregului ansamblu, dar mi-ar placea sa stiu ce s-a intamplat si de ce am ajuns aici, sa nu se mai repet situatia. Am vizionat nenumarate canale de youtube, in principiu as zice ca am respectat cerintele de baza, dar evident ceva imi scapa. Scriu aici pentru ca nu vreau sa le chinui mai mult cu incercari nereusite. Multumesc
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Buna,
ce culoare are acel "mucegai"? De obicei se depune biofilm pe interiorul furtunurilor, si este de culoare maronie.
Filtrul are nevoie de timp (cateva saptamani) pentru a dezvolta acele bacterii care vor mentine apa limpede, pana atunci va face doar filtrare mecanica.
Filtrarea mecanica nu elimina bacteriile din coloana de apa, cele care dau aspect tulbure/laptos.

Deci vei avea apa tulbure pana se cicleaza filtrul.
Pana atunci incearca sa hranesti testoasele intr-un lighean sau alt recipient, pentru a polua cat mai putin apa din acvariu (am citit smecheria asta pe undeva).
kreeves
Junior member

Joined: 05/10/2021 08:56:29
Messages: 6
IP:
Offline

Mucegaiul are culoare inchisa, maroniu-negricios as spune. Initial erau doar pete izolate, care s-au unit intre timp si acum apare o depunere uniforma de toata frumusetea. Problema majora e mirosul puternic de mucegai. Pana acum, apa mirosea a balta daca treceau mai mult de 10 zile si nu schimbam apa. Acum am un miros puternic si persistent de mucegai.

Am "sarit" peste ciclare pt ca am crezut ca la testoase nu e neaparat necesara, dat fiind faptul ca apa lor se schimba foarte des comparativ cu acvariile de pesti. Aici am gresit? trebuie facuta oricum ciclarea?

Multumesc pt raspuns.
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ma pricep la testoase. Daca miroase intepator posibil sa fie ciano. O poza ar ajuta mult. Cat si tipul de filtru si mediile de fliltrare. O ciclare trebuie facuta in orice bazin cu apa, parerea mea.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Ia-ti o perie de curatat furtunuri, da-i cu apa fierbinte, daca nu iese da-i si cu clor, clateste bine dupa.
kreeves
Junior member

Joined: 05/10/2021 08:56:29
Messages: 6
IP:
Offline

Clor? N-as fi indraznit
Am filtru extern Tetra cu 4 tipuri de material filtrant: tuburi ceramice, bile, burete si carbon activ. E in functiune de 2 saptamani. Incerc sa pun si poza de acasa.
kreeves
Junior member

Joined: 05/10/2021 08:56:29
Messages: 6
IP:
Offline

Poze cu apa si depunerea din furtun. Le separ ca sunt prea mari.
kreeves
Junior member

Joined: 05/10/2021 08:56:29
Messages: 6
IP:
Offline

[Thumb - 713EC33B-9211-4EA9-8348-1960CF090688.jpeg]

[Thumb - D2F846F4-246F-4728-9207-84542A98AA43.jpeg]

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

kreeves wrote:Clor? N-as fi indraznit

Mai merge si cu otet, apa oxigenata. Toate se clatesc cu apa.
kreeves
Junior member

Joined: 05/10/2021 08:56:29
Messages: 6
IP:
Offline

Am facut intre timp un test de apa. Nitritii si nitratii sunt in exces, deci curatarea biologica nu prea functioneaza-asta era evident cu ochiul liber. La fel duritatea si alcalinitatea apei imi dau cu virgula

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2021 18:08:10

Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

kreeves wrote:Am facut intre timp un test de apa. Nitritii si nitratii sunt in exces, deci curatarea biologica nu prea functioneaza-asta era evident cu ochiul liber. La fel duritatea si alcalinitatea apei imi dau cu virgula

Prezenta nitratilor inseamna ca ai filtrare biologica, prezenta nitritilor inseamna ca este insuficienta. Schimbi apa mai des pana se matureaza filtrul.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ce sa scrie eu:

Bacteriile care ar trebui sa faca filtraea aia, biologica nu sunt inca toate' formate

Pe inul' de la filtru, montati un burete (din aia bolborositori) care ar necesita spalare/curatare zilnica. (ca sa diminuati cantitatea de cacut care ajunge in buretii din filtru)

O ciclare, dureaza cam 40 de zile, indiferent ce adaugati ca si bacterii "benefice".

Filtrul, banuiesc ca este un "Tetratech"... De cat? si ce aveti in filtru? (mai ales....)

L.Edit: maroneala de pe furtune, nu este chiar o problema curenta. (am si eu. stiu si de la ce )

This message was edited 2 times. Last update was at 05/10/2021 20:14:49


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com