[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Remineralizare apa osmoza  XML
Forum Index » Apa
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Va salut!

Sunt intr-un iures continuu, am treaba de am ajuns sa ma injur singur, am incercat un research rapid dar nu m-am lamurit.

Va rog sa imi explicati din experienta voastra, cat mai simplu - ca la prosti, cum si cu ce recomandati remineralizarea apei de osmoza (apa obtinuta fara cartusul NPS) in vederea folosirii ei pentru un acvariu plantat si populat cu pesti (eventual ceva creveti easy) si care beneficiaza de aditie CO2 controlata.

Multumesc anticipat.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut!
Ai 2 variante:

Varianta simpla - folosesti apa de osmoza si o combini cu apa de robinet declorinata.
Ex daca ai KH 12 la apa de robinet folosind o combinatie 50 - 50 apa osmoza se ajunge la KH 6. Valoarea GH se imparte si ea la 2.

Varianta complicata: 100% apa osmoza cu remineralizare: Seachem Equilibrium pt GH si Alkaline buffer ca sa ridicam KH. Se urmeaza instructiunile producatorului pt obtinerea GH si KH dorite

LE

https://www.nevertebrate.ro/conditioner-seachem-equilibrium-300g-31554

https://www.nevertebrate.ro/conditioner-seachem-alkaline-buffer-300g-31494

This message was edited 2 times. Last update was at 11/02/2022 18:27:41

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Online

Eu am apa foarte moale la robinet kH 0-1, GH 1-2. Deaccea remineralizarea este necesara in toate bazinele(exceptie unul ptr depunere).
Pentru cresterea kH folosesc fie coral sfaramat fie bicarbonat de sodiu.
Pentru GH produsele de la Seachem(Equilibrum, Discus trace) sunt excelente , dar as ajunge la faliment avand in vedere ca trebuie adaugat la fiecare schimb de apa. Am profitat de faptul ca Seachem publica continutul procentual al mineralelor si ce saruri au folosit am facut niste calcule sau am folosit calculatoare online ptr a calcula dozajul ptr fiecare acvariu.
https://rotalabutterfly.com/nutrient-calculator.php
Mentionez inca odata ca adaug mineralele doar la schimb de apa si dozez doar ptr cantitatea de apa schimbata. Principalele minerale pe care le urmaresc sunt calciu, magneziu, potasiu, fier, mangan dar cateodata combin cu produse comerciale destinate adaugarii de micronutrienti ptr plante.
Ceea ce am obsevat este ca ptr plante Seachem foloseste saruri bazate pe sulfati, iar ptr pesti cele bazate pe clor.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Va multumesc frumos pentru raspunsuri

Daca mai sunt si alte variante, sunt ochi si urechi.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Online

De curiozitate, cat de mare e acvariul si care sunt valorile kH , GH TDS ale apei de la robinet?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Acvariul (care e doar in plan) o sa aiba 200 litri.
Iar valorile, doar din memorie si aproximativ (n-am mai facut un test de multi ani)
Ph 7,2 - 7,4 in functie de perioada anului
Kh parca 4 sau 5, pe acolo pe undeva
TDS 200 ++ (cred ca pana in 250)

Acest obiect m-ar ajuta?
https://www.nevertebrate.ro/conditioner-remineralizant-aquaforest-af-remineralizer-500ml-35835


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Online

Avand in vedere ca vrei sa cresti plante, neos si nu pesti de apa moale nu inteleg de ce vrei sa te complici cu apa de osmoza+remineralizare. Valorile apei de la robinet mi se par OK. KH este OK. Dupa valorile TDS se pare ca si GH este acceptabil.
Mai mult chiar poti sa te uiti la buletinele de la Apanova. Am dedus ca locuiesti in Bucuresti asta te-ar putea ajuta:
https://www.apanovabucuresti.ro/informatii-utile/buletine-analiza
Am dat click la intamplare pe o zona la intamplare, un GH in jur de 7 mi se par acceptabil. Daca chiar vrei sa-l reduci poti combina apa de la robinet cu putina apa de osmoza. Despre pH sfatul meu e sa nu te stresezi din cauza lui.
Eu nu as folosi deocamdata nici un aditiv. As masura kH si in functie de valoarea lui mi-as seta pH ul la regulatorul de CO2. Plante deocamdata pana acvariul este ciclat dpdv al algelor. Untotdeauna cand folosesti CO2 sa fi atent sa ai destula oxigenare in timpul noptii.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Acvariul (care e doar in plan) o sa aiba 200 litri.
Iar valorile, doar din memorie si aproximativ (n-am mai facut un test de multi ani)
Ph 7,2 - 7,4 in functie de perioada anului
Kh parca 4 sau 5, pe acolo pe undeva
TDS 200 ++ (cred ca pana in 250)

Acest obiect m-ar ajuta?
https://www.nevertebrate.ro/conditioner-remineralizant-aquaforest-af-remineralizer-500ml-35835


E bun produsul, creste si GH si KH.

Dar sunt de aceeasi parere cu flo77. Cu parametrii pe care zici ca ii ai poti sa cresti cam orice specie de planta. Si pentru creveti (doar din ce am citit) par foarte ok.
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Apoi, nu stiu, dar la retetele de mai sus eu as incepe cu 2 beri.....inchise, de pH.....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Stiu ca merge si cu apa de la robinet, pentru ca am crescut plante ani de zile. Dar eu sunt genul de om curios care nu se multumeste cu "merge si asa" si vreau sa incerc si "altfel".
Niste amintiri plus niste chestii vazute pe internet mi-au starnit apetitul pentru experimente. In afara de cativa lei, nu am nimic de pierdut. Acum incerc doar sa ma informez corect despre proceduri.
Shubilian, n-am mai baut nimic din aprilie 2018, vinul si berea au fost inlocuite cu suc de rodii si de portocale smilie

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2022 09:00:49


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Ok, cu cat ne dai mai multe detalii cu atat te putem sfatui mai bine. Ce apa urmaresti sa obtii? Si care e obiectivul final, un acvariu plantat frumos tip scape sau un olandez cu specii rare de plante?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Scape n-am facut niciodata si nici n-am sa fac, pentru ca nu am ochi sau mana pentru asa ceva.
Vreau sa obtin o comparatie, intre ce am facut ani de zile cu apa de la robinet si ce s-ar obtine cu apa de osmoza.
Comparatie ce priveste cresterea plantelor, a aparitiei (sau neaparitiei) algelor si tipul lor, etc. Nu am cuvintele la mine si nu prea stiu cum sa explic tropaitul piticilor, dar cam asta e ideea.
Sunt o baba comunista (sau un copil de aproape 50 de ani) cu multiple curiozitati (asa am vrut sa vad si cum e in lumea marinelor, la fel ma mananca si de un paludarium, la fel cum am experimentat mai multe metode si tipuri de fertilizare, etc).

Raspunsul pe scurt ar fi: pitici

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
LiviuG
Junior member

Joined: 12/02/2016 18:18:56
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu intru in detalii, formule, calcule- ca nu ma pricep.

Eu am avut in paralel bazine cu apa de la retea si bazine cu apa de osmoza, remineralizata. Nu mari, volume de apa de 40 litri utili (nu brut, nu net).

Cele cu apa de osmoza mi-au parut mult mai ok pentru plante (si animale).

Nu stiu cum dar nu numai ph, kh si gh fac legea in acvariu. Cumva, apa de osmoza este aproape pura iar sarurile readuc acolo doar ce trebuie. Sau aproape tot ce trebuie pentru flora si fauna.

Cum ziceam, nu ma pricep la explicatii stiintifice, spun doar din ce am experimentat eu.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Exact genul de explicatii pe care le pot intelege si eu
Multumesc pentru confirmare, abia astept sa experimentez si eu.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu am folosit, dar citesc de mult. Din ce am observat, multi folosesc apa de osmoza in plantate. Principalul motiv este scaderea kh, care vine la pachet si cu alte beneficii. Cu siguranta vei avea doar avantaje, parerea mea. Doar sa ai niste parametrii tinta. Daca era mai ieftina solutia asta, o foloseam de mult, dar cum si asa sunt campion necontestat la consumul de apa pe 3 persoane, undeva intre 22-26,uneori 28mc mi-a iesit din calcule.
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Daca nu gresesc, sper ca nu, recomandarea la tds era pe la 120 cu un gh3, cand tds urca spre 200 apar si problemele cu alge.
[ICQ]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Multumesc, inca o informatie buna

Mie mi-a fost rusine sa intreb

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Mi-am dat seama ca nu mai am TDS metru.
Recomandati o marca anume, sau orice divais isi face treaba?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Mi-am dat seama ca nu mai am TDS metru.
Recomandati o marca anume, sau orice divais isi face treaba?

Sa lamurim un pic ce este TDS-ul (Total Dissolved Solids)

"TDS este masura tuturor substantelor solide organice si anorganice dizolvate din apa. Cu toate acestea, testele acestui parametru de apa nu spun ce cuprinde TDS-ul dvs. Masoara totalul tuturor substantelor moleculare, ionizate si microscopice din apa noastra care nu pot fi prinse de filtrarea dvs. Aceasta include GH, KH, amoniac, nitrit, nitrat, deseuri organice dizolvate etc., si tot ceea ce adaugati la acvariul plantat (conditioner apa, fertilizanti, hrana de peste neconsumata etc.).

Deci cam orice bagam in apa si se dizolva in apa creste TDS. Masurarea lui ne da un numar, dar nu stim ce anume contribuie la cresterea acestui numar.

Mult mai folositoare mi se par testele de GH, KH, amoniac, nitriti, nitrati, fosfari etc pentru ca stim exact ce masuram cand cautam sa identificam o problema cu apa.

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Asa o fi, informatia asta o stiu de la dave chow. Probabil ca stie ce zice, ma gandesc.
Referitor la aparat, eu am un milwakee, sunt multumit de el.
[ICQ]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com