[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
identificare pompa dozare  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

Domnilor, ma poate ajuta cineva sa identific pompa din poze? Am gasit-o prin cutiile cu accesorii de acvaristica si-mi amintesc ca am cumparat-o cu ani in urma de pe olx (cred) in ideea ca-mi va folosi la ceva. Nu reusesc sa gasesc nimic pe net despre ea, sa-mi dau seama cum functioneaza, cum se programeaza, etc.
Cum se vede din poze, are un singur cap cu 3 furtune. Nici nu am bagat-o in priza sa vad ce face/daca face ceva, pana nu reusesc sa gasesc niste info despre ea.
[Thumb - pompa dozare 2.jpg]

[Thumb - pompa dozare 1.jpg]

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Seamana cu pompele pe care le folosim la masinile profesionale de spalat vase.
Nu se programeaza, iei o priza electronica cu timer, pui un furtun (vad ca poti pune 3 odata, ceea ce e misto) apoi fa proba cati ml iti dozeaza intr-un minut.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Seamana cu pompele pe care le folosim la masinile profesionale de spalat vase.
Nu se programeaza, iei o priza electronica cu timer, pui un furtun (vad ca poti pune 3 odata, ceea ce e misto) apoi fa proba cati ml iti dozeaza intr-un minut.

Am inteles, mersi pentru sfat!
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

OK, am masurat. Baga (toate 3 furtunele) 25ml intr-un minut.
Chestia este ca ma gandesc s-o folosesc la sistemul de cultura rotiferi, sa alimentez cu plancton, daca nu sunt acasa. Mai ramane (cand o veni planctonul si rotiferii, sa stabilesc/aproximez cam ce volum ar trebui sa transfer din cultura de plancton in cea de rotiferi si cat de des...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

O a doua varianta, daca un minut (transpus in ml) e prea mult, e sa iei o priza dejteapta si o programezi sa mearga x secunde (timerele clasice nu au optiunea < 1 minut)
https://www.emag.ro/priza-smart-tellur-wireless-usb-1a-2400w-10a-alb-tll331021/pd/DRYK7VBBM/ - nu am folosit
https://www.emag.ro/prelungitor-smart-tellur-wireless-3-prize-4-x-usb-2200w-10a-cablu-1-8m-alb-tll331031/pd/D6YK7VBBM/ - am folosit

Faci o automatizare simpla, la ora x minutul y start socket z + countdown n secunde

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

Dane, asa cum spuneam sunt la prima tentativa de a creste/cultiva plancton/rotiferi. Chestia e ca nu mi se pare deloc mult 25ml cultura plancton, asa la "ochiometru"! Oricum, voi posta pe topicul aferent, cand va fi cazul...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Iubirea mea octogenara, eu habar nu am ce e aia cultura de rotiferi
Eu ma pricep cum se folosesc chestiile hardware si faceam sugestii (de obicei din experienta).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Iubirea mea octogenara, eu habar nu am ce e aia cultura de rotiferi
Eu ma pricep cum se folosesc chestiile hardware si faceam sugestii (de obicei din experienta).


Am inteles sugestia, doar ca nu se aplica la ce vreau eu sa folosesc pompa. Anyway, vedem "la fata locului" si...adaptam
Si abia "bat" spre sexagenar, dar ai dreptate, cateodata ma simt "octo"
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline



Glumeam, judecand dupa nickname presupun ca esti nascut in 67, la fel ca frati-miu.
Cand eram mic, am fost invatat ca trebuie sa-i spun nenea Gabi, nu Gabi, ca nu ne-am ciocnit valizele in gara

Si am o colega (e si vecina de bloc) foarte tinerica, e la primul ei serviciu. Ii povesteam ceva legat de conexiunea de internet sa o schimbe, si mi-a zis ca nu, ca taica-su e capos si nu vrea.
Ca "ce sa faci, asa e cu oamenii astia la varsta a treia". Si o intreb: dar cati ani are taica-tu?
50, raspunde.. Pai bravo ma maimuto, adica si eu sunt la varsta a treia?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
remus67
Junior member

Joined: 11/08/2011 13:54:47
Messages: 64
Location: Moldovita, Suceava
IP:
Offline

Stai linistit, stiu de gluma!
Cat despre generatia asta...ce sa zic? Am o fata de 24 ani. In conceptia ei, ar cam trebui ma-sa sa puna de coliva...
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

remus67 wrote:Stai linistit, stiu de gluma!
Cat despre generatia asta...ce sa zic? Am o fata de 24 ani. In conceptia ei, ar cam trebui ma-sa sa puna de coliva...



Omule !
Ai multi aliati, eu sunt unul dintre ei, am doua fete !
Imi cer scuze de off .......

This message was edited 1 time. Last update was at 25/02/2022 22:10:08


sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com