[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
DISCUS CU PROBLEME  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Salut.Am un DISCUS la care i-a ap?rut o problema la una din înot?toare.Are cineva idee ce ar putea fi ?i cu ce pot sa îl tratez?
[Thumb - 55680ED4-CBFF-4655-8B30-7C523ECA60D1.jpeg]

[Email]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Poate se vede mai bine de aici
[Email]
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

?
[Thumb - 65C15740-BB13-4CBD-B8A6-E94AD379CAE1.jpeg]

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu vad doua probleme la discusul tau. Fin rot la coada si acea roseata la inotatoarea pectorala. Fin rot poate fi cauzata de un fungus sau infectie bacteriana. Avand in vedere roseata de la inotatoarea pectorala as inclina spre o infectie bacteriana.
In afara faptului ca va trebui sa imbunatatesti conditiile de igiena din acvariu(schimburi de apa mai dese, sifonare substrat, curatare pereti acvariu, curatare alternativa a filtrelor, hrana de calitate) va trebui sa apelezi probabil la un antibiotic.Rareori recomand medicamente si dozajul lor, antibiotice niciodata. Va trebui sa te documentezi singur in alegerea medicamentului.
Si atentie , antibioticele distrug si bacteriile benefice. Daca te hotarasti sa tratezi tot acvariul trebuie sa tii seama de asta.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
CALINDAN
Member
[Avatar]

Joined: 26/03/2012 14:38:38
Messages: 209
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Nu exista substrat.Geamurile sunt impecabile,nici la casa nu le am a?a…Acvariul are cam 460 litri ?i sunt doua filtre externe Eheim cu 12-13 litri de Matrix Seachem in ele,pe care le-am cur??at acum vreo 2-3 s?pt?mâni.Exista schimb de apa la pic?tura,care func?ioneaz? permanent.
Pestele l-am cump?rat luni ?i avea acea problema la coada,de când l-am scos din punga cu care a fost transportat.Rana de la înot?toarea pectorala a ap?rut asear?,sau cel pu?in a?a am observat eu.Dar sigur nu a avut-o de la început.
Ii hr?nesc cu Tetra DISCUS ?i hrana congelat? de la Hornbach.Mâncare neconsumata nu r?mâne deloc,ca am un peste cu?it,care rade tot ce r?mâne pe fundul acvariului.
Mi-a mai spus cineva sa-l pun intr-un acavariu separat ?i sa bag sare.?tie cineva cam care e concentra?ia care se folose?te in astfel de cazuri?
[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Sigur ca da, poti incepe cu un tratament mai putin agresi, vezi ce se intampla. Dar urmareste cu atentie progresul pe care il face pestele in timpul tratamentului .
Faptul ca ai achizitionat pestele recent poate sa dea o alta explicatie pentru coada franjurita, ar putea sa fie doar ca urmare a transportului.
Au trecut deja destule zile de cand l-ai achizitionat, probabil ca nu vei avea probleme cu crosscontamination, dar data viitoare ar fi bine sa tii noii pesti in carantina,

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com