[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
nymphea lotus red.  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

a dat un puisor, micut ( are o frunzulita doar), planta este pusa intr-un pahar cu turba, acoprita de pietris.

intrebare: cand pot sa o separ de planta mama?

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Are rizomul sau nu il are? Chestia aia ca un "cartof"? :-)
Daca il are atunci nu il separa deocamdata. Lasa-l acolo. In conditii bune, ba chiar si numai rezonabile o sa ajunga un monstru. Sper ca acvariul unde vrei sa o bagi e unul MARE.

Daca totusi tii neaparat sa il separi, lasa-l sa dea macar 4-5 "frunzulitze" ca sa fii sigur.

Planta face niste frunze cam cat alea de salata verde ca marime. Si fiind si rosie, cam face umbra. Uite-te si pe Tropica.

Take care.

Val.
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

Val wrote:Are rizomul sau nu il are? Chestia aia ca un "cartof"? :-)
Daca il are atunci nu il separa deocamdata. Lasa-l acolo. In conditii bune, ba chiar si numai rezonabile o sa ajunga un monstru. Sper ca acvariul unde vrei sa o bagi e unul MARE.

Daca totusi tii neaparat sa il separi, lasa-l sa dea macar 4-5 "frunzulitze" ca sa fii sigur.

Planta face niste frunze cam cat alea de salata verde ca marime. Si fiind si rosie, cam face umbra. Uite-te si pe Tropica.

Take care.

Val.


planta mama este intr-un pahar (o poti vedea la mine la galerie), la marginea paharului a aparut un puisor cu 2 frunze de 3 cm. nu stiu daca are rizom sau nu, pt ca nu am dezgropat-o, dar sigur nu are, pt ca e aparuta pe o tije a plantei mama.
o sa mai astept 1 sapt-2 si o sa o separ de masa.
sper ca e bine ce fac.

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

planta mama este intr-un pahar (o poti vedea la mine la galerie), la marginea paharului a aparut un puisor cu 2 frunze de 3 cm. nu stiu daca are rizom sau nu, pentru ca nu am dezgropat-o, dar sigur nu are, pentru ca e aparuta pe o tije a plantei mama.
o sa mai astept 1 sapt-2 si o sa o separ de masa.
sper ca e bine ce fac


M-am uitat acum. Ce frumoase si dragalase sunt asa mici :sic: . In fine...
A mea nu a dat niciodata pui din planta mama. Intotdeauna doar din rizom. Asa ca nu stiu ce sa zic.
Nu din experienta, dar ca regula generala, daca are 4-5 frunzulite poti sa il separi.
Daca vrei mai asteapta si parerea unuia dintre meseriasii de pe aici... Avand in vedere ca oricum tre' sa mai astepti pana creste.

Val.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com