[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tetra color - urgenta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Poate ca voi starni oarece suparare, sper sa intelegeti ca sunt incepator si sunt atras de unele lucruri care nu sunt neaparat corecte fata de acvariu. Dar, de-asta vin si pun intrebari si va cer ajutorul.

Astazi am cumparat 5 tetra color pentru sotia ... sunt frumosi si vrea si vrea, ok i-am cumparat si stau intr-un acvariu de 20L singuri in carantina cu 3 guppy.
In seara asta am observat comportamentul celor 5 tetra color, cam agresiv tot fugareau guppy asa ca i-am pus direct in acvariu sa nu mi zdremtuiasca.

Dar, ca idee finala eu vroiam in acvariu sa am 5 Tetra Color, 5 Neoni 3 Guppy si 20 creveti.
Pot pune Tetra color in acvariu intr-un final sau raman fara creveti, guppy fara coada si neonii stau intr-un colt toti gramada... ?
In functie de ce spuneti voi e posibil sa merg maine la petshop sa-i dau inapoi, eu personal am o mare retinere cumva din cate observ se tot impung, cearta intre ei, si felul de a manca ... parca-s cam agresivi..tare.

Sau poate doar mi se pare. Deci, urgent. Ce fac ?
[Email] [WWW]
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

Is treaz, ai zis c? e urgent, dar habar nu am de comportamentul tetra.ce pot s? î?i spun e c? nu exist? peste care generic sa nu atace creve?ii.

”sunt o somitate in treling”
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

crevetii in primul rand, dar eu am vazut ca tot fugaresc guppy, neonii nu stiu dar poate ca ar fi la fel...pare ca e o generalitate sa fie agresivi.
eu am neoni cu creveti de 2mm si nici nu se uita spre ei. au fost si cazuri cand crevetele sare la bataie si neonu` fuge de el..

serios acum, chiar am nevoie sa stiu ce sa fac, sa-i duc inapoi sau sa merg asa...
sotia a dormit trista ca pestii ei frumosi...parca si mie-mi plac dar nici nu vreau sa-mi bat joc ...
[Email] [WWW]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

pestii bagabonti arata si sunt asa

[Thumb - glofish.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 26/06/2022 03:33:20

[Email] [WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Tetra acestia si in general tetra, pot sta in acvariu comunitar doar daca au un card de un numar considerabilde minim 10,recomandabil de obicei 6,acvariul e mic si pt ei si pt guppy, sunt prea activi iar cu pesti voalati in acelasi acvariu, devin teritoriali. Ii poti tine pe toti daca iei un acvariu mai mare si sa suplimentezi nrul coloratilor.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Crevetii vor avea mari probleme.
[ICQ]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tetra color sunt shaorma versus mancare frantuzeasca.

Nu cred ca o sa fie armonie in acvariu, o sa fie doar culoare.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Am avut eu pana acum ~2 luni, 16 Tetra daia' cu Guppy si nu au fost incidente. (in ~200L apa)

La creveti, este treaba sigura ca vor consuma puii.

https://www.youtube.com/watch?v=GsBXQ4VF-eU&ab_channel=BratuEduard

This message was edited 1 time. Last update was at 26/06/2022 20:57:50


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dinu79
Membru banat

Joined: 24/04/2022 20:52:39
Messages: 135
Location: judetu Cluj
IP:
Offline

F fain acvariu, eversad.te invidiez.

”sunt o somitate in treling”
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com