[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Siporax sau Aqua nova rings?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

Am trecut azi pe la magazin si vanzatorul de acolo ii prezenta unu client acest material despre care el spunea ca practic este acelasi material ca si siporax, doar mult mai ieftin. Cei drept este ca diferen?a de pret este destul de considerabila, adica un litru se siporax costa 17€ iar unul din asta costa 8€. Stie cineva ceva despre aceste inele? Merita? Sau vanzatorul doar încerca sa isi vanda marfa?
[Thumb - 26AA3337-A35E-44B9-848C-9F84CD2BCC60.jpeg]

varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Am avut eu vreo patru cutii, cand vindeau cei de la zoofast. Sincer, nu sunt ceva uau. Sunt mai mari decat siporax si putin mai grunjoase. Cred ca fac mai mult filtrare mecanica, decat ofera spatiu de colonizare. Sunt un fel de roci vulcanice, ca si eficienta. Eu le foloseam sa acopar filtrele substrat, prin care tragea in-ul de la extern.
Pe de alta parte nici siporax nu e un mediu filtrant de top, deci, daca ai un filtru generos, poti sa-l inlocuiesti cu astea.
Principiu de asezare e acelasi: bucata cu bucata, primul rand culcate, al doilea in picioare.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/11/2022 14:41:26

Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

Vreau sa schimb acvariul cu unul mai mare si in acvariul care îl am acum BBA a preluat controlul total, adica inclusiv pietrisul este plin. Vreau sa va întreb daca este vreo posibilitate sa transfer pietrisul dar nu si alga? Sau este mai bine sa cumpar totul nou pentru noul acvariu? Vreau sa folosesc filtrul pe care îl am acum pentru acvariul cel nou, exista vreo sansa sa transfer si alga odata cu filtrul?
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Selah wrote:Vreau sa schimb acvariul cu unul mai mare si in acvariul care îl am acum BBA a preluat controlul total, adica inclusiv pietrisul este plin. Vreau sa va întreb daca este vreo posibilitate sa transfer pietrisul dar nu si alga? Sau este mai bine sa cumpar totul nou pentru noul acvariu? Vreau sa folosesc filtrul pe care îl am acum pentru acvariul cel nou, exista vreo sansa sa transfer si alga odata cu filtrul?

Dupa cum se stie bba este o alga de care nu scapi asa usor. Avem cazuri in care lemnul cu bba a fost curatat di stat afara ani de zile. Dupa introducerea a reaparut.
Cel mai ok se cauta cauza aparitiei lui,in cele mai multe cazuri este vorba de fluctuatia co2. Daca ai avea putin ai scapa usor ,dar daca ai lasat sa preia controlul cam greu.
Se poate sa incerci ,scoti pietrisul si faci bai cu apa oxigenata etc etc .

Eu zic daca poti tot nou si aia e,dar sansa sa apara e aceasi ca si acum daca nu iti dai seama de ce a aparut.
Eu la toate skape am avut bba cele cu controler ,cele fara unde aveam co2 nonstop nam avut. Putin dar am avut.
Deocamnada am experimentat ceva si se pare ca a iesit sa scap de o parte.
Acum merg cu actualul skape fara controler ,deocamnadata nu vad deloc bba nou doar cel vechi putin de tot.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2022 19:02:46

[Email]
Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

Samy wrote:
Selah wrote:Vreau sa schimb acvariul cu unul mai mare si in acvariul care îl am acum BBA a preluat controlul total, adica inclusiv pietrisul este plin. Vreau sa va întreb daca este vreo posibilitate sa transfer pietrisul dar nu si alga? Sau este mai bine sa cumpar totul nou pentru noul acvariu? Vreau sa folosesc filtrul pe care îl am acum pentru acvariul cel nou, exista vreo sansa sa transfer si alga odata cu filtrul?

Dupa cum se stie bba este o alga de care nu scapi asa usor. Avem cazuri in care lemnul cu bba a fost curatat di stat afara ani de zile. Dupa introducerea a reaparut.
Cel mai ok se cauta cauza aparitiei lui,in cele mai multe cazuri este vorba de fluctuatia co2. Daca ai avea putin ai scapa usor ,dar daca ai lasat sa preia controlul cam greu.
Se poate sa incerci ,scoti pietrisul si faci bai cu apa oxigenata etc etc .

Eu zic daca poti tot nou si aia e,dar sansa sa apara e aceasi ca si acum daca nu iti dai seama de ce a aparut.
Eu la toate skape am avut bba cele cu controler ,cele fara unde aveam co2 nonstop nam avut. Putin dar am avut.
Deocamnada am experimentat ceva si se pare ca a iesit sa scap de o parte.
Acum merg cu actualul skape fara controler ,deocamnadata nu vad deloc bba nou doar cel vechi putin de tot.


Deci indicat ar fi sa cumpar totul nou.
Legat de filtru, ce spui? Exista vreo sansa sa se transmit? alga cand îl mut? Nu planuiesc sa îl opresc, vreau doar sa îl mut împreuna cu pesti in ceva galeata pana fac toate schimbarile.

Samy, daca vrei aici un magazin din steiermark cred ca se inchide si vinde produsele la licitatie.
https://www.aurena.at/auktion/7025/Tierbedarf_C_0Anglerbedarf_0und_0Aquaristik?pagetype=s&page=1&pagesize=24&sorting=none&rel=419

Eu mi-am pus bani deja pe un acvariu, un filtru si înca ceva accesorii de pe acolo.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Multumesc deocamnda is chel Plus trebuie mers acolo dupa ele . Deci nu mi se merita la ce am vazut ca au.
Desigur ca se poate transmite si din filtru alga. Nu este neapart.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2022 20:20:11

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Stiti voi vorba aia romaneasca cu omul gospodar care-si face iarna car si vara sanie. Sa aveti bafta la shopping..

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2253
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Si eu as zice sa schimbi substratul daca e afectat tare.

Restul echipamentelor din acvariu afectate de BBA le cureti cu clor sau apa oxigenata. Dar sa nu le tii mult plantele in clor sau apa oxigenata.
Lemnele le cureti bine cu o perie...si ar trebuie sa fie ok.

Referitor la materialul filtrant de mai sus, as merge doar pe Sera siporax, care este foarte bun. Nu te complica cu altceva.

Mersi pentru site ul de licitatii, acum ma uitam ce preturi bune sunt acolo ma gandeam pe cine am in Austria.

Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
Selah
Member

Joined: 23/09/2022 11:20:24
Messages: 110
Location: Graz, Austria
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Si eu as zice sa schimbi substratul daca e afectat tare.

Restul echipamentelor din acvariu afectate de BBA le cureti cu clor sau apa oxigenata. Dar sa nu le tii mult plantele in clor sau apa oxigenata.
Lemnele le cureti bine cu o perie...si ar trebuie sa fie ok.

Referitor la materialul filtrant de mai sus, as merge doar pe Sera siporax, care este foarte bun. Nu te complica cu altceva.

Mersi pentru site ul de licitatii, acum ma uitam ce preturi bune sunt acolo ma gandeam pe cine am in Austria.


Cu placere!
Gasesti multe chestii (diferite produse, aparate electrocasnice, electronice, autoturisme, scule) pe acest site, din mai multe domenii de activitate, uneori chiar la pre?uri foarte bune. Depinde cum se liciteaz?. Singura problema este ca licita?iile se desfasoara in diferite locuri din Austria si de cele mai multe ori trebuie sa le ridici personal de la ei.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com