[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pozitie butelie CO2 - pe orizontala  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Din diverse motive a trebuit sa las butelia de CO2 in pozitie orizontala - conform cu poza de mai jos. In principiu stiu ca nu e recomandat si o sa o montez vertical cind am timp.
Butelie Sodastream cu adaptor de pe Aliexpress si un reductor de pe Nevertebrate cu reglaj fin. Cu furtun de CO2 si un difuzor cu valva si numarator de bule integrat. O sa mai montez o electrovalva italiana si un reactor Sera 1000 (cu bypass daca gasesc robineti) cind am timp - nu prea curind.

Stau cu ochii pe ea de vreo ora - ca pe butelie. Presiunile sint stabile, numarul de bule e stabil. Nu am verificat-o de scurgeri inca - asta e o prioritate. Bineinteles ca la prima montare iesea co2 pe linga nipluri ca la balamuc pina m-am hotarit sa o string mai serios - pina nu pui mina pe ea nu prea stii cit sa strangi (ai naibii astia de la Sodastream - butelia am strins-o cu mina exact cum spun ei si niplul ala tine foarte bine, iesea co2 pe la niplul de la reductor). Am folosit si o bomba cu drojdie si de 6 luni o bomba cu acid citric, dar am fost nemultumit de amindoua - si asta stiam deja de mult. Am si o butelie de 10 litri, dar trebuie recertificata si umpluta. Macar asta de la Sodastream pot sa o incarc la un magazin de linga mine - la un pret de 4-5 ori mai mare.

Daca ramine in pozitia asta are/am vreo problema?
[Thumb - ButeliCO2pozitie.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2022 17:53:28


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Adaptorul e asta:
https://www.aliexpress.com/item/32811212318.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1802cHmD7Y

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu am scurgeri de gaz - am verificat de 2 ori la intervale de 30 minute.

Sa vad acum cit tine butelia de 420 de grame la cca. 2 bule pe secunda.

Presiunile nu s-au modificat. Poate reusesc duminica macar sa montez electrovalva sa nu mai consum co2 noaptea degeaba.

Era sa uit - adaptorul vine cu un set de garnituri de rezerva - una pt. butelia Sodastream si 2 pt. surubul care actioneaza valva de pe butelia Sodastream plus un surub si un inbus de 2 - care cred ca sint necesare ca sa schimbi garniturile de la surubul care actioneaza valva buteliei. I-am intrebat pe chinezi de garnituri de rezerva si nu am prea reusit sa ne intelegem. Culmea e ca ma inteleg cu englezii si americanii pe chat, dar se pare ca engleza chinezeasca e putin diferita de engleza.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2022 19:54:23


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Salut, am gasit asta:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1365160914000197

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Mersi, dar se refera la stocarea CO2 in mine de sare dezvoltate pe orizontala sau verticala.

Am avut timp sa citesc mai mult. E interzisa (nu nerecomandata) utilizarea oricarui tip de butelie de Co2 altfel decit in pozitie verticala. Valabil si la transport. Doar la transport pe periode scurte poate fi pusa orizontal, dar nu precizeaza nimeni ce inseamna perioade scurte. Gasiti toate precizarile de mai sus in industria berii care foloseste CO2 mult mai mult decit noi.

A functionat toata noaptea fara probleme, dar dupa ce am citit acum am improvizat un suport care o tine vertical.

Raportul de decompresie (volumul) a CO2 din lichid (din butelie) in gaz (prin reductor) e de 1:535.

Concluzie: buteliile de CO2 se folosesc si transporta numai in in pozitie verticala. Unul din motive e reductorul care e conceput sa lucreze numai cu gaz. In pozitie orizontala e posibil ca Co2 lichid sa ajunga la reductor si sa il distruga.

This message was edited 2 times. Last update was at 17/11/2022 06:45:55


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com