[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carota / freza sticla 35mm  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Salutari, unde g?sesc ?i eu de cump?rat o carota / freza de 35mm pt sticla cu care sa dau 3 gauri? Am cautat pe google dar g?sesc de la 25 de lei pana la 600 lei. Exclus sa ma duc cu acvariu la un atelier, e un trigon 350 plin cu apa . Ms
[Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pai: exista ceva variante de freza.

https://www.emag.ro/freza-sticla-diamantata-carota-diamantata-35mm-or8-3420/pd/DZWM41MBM/?cmpid=86963&gclid=CjwKCAiA5Y6eBhAbEiwA_2ZWIRLHUlJSuhXlRJt4Umzq2aEWoMI_4ZJCPgFd9IedUjwk__MTImMu7hoC-kgQAvD_BwE

Ori: vin eu cu carota de 35 si gauresc sticla, cu pesti in ea' .

Ledit: BA se pare ca doriti...

This message was edited 1 time. Last update was at 15/01/2023 22:23:15


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Exact ca cea postata mai sus de cel trist am si eu doar ca am cumparat-o ca si carota pentru faianta, cele special pentru sticla sunt prohibitive ca pret. Eu am gaurit cu ea sticla de 12 mm doua gauri de 35 mm fara probleme cu acvariul in pozitie normala in plan vertical cu simt, masina buna(fara vibratii mari) si un flacon de apa cu pompita, spreiezi din cand in cand apa pe gaura; incepi gaura cu carota intr-o parte si o rotesti incet pana face urma circular, usor continui miscarea si in timpul gauririi, grija la iesire sa nu rupa-deci fin

This message was edited 3 times. Last update was at 16/01/2023 11:19:03

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Am dat si eu cateva gauri in sticla cu carota diamantata pentru faianta, merge foarte bine.
Totul e sa ai ghidaj pentru carota si sa nu te grabesti, viteza mica la bormasina

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu am dat fara ghidaj(intradevar acesta ajuta sa nu-ti fuga din pozitia initiala), masina era cu viteza reglabila din butonul de la mana asa ca maream sau scadeam dupa simt dar viteza nu era mica(candva am lucrat in sticlarie si printre altele am gaurit in serie niste abajururi pentru export, bine alea erau gauri mici in diametru-se facea la viteza mare si cu jet de apa)

This message was edited 3 times. Last update was at 16/01/2023 15:26:48

[Email]
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Am inteles, ms, o sa iau una de pe eMAG ?i pana la vara îmi fac curaj sa il gauresc. Macar sa fie vara sa se usuce mai repede în casa daca il plesnesc. Daca iau ?i un ghidaj d-asta ajuta sau e frectie?
https://www.emag.ro/sablon-gaurire-cu-ventuza-si-rulmenti-pentru-placi-ceramice-kv3/pd/DJCFR9MBM/?ref=fav_pd-title
[Yahoo!]
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Ghidaju' este la mine' in custodie.

Anuntati, cand il doriti livrat si ajunge. (trebuie sa semneze si #danpavelescu pe ordinul de deplasare)

Post edit: nu luati, chiar carota de 25 lei... (erea' dor de poza/cum arata carota)

This message was edited 2 times. Last update was at 16/01/2023 23:18:36


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E mai bun ghidajul din link decat cel de la EverTrist.
Are rulmenti, la ala de la tristu frecarea se face direct pe plastic.
Si normal, daca are cineva nevoie de el si tristu e disponibil sa-l trimita, cum sa nu.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com