[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melci nedoriti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Aurel79
Junior member

Joined: 01/11/2021 15:07:58
Messages: 31
IP:
Offline

Salutare,
Acum vreo 3 luni am adus impreuna cu niste plante o mul?ime de melci. Am tot asteptat sa mai creasca sa ii pot aduna sau sa ii prind in capcana pentru melci insa nu cresc deloc. Cand se aprinde lumina geamurile sunt pline de niate puncte albe. Cred ca sunt sute deja... In cateva minute de la aprinderea luminii dispar (in nisip probabil).
Aveti vreo solutie de cum pot sa scap de ei? Ma gandeam s? bag niste asasini dar parca imi pare rau de neritine si imi este teama ca asasinii ii vor prefera pe acestia ca sunt mai mari
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Mie mi se pare ceva ciudat: puncte albe care dispar relativ rapid de la aprinderea luminii. Daca ar fi doar puncte albe(statice) as putea zice oua de neritine. Dar asa, habar nu am ce ar putea fi. Melci albi ar putea fi ivory snails dar aia nu-s mici. Poate nu sunt melci ceea ce vezi tu.
Poti sa pui niste poze/video?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Flash
Member

Joined: 14/07/2022 14:05:21
Messages: 138
Location: Brasov
IP:
Offline

Aurel79 wrote:Salutare,
Acum vreo 3 luni am adus impreuna cu niste plante o mul?ime de melci. Am tot asteptat sa mai creasca sa ii pot aduna sau sa ii prind in capcana pentru melci insa nu cresc deloc. Cand se aprinde lumina geamurile sunt pline de niate puncte albe. Cred ca sunt sute deja... In cateva minute de la aprinderea luminii dispar (in nisip probabil).
Aveti vreo solutie de cum pot sa scap de ei? Ma gandeam s? bag niste asasini dar parca imi pare rau de neritine si imi este teama ca asasinii ii vor prefera pe acestia ca sunt mai mari

Salut Aurel,
Eu am vreo 8 asasini si 2 neritine....nici macar nu ataca neritina....daca esti din Brasov iti dau eu toti asasini, am scapat de melci comunitari
[Email]
Aurel79
Junior member

Joined: 01/11/2021 15:07:58
Messages: 31
IP:
Offline

flo77 wrote:Mie mi se pare ceva ciudat: puncte albe care dispar relativ rapid de la aprinderea luminii. Daca ar fi doar puncte albe(statice) as putea zice oua de neritine. Dar asa, habar nu am ce ar putea fi. Melci albi ar putea fi ivory snails dar aia nu-s mici. Poate nu sunt melci ceea ce vezi tu.
Poti sa pui niste poze/video?


Am zis puncte albe pentru ca nu stiu cum sa ii descriu mai bine
Ideea este ca nici nu cresc sa ii pot aduna.
O sa incerc niste poze fix cand se aprinde lumina ca dispar foarte repede dupa aceea.
Aurel79
Junior member

Joined: 01/11/2021 15:07:58
Messages: 31
IP:
Offline

Flash wrote:
Aurel79 wrote:Salutare,
Acum vreo 3 luni am adus impreuna cu niste plante o mul?ime de melci. Am tot asteptat sa mai creasca sa ii pot aduna sau sa ii prind in capcana pentru melci insa nu cresc deloc. Cand se aprinde lumina geamurile sunt pline de niate puncte albe. Cred ca sunt sute deja... In cateva minute de la aprinderea luminii dispar (in nisip probabil).
Aveti vreo solutie de cum pot sa scap de ei? Ma gandeam s? bag niste asasini dar parca imi pare rau de neritine si imi este teama ca asasinii ii vor prefera pe acestia ca sunt mai mari

Salut Aurel,
Eu am vreo 8 asasini si 2 neritine....nici macar nu ataca neritina....daca esti din Brasov iti dau eu toti asasini, am scapat de melci comunitari


Nu sunt din Brasov, dar multumesc pentru intentie
O sa cumpar cativa asasini sa vad daca se schimba ceva.
Ms
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E posibil sa fie limpeti. Dispar de la sine daca mentii curatenie in acvariu. Poti sa-i razui de pe sticla cu un card, ii aduni intr-un loc si ii zdrobesti de sticla acvariului. Ii mananca pestii, sunt delicatesa.

Ca idee generala, plantele se decontamineaza inainte de a le baga in acvariu. Cu solutii diluate de apa oxigenata sau spirt (1 la 10) sau cu co2 lichid. Cateva secunde, dupa care clatire cu apa de robinet la temperatura potrivita.
Aurel79
Junior member

Joined: 01/11/2021 15:07:58
Messages: 31
IP:
Offline

Bayek wrote:E posibil sa fie limpeti. Dispar de la sine daca mentii curatenie in acvariu. Poti sa-i razui de pe sticla cu un card, ii aduni intr-un loc si ii zdrobesti de sticla acvariului. Ii mananca pestii, sunt delicatesa.

Ca idee generala, plantele se decontamineaza inainte de a le baga in acvariu. Cu solutii diluate de apa oxigenata sau spirt (1 la 10) sau cu co2 lichid. Cateva secunde, dupa care clatire cu apa de robinet la temperatura potrivita.


Da, se pare ca asta sunt. Am cautat articole despre limpeti si alte postari pe aici si, din ce poze am vazut seamana foarte mult cu ce am eu.
Acum ca mi-am luat leapsa stiu cum sa procedez cu noile plante inainte de introducere in bazin
Multumesc de sfat!
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Poate te ajuta cu ceva:
https://buceplant.com/blogs/aquascaping-guides-and-tips/6-types-of-aquarium-pests-how-to-get-rid-of-them

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Aurel79
Junior member

Joined: 01/11/2021 15:07:58
Messages: 31
IP:
Offline

Am reusit sa fac si o poza. Sper sa se vada
[Thumb - IMG_20230302_181929.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 02/03/2023 18:21:54

Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exact, sunt limpeti. Eu zic ca poti sa-i mai lasi, iti curata sticla. Si dispar singuri dupa cateva saptamani in care nu exagerezi cu mancarea si faci schimburi de apa combinate cu aspirat de substrat.

Daca chiar te obsedeaza, atunci aplica metoda cardul, de mai sus.
Aurel79
Junior member

Joined: 01/11/2021 15:07:58
Messages: 31
IP:
Offline

Am inteles. Multumesc mult tuturor pentru sfaturi si idei. Asa am mai aflat lucruri noi
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com